Velkoformátová publikace mapující historii a vývoj Staroměstského náměstí, jako jedno z přirozených center kulturního, politického, ale i sociálního života Prahy a potažmo celé České republiky. Historie Staroměstského náměstí totiž do značné míry odráží i historii naší země.
To, co je pro londýňany Trafalgar Square, newyorčany Broadway nebo Pátá Avenue
či pro Rusy Rudé náměstí, je pro pražany, ale i všechny Čechy Václavské
náměstí. Lidově řečeno Václavák je symbolem hlavního města i celé země už více
než 200 let. Přirozené obchodní i zábavní centrum Prahy bylo proslulé už na
přelomu 19. a 20. století. Kdykoliv šly dějiny této země Prahou, vždy alespoň
jednou nohou šláply na Václavské náměstí. Tato kniha, která obsahuje na 200
fotografií historie dávné i nedávné, stejně jako současné podoby Václaváku, je
včetně rozsáhlé textové části uceleným projektem mapujícím podoby Václavského
náměstí od 18. století po současnost. Čtenář si připomene všechny významné
politické, kulturní a historické události, jimž bylo Václavské náměstí
kulisou, ale především se seznámí s atmosférou Václavského náměstí, která je
stejně neopakovatelná jako jeho architektura.
Kniha nás vrací do atmosféry zábavních středisek, typických pražských hospůdek, ale i šantánů a slavných divadelních scén v období od začátku dvacátého století třicátých let.
Na 350 dobových fotografií a esejisticky pojatá textová část přesně vystihují tehdejší kolorit Prahy a podobu dynamicky se rozvíjející metropole, která vychovala desítky svérázných umělců, ale vítala mnohé celebrity uměleckého světa.
Díky této knize se můžeme seznámit s mnoha místy, která byla před válkou centrem zábavy, ale dnes si je vybavíme už jen díky unikátním dokumentům, které obsahuje tato publikace.
Je historickou skutečností, že mnohé z dnes už kultovních filmů, které jsme si zvykli považovat za předválečné (Kristián, Noční motýl, Přednosta stanice, Škola základ života), vznikly v dobu, kdy byly české země pod kutnou protektorátu a ve stínu hákového kříže. Tento zdánlivý rozpor vyvolával a vyvolává řadu otázek. Tou nejzákladněj�ší je, do jaké míry byl nucen tehdejší Barrandov jako symbol českého filmu a jeho hlavní protagonisté, scénáristé, herci a režiséři, spolupracovat či dokonce kolaborovat s německou mocí. Na podstatu tohoto rozporu se snaží pravdivě a nezkresleně odpovědět kniha, která je sice postavena na více než 200 dobových fotografií, ale právě její textová část se nebojí vyslovit třeba i kontroverzní východiska z dosud poněkud tabuizovaného tématu.
Proti spirále času se vydává unikátní publikace autorů Miloše Heyduka a Karla Sýse Praha před 100 lety.
Prostřednictvím 220 fotografií z období 1905 -1910 a více než šedesáti stran textu navštěvujeme nejznámnější místa společenského a kulturního života města tak, jak žilo před sto lety.
Zajímavě výtvarně i obsahově pojatá kniha nám přibližuje atmosféru prudce se rozvíjející a životem kypící metropole, která už před první světovou válkou patřila ze společenského, kulturního i hospodářského hlediska mezi atraktivní střediska evropské civilizace počátku dvacátého století.
V publikaci Praha před 100 lety najdeme nejen dobovou podobu míst, která známe, ale i mnoho pohledů na město, které už patří minulosti.
Publikaci obohacuje i řada dokumentů, které nám přibližují infrastrukturu města na počátku minulého století, včetně plánku tehdejší městské hromadné dopravy nebo výčtu středisek společenského života oné doby.
Fotografie z května 1945 v Praze doplněné textem "Pár minut před smrtí" (česky, anglicky a německy) ze vzpomínek Jaroslava Seiferta a kresby Adolfa Zábranského