Po mnoha letech vychází původní kompletní vydání úchvatných vzpomínek básníka Jaroslava Seiferta.
Josef Sudek Knihy






Smutná krajina. Sad Landscape
- 112 stránek
- 4 hodiny čtení
Sad Landscape / Traurige Landschaft Druhé vydání knihy panoramatických fotografií Josefa Sudka ze severozápadních Čech (především mostecka) z období 1957-1962. Česky, německy a anglicky.
Smutná krajina
- 112 stránek
- 4 hodiny čtení
Sad Landscape / Traurige Landschaft Druhé vydání knihy panoramatických fotografií Josefa Sudka ze severozápadních Čech (především mostecka) z období 1957-1962. Česky, německy a anglicky.
Další v řadě knižních vydání fotografických cyklů Josefa Sudka v nakladatelství Torst přináší soubor jeho zátiší – vedle fotografií Prahy patrně nejznámější a nejoblíbenější části jeho díla. Sudek svými zátišími navázal na fotografie okna svého ateliéru, na jehož parapetu se mu zátiší začala přirozeně utvářet. Svá zátiší přitom vztahoval k tvorbě dávných malířských mistrů tohoto žánru – mj. Caravaggia, Jeana-Baptiste Siméona Chardina a Josefa Navrátila. Sudkovy fotografie sklenic, ovoce, mušlí či vejce se staly klasickými a dnes patří k základním hodnotnám světové fotografie. Knihu doprovází text historika umění Jana M. Tomeše, poukazující na Sudkův vztah k výtvarnému umění a vydávající i osobní svědectví o setkání s Josefem Sudkem. Součástí knihy je Sudkův životopis z pera historičky fotografie Anny Fárové.
Kniha obsahuje 284 uměleckých fotografických pohledů na Prahu, celkových i detailních, zachycených širokoúhlým objektivem.
Josef Sudek
- 144 stránek
- 6 hodin čtení
Dubbed the “poet of Prague,” Josef Sudek (1896–1976) was one of the most important and celebrated of Czech photographers. Sudek produced his best work during his middle-aged years, having grown up and out of the rules of modernism and into a style of his own. Whereas his photographs from the 1930s are mainly a reflection of the external world, by the 1940s he was returning to himself, finding his own unique creative path. It was during this period that he made his most famous photograph, a view of the world seen through his studio window, the window ledge doubling as a stage for still-life objects―a setup which he repeated to great effect. Not even the pressures of World War II and the difficult postwar years―including the demands of socialist realism in the arts―interrupted the continuity of his oeuvre, documented in this back-in-print volume.
Další ze svazků knižních vydání fotografických cyklů Josefa Sudka. Fotografie beskydského pralesa v Mionší patří k nejpřitažlivějším, nejtajemnějším i nejromantičtějším Sudkovým fotografickým cyklům. Tajemný prales Sudka fascinoval svou jedinečnou vizualitou, která ve spojení se světlem vytvářela zcela jedinečné konfigurace. V tomto cyklu se naplno projevil Sudkův zájem o stromy, který dal vzniknout i mnoha snímkům z jiných míst, jež budou náplní samostatného svazku v této knižní řadě. Knihu uvádí studie historika fotografie Antonína Dufka a unikátní svědectví Petra Helbicha, který Josefa Sudka doprovázel při všech jeho cestách do Beskyd.
Další ze svazků knižních vydání fotografických cyklů Josefa Sudka. Fotografie beskydského pralesa v Mionší patří k nejpřitažlivějším, nejtajemnějším i nejromantičtějším Sudkovým fotografickým cyklům. Tajemný prales Sudka fascinoval svou jedinečnou vizualitou, která ve spojení se světlem vytvářela zcela jedinečné konfigurace. V tomto cyklu se naplno projevil Sudkův zájem o stromy, který dal vzniknout i mnoha snímkům z jiných míst, jež budou náplní samostatného svazku v této knižní řadě. Knihu uvádí studie historika fotografie Antonína Dufka a unikátní svědectví Petra Helbicha, který Josefa Sudka doprovázel při všech jeho cestách do Beskyd.
Další v řadě knižních vydání fotografických cyklů Josefa Sudka přináší unikátní svazek fotografií Svatovítské katedrály z dvacátých let, o jejichž knižní vydání autor neúspěšně usiloval po celý svůj život. Klíčové snímky vznikly v době přestavby katedrály, kdy měl fotograf možnost zachytit v jejím interiéru i hromady suti či lešení, vždy ve zcela ojedinělém osvětlení, na něž v budově čekal třeba celý den. Kniha je uvozena studií Josefa Mouchy a původním textem spisovatele Jaroslava Durycha z prvního Sudkova portfolia.
