Kniha obsahuje dva autorovy romány: Román z prostředí pracovního tábora v první polovině 50. let a román o životních příbězích dvou osudově spojených lidí.
Jiří Mucha Pořadí knih (chronologicky)






Dvě knihy z díla publicisty a spisovatele Jiřího Muchy ze souborného vydání jeho díla v nakladatelství Eminent pocházejí z období po druhé světové válce resp. z počátku 60. let minulého století.
Dvě knihy ze souborného vydání díla Jiřího Muchy v nakladatelství Eminent z období před autorovým zatčením v roce 1951 a čtyřletým vězněním jsou unikátní a neocenitelnou generační výpovědí o době po druhé světové válce a následného nástupu komunismu v Československu.
Význačný americký spisovatel, příslušník válečné generace, podává v románu na základě osobních prožitků strhující obraz války v Tichomoří. Líčí invasi amerických jednotek na ostrovy Anopopei a boj o jeho vyčištění od Japonců, hlavně se však zaměřuje na charakterizaci amerických vojáků a velitelů, zachycení jejich životních osudů, pohnutek a názorů. Román tak uvádí čtenáře do samého středu amerického života s jeho sociálními rozpory, honbou za úspěchem a mravní bídou. Sugestivně je vylíčen i americký vojenský systém, založený na brutálně vymáhané poslušnosti podřízených, a demoralizující účinky válčení.
Věčná zahrada
- 179 stránek
- 7 hodin čtení
Poslední knihu, kterou Jiří Mucha napsal, celkem čtrnáctou v pořadí v rámci souborného vydání díla J.M. v nakladatelství Eminent, označil autor předmluvy Stanislav Motl jako "Jobovu knihu" Československa minulého století. Je částečně autobiografickým příběhem člověka, vystaveného dějinným proměnám a tragickým událostem, kterými procházely naše země.
Ve vichru války
- 160 stránek
- 6 hodin čtení
Román sleduje osudy Ronieho Applearda, který se připlete do snobské společnosti kvůli své lásce k dívce Simoně Quickové, která trpí sexuálními problémy. Přestože je jejich vztah zprvu založen na fyzické přitažlivosti a přitažlivosti Ronieho k Simoniným penězům, oba se do sebe zamilují. Je tu však problém – Simonini rodiče rozhodně tento vztah neschvalují...... celý text
Výbor české poesie, která byla vydána za války v Paříži, v edici Československý boj. Na závěr medailony básníků autorů s životopisnými daty.
Kniha o hudební skladatelce V. Kaprálové. Ústřední postavou knihy je skladatelka a dirigentka Vítězslava Kaprálová, její vztah k Bohuslavu Martinů a Jiřímu Muchovi, jehož ženou se později stala. Spolu s ostatními mladými intelektuály žijí a tvoří v Paříži, kde je zastihne válka. Jejich osudy se dramaticky vyvíjejí stejně, jako se dramaticky vyvíjí válečná doba. Vítězslava umírá na zákeřnou chorobu, Jiří odchází bojovat do Anglie. Hodnota románu tkví v dokumentárním materiálu a osobních dopisech, který autor používá. Jak sám dodává, použil je poprvé, když hlavní postavy již nežily. Kniha je doplněna fotografiemi a seznamem skladeb Vítězslavy Kaprálové. Kniha má sice dokumentární hodnotu, ale čte se jako detektivka.
Umělecká reportáž o zemích čtyř kontinentů je osobní výpovědí autora o cestě za poznáním a originální sondou do vlastního nitra.Dojmy z cest vykonaných v 70. a 80. letech jsou doplněny a porovnávány s dojmy staršími a vzpomínkami z mládí, i konfrontovány s běžnými vědomostmi a představami o jednotlivých společnostech a jejich kulturách. Pozoruhodný je rozsah autorova vzdělání, postřeh a schopnost vcítění se do exotického prostředí.
Životopisný román o českém kreslíři a malíři tvořícího evropské umění konce 19. a počátku 20. století. Jeho syn spisovatel Jiří Mucha s historickou důsledností, synovskou pozorností skládá mozaiku života a tvorby svého otce.
