Knihobot

Dalibor Státník

    13. duben 1962
    Škola a Velká válka
    Úsměvy Oldřicha Wenzla
    Jan Palach a Československo 1948-1989
    Žena umělkyně na přelomu 19. a 20. století
    Květen 1945 na Mělnicku
    • Květen 1945 na Mělnicku

      • 211 stránek
      • 8 hodin čtení
      4,8(4)Ohodnotit

      Druhý svazek ediční řady České květnové povstání ve fotografii za pomoci několika set unikátních dobových snímků přibližuje závěr druhé světové války v oblasti „tradičního“ Mělnicka, které kromě samotného Mělníka zahrnuje Obříství, Mšeno, Vehlovice či Liběchov. Komentovaný soubor fotografií doplňuje studie, zabývající se posledními měsíci války z perspektivy civilních obyvatel mělnického regionu a především samotným květnovým povstáním českého lidu (kampaň u Štěpánského mostu přes Labe u Obříství, aktivity výsadku Národní mstitel, nálety a bombardování 9. května apod.). Publikace vychází ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Praze – Státním okresním archivem Mělník.

      Květen 1945 na Mělnicku
    • Jan Palach a Československo 1948-1989

      • 207 stránek
      • 8 hodin čtení
      3,0(2)Ohodnotit

      Tragický životní příběh Jana Palacha je ve skutečnosti nesmírně prostý. Viděl bezpráví a reagoval na něj krajním řešením. Jako hořící pochodeň se stal v roce 1969 svědomím národa. Tato kniha však není o Janu Palachovi. Je především obrazovým dokumentem doby, která přivedla náš národ k tragédií srpnových událostí v roce 1968 a posléze i k činu Jana Palacha. Nabízí prostřednictvím více jak 200 dobových fotografií z míst, kde Jan Palach vyrůstal a žil (Mělnicka a Všetatska) a které byly vlastně všední kulisou jeho mladého a krátkého života, pohled na realitu života v komunistickém Československu. Z dnešního odstupu nám tehdejší život ve fotografii připadá groteskní a pitoreskní. Jako kdybychom se dívali na některé Hřebejkovy filmy z té doby nebo na kulisy Formanova snímku Hoří, má panenko! Je to knížka pocitová. Fotografie jsou prostoupeny pouze krátkými esejistickými texty. Přesto nebo právě proto vypovídá o atmosféře socialistického Československa víc než historický traktát. Unikátem této knihy je, že obsahuje i soubor fotografií, které si sám pro sebe nafotil před svou smrtí Jan Palach.

      Jan Palach a Československo 1948-1989
    • Škola a Velká válka

      • 182 stránek
      • 7 hodin čtení

      Cílem publikace je přiblížit dopad první světové války na školství (školy, učitele i žáky). Tvoří ji 18 studií autorů z vysokých škol, muzeí a archivů z České i Slovenské republiky. Kniha shrnuje příspěvky z konference, konané v květnu 2014.

      Škola a Velká válka