Čtvrtý svazek knižní řady Sudkových fotografických cyklů představuje jeho zakázkovou tvorbu. Historik umění Vojtěch Lahoda ve svém doprovodném textu ukazuje vývoj Sudkova vztahu k reklamní fotografii, zdůrazňuje klíčové Sudkovo setkání s Družstevní prací a Ladislavem Sutnarem a ukazuje, jak v mnoha případech Sudkovy snímky vznikající na zakázku volně přecházely v jeho volnou tvorbu. Sudek vytvářel na svých snímcích ze skleněných předmětů abstraktní kompozice, pracoval s neobvyklými úhly pohledu i se světlem. Sám si své reklamní práce vážil a některé své takto vzniklé snímky zahrnoval do svého díla a vystavoval je.
Svazkem představujícím rozsáhlý cyklus fotografií nejvýznamnějšího českého fotografa Josefa Sudka zahajuje nakladatelství Torst vydávání knižní řady jeho fotografických cyklů, která postupně zahrne všechny jeho známé fotografické celky, z nichž dosud byly publikovány pouze ukázky: portréty, reklamní fotografie, zátiší, snímky Svatovítské katedrály, fotografie pralesa v Mionší a Janáčkových Hukvald, severočeské krajiny, Prahy a dalších. Cyklus Okno mého ateliáru, vznikající od druhé světové války do první poloviny padesátých let, měl pro Sudka základní význam: změnil nejen jeho fotografickou techniku, ale též neobyčejně zduchovněl jeho tvorbu a přinesl mu světovou proslulost. Bez nadsázky lze říci, že Sudkův cyklus Okno mého ateliéru dnes patří k největším hodnotám světové fotografie. Knihu úvodní studií opatřila historička fotografie Anna Fárová, která je též autorkou Sudkovou životopisu. Kniha obsahuje i úplnou bibliografii portfolií, knih a katalogů výstav Josefa Sudka, jakož i úplný soupis jeho výstav.
The Window of My Studio
- 87 stránek
- 4 hodiny čtení
Svazkem představujícím rozsáhlý cyklus fotografií nejvýznamnějšího českého fotografa Josefa Sudka zahajuje nakladatelství Torst vydávání knižní řady jeho fotografických cyklů, která postupně zahrne všechny jeho známé fotografické celky, z nichž dosud byly publikovány pouze ukázky: portréty, reklamní fotografie, zátiší, snímky Svatovítské katedrály, fotografie pralesa v Mionší a Janáčkových Hukvald, severočeské krajiny, Prahy a dalších. Cyklus Okno mého ateliáru, vznikající od druhé světové války do první poloviny padesátých let, měl pro Sudka základní význam: změnil nejen jeho fotografickou techniku, ale též neobyčejně zduchovněl jeho tvorbu a přinesl mu světovou proslulost. Bez nadsázky lze říci, že Sudkův cyklus Okno mého ateléru dnes patří k největším hodnotám světové fotografie. Knihu úvodní studií opatřila historička fotografie Anna Fárová, která je též autorkou Sudkovou životopisu. Kniha obsahuje i úplnou bibliografii portfolií, knih a katalogů výstav Josefa Sudka, jakož i úplný soupis jeho výstav.
Josef Sudek neznámý – salonní fotografie 1918–1942
- 132 stránek
- 5 hodin čtení
Ke 110. výročí narození a 30. výročí úmrtí autora. On the 110th anniversary of the birthday of the artist and the 30th anniversary of his death. Publikace představuje jedinečný soubor „salonních“ originálních fotografií (vintage prints) špičkové kvality z doby před rokem 1930, než se Sudek naplno přiklonil k nové věcnosti. Větší část těchto fotografií byla zasílána na mezinárodní fotografické salony.
Cyklus vychází v dotisku poprvé ve společné jednosvazkové anglicko-české verzi. Vznikal od druhé světové války do první poloviny padesátých let a měl pro Sudka základní význam: změnil nejen jeho fotografickou techniku, ale též neobyčejně zduchovněl jeho tvorbu a přinesl mu světovou proslulost. Bez nadsázky lze říci, že cyklus Okno mého ateliéru dnes patří k největším hodnotám světové fotografie. Knihu úvodní studií opatřila historička fotografie Anna Fárová. Svazkem Okno mého ateliéru zahájilo nakladatelství Torst vydávání knižní řady fotografických cyklů Josefa Sudka, která postupně zahrnuje všechny jeho známé fotografické celky, z nichž dosud byly publikovány pouze ukázky: portréty, reklamní fotografie, zátiší, Labyrinty, snímky Svatovítské katedrály, fotografie pralesa v Mionší a další.
