
V Knihobotu milujeme knihy. A taky chceme, aby jich vznikalo co nejvíc. Proto jsme spustili vlastní program, kterým vracíme energii i peníze zpátky do české literatury. Jednou z jeho hlavních částí je náš Knihobot literární grant. Každý rok díky němu podporujeme autorky a autory, kteří jsou na začátku své spisovatelské cesty.
Právě teď probíhá hlasování, kde můžeš svým hlasem rozhodnout
Výherce literárního grantu vybíráme ze začínajících spisovatelů, kteří v roce 2024 nebo 2025 vydali knižní debut a které čtenáři nominovali. Hlasování probíhá do 28. 2. Celkem bude mít grant dva vítěze. Jednoho vybereš svým hlasem třeba zrovna ty a druhého vybere odborná porota. Výherci si mezi sebe rozdělí čtvrt milionu korun.

Co vítězové získají
Celková výhra je čtvrt milionu korun, tu si mezi sebe rozdělí dva začínající autoři.
- Vítěz veřejného hlasování získá 150 000 Kč, to jsou zhruba tři průměrné měsíční české platy.
- Cena odborné poroty má hodnotu 100 000 Kč, tedy přibližně dva průměrné platy.
Co to znamená pro autory?
Grant by měl autorům umožnit vzít si volno na psaní, aniž by museli řešit krátkodobý výpadek příjmu. Dá jim tedy čas a prostor na psaní a na to, aby svou tvorbu posunuli zase o kus dál.
Harmonogram

Proč grant vznikl?
V Knihobotu věříme, že má smysl vracet tam, kde člověk získává. A protože jsme součástí českého knižního trhu, rozhodli jsme se do něj investovat zase nazpátek. Zakládáme proto vlastní knižní fond, ze kterého financujeme různorodé literární projekty a také každoroční Knihobot literární grant.
Náš cíl je jednoduchý, ale důležitý: podpořit začínající autory, přinést do knižního světa víc různých hlasů a pomoci talentovaným lidem tvořit.