Alphonse Mucha. The complete Graphic Works.
- 192 stránek
- 7 hodin čtení
Reviews the works and thought of the popular and influential Czech painter, poster maker, and illustrator of the Art Nouveau period
Šťastný Jim
- 284 stránek
- 10 hodin čtení
Autor vtipně charakterizuje omezený tradicionalismus, pokrytectví a kariérismus, přežívající v určitých vrstvách anglické společnosti počátku padesátých let 20. století. Knížka, známá i z televizního zpracování, okouzluje brilantním stylem, skvělými dialogy a gagy a především neodolatelným, osobitým humorem.
Volné pokračování románu Pravděpodobná tvář se odvíjí ve dvou dějových pásmech. Jedno z nich sleduje myšlenkové pochody muže, uvězněného závalem v dole a čekajícího na záchranu, druhé je útržkovitým vylíčením nevšedních osudů dívky, předurčené svým původem k podezírání. Mužovy vzpomínky se vracejí k dětství a láskám, které prožil.
Autobiografické vyprávění o době, kterou autor v padesátých letech prožil ve vězeňském táboře jako horník. V pauzách při práci si pod zemí na útržky papíru zachycoval své dojmy o práci, spoluvězních apod. Ve vzpomínkách prožívá znovu svůj život. Kniha je psána formou deníku.
The memoir of a writer sentenced to hard labor in Stalinist Czechoslovakia, this is a soaring story of hope and survival. Written during the first year of his sentence for offences against the Stalinist regime, it is a shocking but surprisingly humorous account of life under a harsh regime.
Vzpomínky na druhou světovou válku očima významného spisovatele - frontového zpravodaje BBC. Přední český literát působil za války v BBC a roku 1943 byl vyslán jako válečný zpravodaj na frontu, kde zůstal až do konce bojů. Pohled zblízka na válečné hrdinství i utrpení působí věcností a upřímností. Ojedinělost vyprávění je dána rovněž skutečností, že Muchova válečná dobrodružství se odehrávala z velké části na exotických bojištích Afriky a Asie. Text doplňuje bohatá fotografická dokumentace.
Kankán se svatozáří
Život a dílo Alfonse Muchy
Kankán se svatozáří, vydaný v roce 1969, je biografický román o životě otce autora, Alfonse Muchy. Jiří Mucha barvitě líčí otcovy osudy od jeho skromného dětství v rodině ivančického soudního úředníka v roce 1860, přes studia v Brně, Vídni a Mnichově, až po jeho úspěch v Paříži, působení v Americe a závěr života v Čechách, kde ho zastihla smrt na pokraji druhé světové války. Alfons Mucha, který se stal mýtem, získává v tomto vyprávění lidský rozměr, doplněný o citace z jeho vlastních zápisků. Autor také výstižně zachycuje společensko-politické podmínky a kulturní kontext doby, v níž Mucha žil, ať už to byla rakousko-uherská Morava nebo moderní Paříž. Setkáváme se s historickými osobnostmi, jako jsou Paul Gauguin, Sarah Bernhardt, August Strindberg, James McNeill Whistler či August Rodin. Kromě toho se dozvídáme o úsměvných historkách, například jak se mikulovské dámy složily na kalhoty, když si Mucha roztrhl své, nebo jak s Maroldem sháněli mák na švestkové knedlíky v Paříži. Také se dozvídáme o tom, jak si čeští malíři posílali Ženíška, který se nakonec dostal na prkna Folies Bergere, kde hrál žábu.
Autor v knížce konfrontuje vzpomínky s nejživější skutečností Ameriky, v níž kdysi prožil řadu let a kterou nyní znovu navštívil. 116 stran textu + 16 stran fotografické přílohy.
Hra o osudu a odsouzení sira Thomase Mora, který se nepodrobil králi Jindřichu VIII. , poněvadž by musil zradit svou víru a své svědomí, a šel raději dobrovolně na popravu.