Josef Sudek. Profily 1
Profily z prací mistrů československé fotografie
Umělecké fotografie J. Sudka - monografie. S úvodní studií Lubomíra LINHARTA, s básněmi Vladimíra HOLANA a Jaroslava SEIFERTA, s fotografií Josefa EHMA a v grafické úpravě Františka Tichého.
Soubor fotografií, zmocňujících se výtvarnou řečí rodného kraje, a tím i života a díla českého hudebního skladatele a hudebního teoretika, je dílem zasloužilého umělce a milovníka Janáčkovy hudby. Citáty ze skladatelova literárního díla tvoří legendu k uměleckým snímkům. Předml. naps. a citáty z lit. díla Leoše Janáčka vybral Jaroslav Šeda. Předml. a seznam fot. příl. do něm. přel. Adolf Langer a do angl. Y. Šebesťáková.
Saint Vitus´s Cathedral
- 120 stránek
- 5 hodin čtení
Další v řadě knižních vydání fotografických cyklů Josefa Sudka přináší unikátní svazek fotografií Svatovítské katedrály z dvacátých let, o jejichž knižní vydání autor neúspěšně usiloval po celý svůj život. Klíčové snímky vznikly v době přestavby katedrály, kdy měl fotograf možnost zachytit v jejím interiéru i hromady suti či lešení, vždy ve zcela ojedinělém osvětlení, na něž v budově čekal třeba celý den. Kniha je uvozena studií Josefa Mouchy a původním textem spisovatele Jaroslava Durycha z prvního Sudkova portfolia.
Labyrinths
- 96 stránek
- 4 hodiny čtení
Sedmý knižní svazek fotografických cyklů Josefa Sudka navazuje na cykly Okno mého ateliéru a Zátiší. V nejintimnějším prostoru svého ateliéru fotografoval Josef Sudek po řadu let náhodná uskupení předmětů, v kterých hledal a dokázal nalézt neobyčejná tajemství. Důležitou roli zde hrál zejména papír, ale i sklo. Od zátiší se tyto labyrinty – jak jim Josef Sudek říkal – lišily svou neuceleností, neuspořádaností, otevřeností. Umožňavaly mu denně nacházet něco nového, objevovat netušené tvary a konstelace. Úvodní studii ke knize napsala Daniela Hodrová.
Labyrinty
- 78 stránek
- 3 hodiny čtení
Sedmý knižní svazek fotografických cyklů Josefa Sudka navazuje na cykly Okno mého ateliéru a Zátiší. V nejintimnějším prostoru svého ateliéru fotografoval Josef Sudek po řadu let náhodná uskupení předmětů, v kterých hledal a dokázal nalézt neobyčejná tajemství. Důležitou roli zde hrál zejména papír, ale i sklo. Od zátiší se tyto labyrinty – jak jim Josef Sudek říkal – lišily svou neuceleností, neuspořádaností, otevřeností. Umožňavaly mu denně nacházet něco nového, objevovat netušené tvary a konstelace. Úvodní studii ke knize napsala Daniela Hodrová.
Architektura Hradce Králové na fotografiích Josefa Sudka
- 116 stránek
- 5 hodin čtení
Na přelomu 20. a 30. let 20. století provedl světoznámý fotograf Josef Sudek (1896–1976) nejméně při dvou návštěvách Hradce Králové fotografickou dokumentaci zdejší architektury. Konvolut dochovaných fotografií můžeme rozdělit na dvě části: tou první je zpracování historických památek na starém městě, jako je kostel Nanebevzetí Panny Marie od Carla Luraga ze 17. století nebo gotický chrám sv. Ducha. Druhou část tvoří soudobá moderní architktura. Josef Sudek se soustředil na architektonické skvosty puristické a konstruktivistické. Z nich vyčnívají především díla Josefa Gočára, ale i dalších architektů, Jana Rejchla, Oldřicha Lisky, Bohumila Slámy nebo Milana Babušky. Sudek fotografoval také veřejná prostranství (Jiráskovy sady, dříve Důstojnický park, Velké náměstí, Ulrichovo náměstí nebo výhledy z Bílé věže a pohled na město z Nového Hradce Králové). Tyto fotografie přidaly díky Sudkovu poučenému pohledu a nebývalému citu k již existující architektuře nové hodnoty a jsou tak svébytným
O sobě
- 133 stránek
- 5 hodin čtení
Rozhovory, které v 70. letech vedl s Josefem Sudkem Jaroslav Anděl jsou nejen jedinečným svědectvím o Sudkově životě, díle a myšlení, ale i pozoruhodným literárním skvostem, věrně reprodukujícím Sudkův způsob vyjadřování.
