Fotografická monografie Petra Zhoře přináší průřez jeho celoživotním dílem od šedesátých let po současnost. Najdete v ní tedy vše podstatné z autorova originálního rukopisu, pro který jsou typické zneklidňující světelné linie, nezúčastněné tváře figurín, chladné odlesky, včetně surrealistické technizující poetiky zdůrazněné tónováním černobílé fotografie.
Zhoř má mimořádný pozorovací talent a občas můžete mít pocit, že vidí i to, co se odehrává hluboko pod povrchem – třeba ve vašem nitru.
Nevšedně graficky zpracovanou knihu doprovází erudovaný text PhDr. Michala Janaty.
Byli jsme - a je nás pět, obešli jsme celý svět. Bavíme dospělé i děti téměř jedno století. Jsme rádi, když se smějete, tak naváhejte a čtěte: právě teď 12 povídek a k tomu 6 komiksových příběhů. Vaši kamarádi Hurvínek, Mánička, teta Kateřina, Spejbl a Žeryk
Kniha se slovem i obrazem (barevné i černobílé fotografie, půdorysy, architektonické řezy, lokalizace v mapě) zabývá více než 30 architektonicky nejvýznamnějšími pražskými pasážemi - průchody měšťanskými domy či paláci, s jejich prosklenými stěnami, obchůdky, kavárnami, kabarety či kinosály. Oproti původní francouzské verzi, která vyšla v Paříži v r. 1993 a zabývala se pouze obdobím 1900-1940, bylo české vydání, o čtyři roky pozdější, rozšířeno o kapitolu "Pasáže po roce 1990". Vlastní katalog doplňuje předmluva francouzského bohemisty a překladatele Xaviera Galmiche obecněji pojednávající o historii i geniu loci těchto osobitých součástí pražské architektury, dále pak kniha obsahuje stručné medailonky architektů a bibliografie. Úvodní slovo napsal Václav Havel.
Monografie mapuje půlstoletí Preclíkova života a tvorby (sochy, obrazy, texty, organizační a pedagogická práce).
Součástí knihy je obrazová dokumentace soch a obrazů, výběrový katalog sochařských děl od počátků umělecké práce až po současnost (1950-2003), biografie, výběr z literatury a výstav i soubor osobních snímků a úryvků z Preclíkových textů.
Co to znamená, když kočka flémuje? Jak se dostala kočka do Evropy? Proč byly kočky spojovány s čarodějnicemi?
Tiché předení, něžné mazlení, plížení na sametových tlapkách a zlostné prskání - každý majitel kočky důvěrně zná tyto projevy svého mazlíčka. Kočka je výraznou "osobností", chvíli se lísá a mazlí, vzápětí však vystupuje jako vznešená, ale mnohdy i odmítavá "dáma". Zkrátka je samá záhada. A ještě ke všemu ty její oči! Tajemné hluboké, zkoumavé! Možná proto si ji lidé tak oblíbili.
Dr. Rainer Köthe, odborný publicista a současně chovatel koček, věnuje v 18. svazku z encyklopedické řady CO-JAK-PROČ pozornost významu, který byl přikládán těmto malým šelmám v historii. Pro dávné Egypťany byla kočka posvátným zvířetem a symbolem bohyně Bastet, ve středověku ji pronásledovali jako "stvoření Satanovo" a v současné době si ji ceníme jako skvělého lovce myší a milovaného domácího mazlíčka.
Dr. Köthe zkoumá schopnosti koček, vysvětluje, jak kočky vidí v noci, proč dopadají při pádu na všechny čtyři tlapy a proč si tak často nerozumějí se psy. Autor porovnává kočky s jejich divokými příbuznými, například lvem nebo gepardem, popisuje nejdůležitější plemena a poskytuje praktické rady všem chovatelům.
Na této knize rovněž spolupracovala MUDr. Marie Říhová, odborná publicistka, spisovatelka a místopředsedkyně Sdružení chovatelů koček v České republice.