Kniha podrobně shrnuje českou literaturu inspirovanou fantazijními motivy a vědou. Rozsah materiálu prostudovaného Ivanem Adamovičem je fascinující. Slovník uvádí spisovatele počínaje romantiky 19. století a konče autory ovlivněnými „kyberpunkem“. Neomezuje se pouze na známá jména, ale najdete v něm i jinde nedostupné informace o knihách na pomezí populární literatury a braku. Hesla uvádějí kromě životopisných údajů autorů, přehledu a obsahu literárních děl i podrobnou bibliografii. Čtenáře rovněž zaujme úvodní studie Ondřeje Neffa, která se kromě jiného dotýká polarizace mezi přírodovědci a humanitními vzdělanci.
Richard Knot Knihy



Charles Darwin
- 128 stránek
- 5 hodin čtení
Kniha o životě a díle britského přírodovědce, zakladatele evoluční teorie a moderní biologie (1809-1882), vycházející k 130. výročí prvního vydání vědcova stěžejního díla. Doslov napsal Emil Hadač. 1. vydání.
Plníce odkaz před deseti lety zesnulého legendárního scifisty MUDr. Josefa Nesvadby, oslovil vydavatel Richard Knot deset dívek a tři muže s výzvou napsat povídku, a to sci-fi a ještě k tomu erotickou, vždy k jednomu znamení zvěrokruhu. Mladé autorky i tři muži odvedli dobrou práci, proto se vydavatel obrátil na tucet vesměs renomovaných spisovatelů a osobností (O. Neff, R. Uzel, I. Adamovič, V. Ríša, V. Ebr a další), s žádostí o ohodnocení knihy. Vznikl tak unikátní soubor textů povídek a komentářů, bohatě ilustrovaný vesměs erotickými malbami. Závěrečná část knihy je věnována pikantním vzpomínkám na Josefa Nesvadbu.