Pražský chodec
- 88 stránek
- 4 hodiny čtení
Portréty
- 95 stránek
- 4 hodiny čtení
Katalog výstavy beskydských snímků fotografa Josefa Sudka, uskutečněné v Lašském muzeu v Kopřivnici 18.9.-30.11.2014.
Josef Sudek : Privatissima
- 171 stránek
- 6 hodin čtení
Doma
- 16 stránek
- 1 hodina čtení
Zažít zjevení
- 53 stránek
- 2 hodiny čtení
Poetická geometrie : moderní architektura ve fotografiích Josefa Sudka
- 119 stránek
- 5 hodin čtení
Výpravná obrazová publikace s fotografiemi významných českých fotografů.
Půlnoční chodec
Romaneto o Jakubu Arbesovi
Životopisný příběh o Jakubu Arbesovi, napodobující slavná Arbesova romaneta, sugestivně vykresluje atmosféru Prahy v druhé polovině 19. století.
Staré pověsti pražského hradu, památky minulých dob, dějinné příběhy.
105 černobílých fotografií Josefa Sudka se stručným průvodním textem věnovaným stavebnímu vývoji Hradu. Kunsthistorické poznámky k jednotlivým snímkům. Půdorys chrámu sv. Víta a baziliky sv. Jiří.
Josef Sudek
Výběr fotografií z celoživotního díla
Výběr fotografií z celoživotního díla Josefa Sudka.
Sudek a sochy
- 600 stránek
- 21 hodin čtení
Josef Sudek (1896–1976), zachytil na fotografiích Prahy jedinečnou atmosféru města a i díky nezaměnitelným fotografickým zátiším se už za svého života stal uznávaným autorem v českém i v mezinárodním kontextu. V jeho celoživotní fotografické práci lze i dnes objevovat dosud neznámé kapitoly, k nimž patří početné zakázky na fotografování uměleckých děl. Kniha se zaměřuje na Sudkovo milované téma – sochy. Tematické eseje doprovázejí celostránkové reprodukce, bohatě ilustrované jsou i medailonky nejdůležitějších zákazníků (umělců, spolků či nakladatelů), které odhalují nečekanou provázanost Sudkovy práce s dobovými uměleckými okruhy a tendencemi. Kniha odkrývá podstatné otázky spjaté s dějinami fotografie a mapuje proměňující se napětí mezi schopností fotografických reprodukcí přibližovat umění lidem a potenciálem fotografie obstát jako svébytné umělecké dílo. Texty: Hana Buddeus, Katarína Mašterová, Mariana Kubištová, Zuzana Krišková, Kateřina Doležalová, Martin Pavlis, Fedora Parkmann
Josef Sudek. Poet of Prague
- 160 stránek
- 6 hodin čtení
In a career that spanned nearly seven decades, Josef Sudek, one of the masters of twentieth-century photography, created his own solitary world of shadow and light, of theme and variation. The more than 100 images in this monograph convey the spirit of Prague as well as the spirit of Sudek.
Still Lifes
- 68 stránek
- 3 hodiny čtení
From the mid-1920s until his death in 1976, Czech photographer Joseph Sudek shot Gothic and Baroque architecture, street scenes and still lifes--usually leaving the frame free of people and capturing a poetic and highly individualistic glimpse of Prague. The still lifes are the best known aspect of his oeuvre; indeed, his graceful depictions of drinking-glasses and eggs are familiar to those who don't necessarily even know his name. Acceding to his reclusive nature, Sudek began The Window of My Studio series in the 1940s. It allowed him to capture street scenes without going outside and helped him discover a particular fondness for how glass refracts light. The still lifes emerged from the informal arrangements Sudek would make on his windowsill, and occupied him for a number of years. Depicting a range of quotidian objects with a marked artfulness--some were made in homage to favorite painters like Caravaggio--the series deserves a deeper look. This volume is the first in-depth study of Sudek's still lifes and also explores his creative use of carbon printing--a pigment process on rag paper not often used photographically--which lent so many of his images such extraordinary depth and warmth.
