Knihobot

Pierre-Louis Rey

    Bibliothèque de la Pléiade - 1: Œuvres complètes
    L'étranger
    Kartouza parmská
    Nana
    The Fastidious Assassins
    • Nana

      • 368 stránek
      • 13 hodin čtení

      Slavný román Émila Zoly o dívce z pařížského předměstí, která se bezostyšným využíváním svých ženských půvabů stává první pařížskou kurtizánou, vyšel poprvé v roce 1880 a stal se otřesným naturalistickým svěděctvím o rozkladu měšťácké společnosti ve Francii na sklonku 60. let minulého století. Vášnivá Nana kolem sebe nenasytně hromadí muže, kteří zcela propadají jejímu kouzlu a stávají se z nich trapné loutky ochotné vzdát se své cti, majetku i společenského postavení, shromažďuje hmotné statky, jež se jí přímo rozplývají pod rukama. Její krása kolem sebe šíří smrt a rozklad. Nakonec i ona sama, v předvečer války s Pruskem, bídně umírá v pařížském hotelu a z krásného těla, které okouzlovalo a ničilo Paříž, zbývá jen beztvará, hnijící masa. Osud Nany, její sláva a ubohá smrt je symbolem lesku, rozkladu a pádu 2. císařství.

      Nana2009
      3,9
    • Adaring critique of communism and how it had gone wrong behind the Iron Curtain, Camus' essay examines the revolutions in France and Russia, and argues that since they were both guilty of producing tyranny and corruption, hope for the future lies only in revolt without revolution.

      The Fastidious Assassins2008
      4,1
    • L'étranger

      Albert Camus

      • 79 stránek
      • 3 hodiny čtení
      L'étranger1999
    • Kartouza parmská

      • 544 stránek
      • 20 hodin čtení

      Děj románu se odehrává na přelomu 18. a 19. století a hlavním hrdinou je mladý italský šlechtic, který chová velký obdiv k Napoleonovi a rozhodne se přidat k francouzské armádě. Je však zatčen a uvězněn, neboť jej považují za špiona. Z vězení se dostane lstí a po menších dobrodružstvích se účastní bitvy u Waterloo. Z Francie se vrací značně rozladěn a znechucen do vlasti. V Itálii však poznává přetvářku a pokrytectví dvora, proto rezignuje, vstoupí do kláštera a stane se biskupem.

      Kartouza parmská1989
      3,7