Výbor z autorových drobných próz, povídek, životopisných črt, fejetonů a úvah sestavil, přeložil a doslovem opatřil Vladimír Tomeš.
Vladimír Tomeš Knihy




Tankred Dorst, Pan Paul : česká premiéra v Divadle Kolowrat 19. května 1995
- 121 stránek
- 5 hodin čtení
Program k inscenaci činohry Národního divadla, jež měla premiéru 19. května 1995 v Divadle Kolowrat, obsahuje kompletní text hry a další materiály.
Zpráva o králi Davidovi
- 209 stránek
- 8 hodin čtení
Známý biblický příběh použil autor jako základ pro variace na téma pravda a moc. Král Šalamoun po svém nástupu na trůn ustavil komisi, jejímž úkolem je historicky zhodnotit vládu jeho předchůdce a otce, krále Davida a potvrdit pravoplatnost Šalamounova nástupnictví. V čele komise stojí historik Étan. Studium pramenů postupně odhaluje temné pozadí některých Davidových činů a postupů, jimiž se dostal k moci, a před Étanem vyvstává problém, který v nejrůznějších obměnách museli řešit intelektuálové v totalitních režimech našeho věku: Má napsat zprávu pravdivou a vystavit se tak královu hněvu a téměř jistému trestu, anebo má svůj smysl pro pravdu a hlas svědomí umlčet a napsat to, co od něho vládnoucí moc očekává? Německý spisovatel Stefan Heym je i českým čtenářům dobře znám především jako autor slavného válečného románu Křižáci na západě. Zpráva o králi Davidovi vyšla v německém jazyce poprvé v roce 1972, ale české vydání bylo před rokem 1989 z pochopitelných důvodů nemyslitelné.
Montáž z korespondence a deníkových zápisů úspěšné spisovatelky, která onemocní rakovinou ve chvíli, kdy se cítí na vrcholu svých tvůrčích sil. Děj, který zde vypráví, je pravdivý, autorka se nestylizuje, nepíše román, zaznamenává jen své autentické pocity strachu i naděje, odvahy izoufalství. Pod náhlou hrozbou smrti hledá smysl života a intensivně se snaží prožít čas, který jí ještě zbývá. Knihu sestavil autorčin manžel - spisovatel Fred Wander.