Monografická práce přináší zásadní příspěvek k dějinám nacistického režimu a správy Protektorátu Čechy a Morava, stejně jako k chování české společnosti během okupace. Autor zpracoval relevantní archivní materiály a vyhodnotil dobové publikace v obou jazycích, včetně dosavadní odborné literatury. Nacistická propaganda tvrdila, že Češi prožívali „dobu kulturního rozkvětu“, což však bylo spíše legendou. V kulturní oblasti měli Češi poměrně velký prostor pro realizaci, přístup k národním klasikům a možnost sledovat představení, jako byla „Prodaná nevěsta“ Bedřicha Smetany. Mnozí umělci mohli pokračovat ve své práci, pokud se přizpůsobili požadavkům německých úřadů. Kniha zkoumá motivy okupačního režimu a systematičnost kulturní politiky, včetně existujícího „kulturněpolitického generálního plánu“. Dále analyzuje reakce českých úřadů, institucí a umělců na německé zásahy v literatuře, divadle, filmu a hudbě. Zároveň se zaměřuje na složitost přiřazování jejich chování k kategoriím jako „odpor a odboj“ či „kolaborace“.
Volker Mohn Knihy




Maturujeme z německého jazyka
- 265 stránek
- 10 hodin čtení
Předkládaná publikace je určena studentům německého jazyka k osvojení si správné gramatiky němčiny, k získání jistoty v mluveném projevu, rozšíření slovní zásoby apod. Učivo předpokládá znalosti jazyka, které rozšíří a utřídí. Uživatele povede k samostatnému hovoru na dané téma, ověří studentův písemný projev, porozumění textům atd. Jsou zde návodné otázky k rozmanitým tématům, které pomohou vytvořit vlastní myšlenkovou mapu, dále pak slovní zásoba k daným tématům, různé typy cvičení, dialogy, popis situací a obrázků. Velmi důležitou částí jsou Tipps und Tricks, tedy praktická upozornění na opakující se chyby studentů a slohová cvičení studentů, kde jsou přenášeny praktické zkušenosti přímo do knihy. Publikace studenta připraví k maturitě či zkoušce podobného typu, nemá však sloužit jen tomuto účelu - učebnice bude sloužit jako sumář jednotlivých témat, slovní zásoby, gramatiky, které by měli studenti na konci svého středoškolského studia zvládat, zároveň se snaží propojit nabyté teoretické znalosti s praktickým využitím v běžném životě. Vše, čemu se naučíte díky této knize, by mělo mít přesah taktéž do praktického života.
NS-Kulturpolitik im Protektorat Böhmen und Mähren
- 512 stránek
- 18 hodin čtení
Laut NS-Propaganda erlebten die Tschechen unter deutschem »Protektorat« eine »kulturelle Blütezeit«. In offiziellen Verlautbarungen hob das Besatzungsregime mit dieser Formulierung regelmäßig die angeblich großen Möglichkeiten der Künstler hervor. Derartige Behauptungen sind natürlich ins Reich der Legenden zu verweisen. Dennoch: Der tschechischen Bevölkerung verblieben gerade im kulturellen Bereich vergleichsweise große Freiräume, ihr wurde nicht nur Propaganda zugemutet und leichte Unterhaltung vorgesetzt. Die Menschen hatten weiterhin Zugang zu nationalen Klassikern.Im Nationaltheater wurde Bedrich Smetanas »Verkaufte Braut« dargeboten, literarische Werke des 19. Jahrhunderts entwickelten sich zu Bestsellern. Auch die Mehrheit der Künstler konnte zunächst weiterarbeiten, wenn sie ihr weiteres Wirken den Vorgaben deutscher Stellen anpasste. Das Buch geht der Frage nach, aus welchen Motiven heraus sich das Besatzungsregime für diese Form der Kulturpolitik entschied. Wie systematisch waren die Maßnahmen deutscher Stellen – und gab es so etwas wie einen »kulturpolitischen Masterplan«? Zudem zeigt das Buch für die Bereiche Literatur, Theater, Film und Musik, wie tschechische Behörden, Institutionen und nicht zuletzt Künstler auf deutsche Maßnahmen reagiert haben. Dabei wird deutlich, wie schwierig es ist, deren Verhaltensmuster scheinbar eindeutigen Kategorien wie »Widerstand« oder »Kollaboration« zuzuordnen.