An innovative and richly imaginative new novel from the internationally acclaimed Carolyn Jess-Cooke, for anyone who loved The Curious Incident of the Dog in the Night-Time and Room.
Silvia Piraccini Knihy




Tři děti, Katka, Michael a Emma, jsou v noci vyhnány ze svých domovů do běsnící sněhové bouře. O deset let později nejsou ani o krok blíže k rozluštění záhady toho, co rozdělilo jejich rodinu. Odpověď je ukryta v kouzelném atlasu. Když jeho moc začne působit, děti jsou přeneseny do země, jíž vládne zlatovlasá panovnice a její nestvůrná armáda. Katka i její sourozenci prožívají úžasná dobrodružství – ocitají se v zajetí, získávají nečekané spojence, setkávají se s krvežíznivými vlky, svádějí bitvy v podzemí, navštíví ples přízraků, pozorují souboj obrů a přitom se stále snaží najít tři knihy nesmírné ceny. Kniha Smaragdový atlas, citlivě napsaná, akční a humorná zároveň, líčí první úsek putování tří sourozenců po tajuplných, nebezpečných krajích i po vlastním nitru. Katka, Michael a Emma se vypravili zachraňovat vlastní rodinu, ale nakonec musí zachránit celý svět! zdroj: legie.info
A sparkling debut novel about an unlikely romance between an Iranian immigrant and an American college student.Isolated and far from his native Iran, Ushman Khan has worked hard to build a wealthy, reliable clientele for his wares: exquisite hand-woven rugs from his home city of Tabriz.With perfect rectitude, he caters to clients like New York’s Upper East Side grand dame Mrs. Roberts, who plies him for stories about his exotic origins and culture to feed her own imagination. But like many immigrants, he’s living only half a life. He dreams of the day his beloved wife, Farak, will be able to join him in New York and complete his vision of the American dream. But when she tells him that she is leaving him for another man, Ushman is shattered. He begins to wander aimlessly through the terminals of JFK Airport, imagining a now-impossible reunion with Farak. Unexpectedly, he meets Stella, a Barnard College student who has just bade farewell to her parents en route for an Italian vacation. After Stella, isolated in her own way, finds herself at Ushman’s Manhattan store, they embark on an improbable and powerful romance. Together this American girl from the Deep South and the Iranian aesthete form a tender bond that awakens them both to the possibility of joy in a world full of tragedy.
Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.