Po odchodu z jihlavské zoo, jsem se zařekl, že se už zaměstnat nenechám. Ale jsou výzvy, které se nedají odmítnout. Postavit zoo na krásném ostrově, v krásném prostředí, ve spolupráci s milými přáteli, výborným vínem, se prostě odmítnout nedá. Ale jednoduché to nebylo, jsem rád, že se to přece jen podařilo i když to trvalo déle než jsem předpokládal. Potěšilo mně že Tripadvisor moji práci ocenil známkou vynikající. Za dva půl roku jsem přivoněl ke kyperské mentalitě a zažil mnoho příhod o které se chci s vámi podělit.
Vladislav Tomáš Jiroušek Pořadí knih







- 2020
- 2007
Pět misek rýže (a dvě navíc). Cestopisná vyprávění ze zemí jižní a jihovýchodní Asie
- 196 stránek
- 7 hodin čtení
Podtitul: Cestopisná vyprávění ze zemí jižní a jihovýchodní Asie Cestopisné črty ze zemí jižní a jihovýchodní Asie. Autor poutavě vypraví o strastech i slastech svobodného cestování po sedmi asijských zemích. Zavede vás do krásných chrámů a tisíců pagod. Za horskými kmeny, které pomalu ničí turistický průmysl. Za divokými orangutany do primárního deštného lesa. Dozvíte se více o životě těžce zkoušených Barmánců a jezerních lidí na jezeře Inle. Procestujete část malajského Bornea a neprostupný indonéský Kalimantan. Navštívíte Srí Lanku a také málo známý Tchaj-wan. Kniha poskytne také řadu informací a užitečných rad na cesty.
- 2007
Dvojjazyčná fotografická kniha přináší průřez pětatřiceti lety práce českého fotografa V. T. Jirouška. 217 fotografií představuje mnohdy unikátní druhy obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Druhy jsou seřazené podle oblastí a zoologického systému. Autor fotografoval zvířata v přírodě, ale především v téměř 250 zoologických zahradách celého světa. V závěru knihy jsou výřezy fotografií se stručným komentářem autora jak o zvířeti, tak i o fotografii samotné. "Práce se zvířaty, fotografování a cestování vyplnilo celý můj život. Byla to krásná doba, plná těžké práce, ale ani do budoucna nehodlám nic měnit." Vladislav T. Jiroušek
- 2006
Fotografujete zvířata? Ano? Potom pro vás možná bude tato kniha zajímavá. Autorem knihy je odborník na zvířata i fotografování, Vladislav T. Jiroušek, dlouholetý ředitel zoo v Jihlavě a majitel jednoho z největších archivů fotografií zvířat nejen u nás. Fotografie zveřejněné v této knize autor doprovází texty, které vyjadřují jeho neobyčejný vztah ke zvířatům i mnohaleté zkušenosti s fotografováním, ať již ve volné přírodě, v zoologických zahradách nebo v podmínkách studia. Cenné je na knize mimo jiné i to, že autor nic nezakrývá - fotografie jsou uvedeny tak, jak skutečně na diapozitivech jsou, bez jakéhokoliv kouzlení, úprav nebo vylepšování v grafických editorech. Můžete se tak seznámit s tím, jak autor scénu viděl, jak ji vyfotografoval a přečíst jeho hodnocení nebo poznámky ke snímku. Fotografujete zvířata? Ne? Potom pro vás možná bude kniha zajímavá. Vedle řady skvělých snímků zvířat vám autor nabízí i zajímavé čtení jak o zvířatech, tak i o tom, jak je fotografoval. Možná, že vás přesvědčí, že byste se měli zajít podívat - ať už do zoologické zahrady nebo jenom na procházku do lesa. A pokud s sebou vezmete i fotoaparát, věřím, že zažijete také jeden z těch malých příběhů, o které se s vámi autor knihy podělil.
- 2004
Kniha mapuje historii ZOO Jihlava od samých začátku až po dnešní realitu. Autor knihy byl zároveň dlouholetým ředitelem této zoologické zahrady.
- 1997
S malým báglem velkou Čínou
- 87 stránek
- 4 hodiny čtení
Reportáž, popisující zajímavé momenty z několika cest nezávislého fotografa, publicisty a zoologa do Číny. Autor uskutečnil v posledních letech několik dobrodružně-poznávacích cest do nejlidnatější země světa - Číny, přičemž každá z těchto expedic se uskutečnila ve zcela jiných společensko-politických podmínkách. Ve své knize přináší pel-mel zajímavých zážitků, jichž se stal na cestách očitým svědkem. V závěru publikace fotopříloha.