Studium vztahu obrazu a příběhu se v knize doplňuje, konkretizuje a zpřesňuje v duchu podtitulu "scéničnost v dramatickém a výtvarném umění". Žijeme v době všeobecné scénovanosti? Autoři nechtějí rozmnožovat stesky na scénovanost dnešního světa, za kterou jako by už zmizela jakákoli ‘pravá skutečnost’, ale prostřednictvím interpretace vybraných uměleckých děl pokusit se o pochopení toho, co je základem jakéhokoli scénování, a jak toto puzení, z něhož takové scénování vyplývá, využívat opravdu tvořivým způsobem.
Miroslav Vojtěchovský Knihy







Studium vztahu obrazu a příběhu se v knize doplňuje, konkretizuje a zpřesňuje v duchu podtitulu "scéničnost v dramatickém a výtvarném umění". Žijeme v době všeobecné scénovanosti? Autoři nechtějí rozmnožovat stesky na scénovanost dnešního světa, za kterou jako by už zmizela jakákoli‘pravá skutečnost’, ale prostřednictvím interpretace vybraných uměleckých děl pokusit se o pochopení toho, co je základem jakéhokoli scénování, a jak toto puzení, z něhož takové scénování vyplývá, využívat opravdu tvořivým způsobem.
101 umělců v České republice. 101 Artists in the Post-Revolution Czech Republic
- 137 stránek
- 5 hodin čtení
Kniha fotografií dokumentujících osobnosti českého uměleckého života. Americký fotograf Ch. E. Wyatt, jehož dílo má kořeny v newyorských a pařížských uměleckých komunitách, nedávno dokončil deset let trvající práci na souboru fotografií českých umělců. Wyatt původně přijel do Prahy hledat příbuzné své ženy, od nichž neměli od roku 1948 žádné zprávy. Podařilo se jim najít nejen je, ale zároveň i téma, jež se rozrostlo do historicky závažného dokumentu, zachycujícího 101 osobností současné české umělecké scény.Kniha je zároveň katalogem k výstavě v pražské galerii Beseda na přelomu září a října 2000. Vychází v česko-anglické verzi s esejem Miroslava Vojtěchovského.
Fotografie nového milénia
- 455 stránek
- 16 hodin čtení
Katalog historického muzea firmy Škoda Auto k výročí 110 let od založení továrny a 100 let od výroby prvního automobilu.
Skleněné rozhovory/Glass Dialogues
- 192 stránek
- 7 hodin čtení
Publikace prof. Miroslava Vojtěchovského SKLENĚNÉ ROZHOVORY je jedinečná, nadčasová obrazová záležitost, která představuje tvorbu 29 českých sklářských výtvarníků, sklářských osobností, které svým myšlením, souborem vlastností, jednáním a výsledky své práce ovlivnily vývoj sklářského umění a přispěly k osobitosti a vysoké úrovni českého sklářství. Nádherné fotografie doprovází autor krátkou vzpomínkou na vzájemné setkání, odtud pak název publikace „Skleněné rozhovory“. Text je v česko – anglické verzi a tak je knížka přístupná i všem zahraničním obdivovatelům jedinečného českého skla. Publikace je přehledným soubor toho nejlepšího z dílny prof. Vojtěchovského, nejvýznamnější současné osobnosti české sklářské fotografie. Jde o souborné dílo ukazující jak mistrovskou fotografii, tak mistrovství českých sklářů, zvyšuje povědomí o českém skle jako o jedné z nejlepších kapitol této země a významného spolutvůrce obrazu České republiky v zahraničí.
V. Birgus a M. Vojtěchovský nás v reprezentativní monografii, vydané u příležitosti výstavy v Chicago Cultural Center, uvádí do české fotografické scény 90. let. Tato dekáda přinesla nové výstavní a publikační možnosti a potvrdila vysokou úroveň české fotografie. Publikace dokládá toto tvrzení díly žijících klasiků (J. Koudelka, J. Štreit) a řadou autorů nejvyšší třídy, včetně jmen, která se poprvé objevila právě v devadesátých letech (V. Jirásek, M. Brachtlová). Kniha začíná texty obou autorů a podrobným chronologickým přehledem významných událostí v české fotografii za uplynulých deset let. Jádro publikace tvoří medailony několika desítek autorů, kteří přispěli k rozvoji této oblasti. Na závěr je zařazena bibliografie, která doplňuje celkový obraz o české fotografii v tomto období.