Knihobot

Rafael Sabatini

    29. duben 1875 – 13. únor 1950

    Rafael Sabatini se proslavil svými romantickými a dobrodružnými romány. Jako jazykově nadaný autor si vědomě zvolil angličtinu jako svůj literární jazyk, protože věřil, že v ní jsou psány nejlepší příběhy. Jeho díla, která často překypují historickými intrikami a napínavými zápletkami, si získala celosvětové uznání. Sabatiniho styl je charakteristický svižným tempem a charismatickými hrdiny, kteří bojují za spravedlnost a čest.

    Rafael Sabatini
    Lásky kapitána Blooda
    Scaramouche
    Brána smrti
    Odysea kapitána Blooda
    Kůže lva
    Kapitán Blood

    Rafael Sabatini, (29. dubna 1875, Jesi, Itálie – 13. února 1950, Adelboden, Švýcarsko) byl anglický spisovatel (původem z Itálie) historických dobrodružných románů. Mnoho jeho děl bylo několikrát zfilmováno.

    Rafael Sabatini se narodil 29. dubna roku 1875 ve městě Jesi v jižní Itálii v rodině operních pěvců. Jeho matka byla Angličanka a otec Ital. Sabatini byl světoběžníkem, žil v Itálii, v Portugalsku, ve Švýcarsku a natrvalo se usídlil v Anglii ve městě Wye na hranicích Anglie a Walesu. Sabatini mluvil plynně šesti jazyky, ale pro psaní svých děl si vybral angličtinu, protože podle jeho názoru „všechny nejlepší příběhy jsou napsány anglicky“. Za svůj život napsal třicet jedna románů, jednu divadelní hru a několik povídkových sbírek a historických prací.

    Oblíbeným námětem Sabatiniho románů je život statečného muže, který se ne vlastní vinou dostal do situace, ve které se zdá, že se zachoval zločinně či nečestně, a je proto všemi odsouzen, včetně ženy, kterou miluje. Pravda však nakonec vyjde vždycky najevo a muž získá zpět nejen ztracenou čest, ale i svou lásku.

    Sabatini zemřel během své pravidelné návštěvy švýcarského města Adelboden dne 13. února roku 1950. Na jeho náhrobku dala jeho žena vytesat slova, kterými začíná jeho slavný román Scaramouche: „Byl mu vrozen dar smíchu a přesvědčení, že svět se zbláznil“.

    wikipedie