Pravděpodobná tvář
- 252 stránek
- 9 hodin čtení
Román o životě české společnosti na počátku 50. let 20. století objektivně kreslí dobovou atmosféru a zamýšlí se nad osudy lidí, postižených totalitním režimem. Hrdina románu, novinář pražského listu, je po svém návratu z Francie osočen ze špionáže, zatčen, ale pro nedostatek důkazů nakonec propuštěn. Po návratu poznamenán smrtí manželky a ztrátou zaměstnání, prochází těžkou zkouškou jeho důvěra ve společenský systém. Kniha je první část cyklu, který pokračuje románem Marieta v noci. ... celý text
Soubor 13 povídek z autorovy tvorby v období 1940 -1957. I když jednotlivé povídky jsou námětově různé, přece jen celek podle autorových slov " odpovídá pravdě, oné klikaté pěšině času, která přes všechny zákruty vede k dnešku ".
Přehled podává veřejnosti, hlavně pak mládeži, věcně správné, a pokud jeho rozsah dovoluje, i úplné informace o všech státech a zemích světa v r. 1965. Postupuje jednotně. Po základních údajích v záhlaví uvádí obraz přírodních podmínek a poté soudobý stav hospodářství, obyvatelstva, státního a politického zřízení. Obrazové a mapové materiály oživují text, jejž navíc zpestřují obrázky vlajek a znaků samostatných států i ukázky známek se zeměpisnými náměty.
Příběhy vycházející z osobních zkušeností, nachází prostor pro úvahy o lidském životě,u hrdinů nachází pocity vnitřní prázdnoty při porovnání jejich postojů ve válce a po ní.
Novela vyprávějící o rozchodu milenců v období dělení světa na Východ - Západ.
Generační román, zobrazující bez obalu posttraumatický syndrom vojáka vracejícího se domů z Indočíny, se odehrává v průběhu let cca 1938-1947. Voják se těžce navrací do běžného života, selhává v lásce a hledá své místo ve společnosti i osobním životě.
Reportážní deník, ve kterém autor střídá autentické popisy válečných operací na různých frontách s osobními vzpomínkami válečného reportéra z let 1943 - 45.
Problémy nadporučíka Knapa
- 134 stránek
- 5 hodin čtení
Soubor krátkých povídek o osudech československých vojáků, bojujících proti nacismu na západních frontách. Nadporučík Knap, společný hrdina všech povídek, prožívá podobně jako ostatní peklo ústupových bojů ve Francii v roce 1940. I on je rozčarován poraženeckou náladou Francouzů a vkládá veškeré své naděje do Anglie, která jim poskytla útočiště. Hrdina je přímým aktérem dramatických válečných událostí a jeho meditace o lidském životě a jeho ceně se postupně proměňují v obdiv ke skrytým schopnostem zdánlivě obyčejných a nevýrazných spolubojovníků.
Most
- 179 stránek
- 7 hodin čtení
Válečný, částečně autobiografický román o strastiplné cestě tří mladých mužů z rozbitého a okupovaného Československa do Francie na počátku 2. světové války. Teprve sedmnáctiletému Mirkovi Chmelickému se po věznění v koncentráku podařilo utéci za pomoci dobrých lidí přes Slovensko. S omrzlinami se dostává do Budapešti, kde potkává židovského mladíka, jehož cesta za svobodou byla nejsložitější. Po obsazení Podkarpatské Rusi maďarskou armádou se postupně dostal do Polska a Ruska, poté do německého zajetí a konečně do Maďarska. Společně pak hrdinové putují přes Jugoslávii a Libanon do Francie, kde potkají třetího přítele a všichni tři jsou ve Francii zařazeni do výcvikového tábora v Agdu. Krátce se zúčastní bojů s Němci. Příběh končí v městečku Villeviele, kam dorazila část československé jednotky společně s ustupující poraženou francouzskou armádou. Chmelický i Herškovič jsou zabiti, třetí mladík ztrácí při náletu svou životní lásku.



