Josef Sudek : the advertising photographs
- 83 stránek
- 3 hodiny čtení
Czech photographer Josef Sudek, who is best known for his moody, Romantic shots of still lifes and street scenes, was an influential advertising pioneer. Though this commercial aspect of his oeuvre is often overlooked, he collaborated with designer Ladislav Sutnar and architect Otto Rothmayer to create striking ads that rival the work of better-known contemporaries. This aspect of his career was short lived, however. The nationalization of privately owned businesses in Czechoslovakia at the end of the Second World War, coupled with the Communist takeover of 1948, made advertising largely superfluous. In this volume, Sudek's striking commercial portfolio is presented for the first time. The book includes an introduction by Czech Modern art historian Vojtech Lahoda, as well as a complete bibliography.In 1978, Sonja Bullaty-a former student of Sudek's-edited the first monograph of his work, which firmly established his reputation as one of the great photographers of the twentieth century. That volume was unrivaled prior to the publication of this monograph, which, in concert with two other concurrently published books, creates the most extensive compilation of Sudek's work to date.
Although the Czech photographer Josef Sudek was mildly reclusive by temperament, and although his photography is commonly characterized as unpeopled (in favor of what he termed "the inanimate life of objects"), a sizable portion of his oeuvre is given over to portraits. In fact, the beginnings of Sudek's work are in portraiture, in his images of fellow patients at the veteran's hospital where he spent three years after the First World War. (It was here that Sudek's right arm was amputated after a battlefield injury, a misfortune which did not prevent him from using heavy, large-format cameras in the future.) Decades later, after he had cofounded the Czech Photographic Society in 1924 and established his signature neo-Romantic preoccupation with architectural Prague, he returned to the genre. Throughout the 1940s and 50s, Sudek photographed close friends, among them the poet and Nobel Laureate Jaroslav Seifert, many painters and writers, but also scientists, doctors, politicians, architects, actors and other important public figures in Czechoslovakia. Portraits , the second volume of Sudek's collected photographs, gathers this body of work. In addition to a chronology of Sudek's life, it includes a complete bibliography and list of his exhibitions, as well as an interview with Jan Rezác, Sudek's colleague and an expert on his work.
Josef Sudek - das stille Leben der Dinge
- 160 stránek
- 6 hodin čtení
Nejnovější kniha autora bestsellerů Gottland a Udělej si ráj je čtivý soubor jiskřivých fejetonů inspirovaných na jedné straně slavnými literárními díly významných českých autorů (J. Hašek, K. Čapek, V. Vančura, B. Hrabal, J. Brdečka, L. Grosman, L. Fuks, J. Škvorecký, J. Papoušek, O. Pavel, V. Havel, Z. Svěrák, M. Viewegh) a jejich filmovými adaptacemi, na druhé pak tím, co je pro autora překvapivé, možná šokující na životě současných Čechů. Lehce, vtipně a laskavě, s osobitým nadhledem plným slovní i situační komiky kreslí českou mentalitu ve srovnání s polskou, specifický český humor i to, že Češi dokážou najít radost snad ve všem a smíchem překonávají často i smutné okamžiky. Knihu doplňují fotografie autorova oblíbeného fotografa Františka Dostála, z nichž většina je zde publikována poprvé.
Josef Sudek. Una ventana en Praga, catálogo de la exposición homónima celebrada en el Círculo de Bellas Artes, ofrece una amplia y sugerente retrospectiva de la obra fotográfica que Josef Sudek (Kolín, Bohemia, 1896-Praga, 1976) realizó en torno a los años cincuenta, con especial atención a sus series urbanas –en las que fijó con obsesiva fidelidad y desde los ángulos más diversos el retrato de su ciudad adoptiva (lo que le valió ser conocido como «el poeta de Praga»)–, pero fijándonos también en la faceta más intimista de su producción, la que conforman las fotografías tomadas en esas mismas fechas desde la ventana de su estudio y en las que se vislumbra una sensibilidad para captar lo nimio o casi imperceptible que lo emparienta con Morandi y la delicadeza de la poesía oriental. Juan Manuel Bonet y Jan Mlcoch completan este catálogo con sendos ensayos críticos que combinan el acercamiento histórico y biográfico con el análisis detallado de la obra. El resultado es una mirada atenta a diez años largos de trabajo tan fértiles como representativos del conjunto de esta fotografía.
Une rose pour Josef Sudek 1896-1976
- 115 stránek
- 5 hodin čtení



























































