Knihobot

Pravoslav Kneidl

    12. leden 1927 – 4. listopad 2003
    Pravoslav Kneidl
    Československé nejkrásnější/najkrajšie knihy 1988
    Stříbrná Skalice
    Senefelder a litografie
    Bibliofilie v Československu
    Pražská léta německých a rakouských spisovatelů
    Z historie Evropské knihy. Po stopách knih, knihtisku a knihoven
    • Po stopách knih, knihtisku a knihoven. Také rádi navštěvujete staré knihovny, kde v obstarožních vyřezávaných stojanech odpočívají na policích neméně letité knihy? Čtenáře upoutají nejen vůní starého pergamenu nebo papíru, ale především svou výpravností a obsahem. Dovedné ruce mistrů písařů ve starověkých skriptoriích klášterů kaligrafickým písmem zaznamenávaly mnohé biblické dějiny, dějinné události a přírodovědná pojednání. Starověcí iluminátoři doplňovali a zdobili stránky foliantů a knih kresbami a ornamenty s použitím zářivých barev, jež si svou výraznou jiskřivost zachovaly až do dnešních dnů. V nesčetných knihovnách se nám dochovaly i unikátní práce knihvazačů, kteří dokázali umně skloubit vnější podobu vazby s literárním dílem a výrazně tak završit celou úpravu knihy. Chcete se přesvědčit, jaké nezměrné bohatství je uloženo v nejvýznamnějších depozitářích knihoven? Otevřete tuto knihu....... celý text

      Z historie Evropské knihy. Po stopách knih, knihtisku a knihoven
    • Bibliofilie v Československu

      • 48 stránek
      • 2 hodiny čtení
      4,0(1)Ohodnotit

      Vydal Spolek českých bibliofilů k 75. narozeninám svého předsedy PhDr. Pravoslava Kneidla a k 95. výročí založení spolku jako členskou prémii za rok 2002.

      Bibliofilie v Československu
    • Z doby před vznikem Moravského muzea (1817) a pražského Národného muzea (1818) i Slezského muzea v Opavě (1814) se do dnešní doby zachoval jediný předchůdce těchto muzeí: strahovský kabinet kuriozit, přičleněný od počátku ke Strahovské knihovně. Publikace pojednává o sběratelství v době renesance, manýrismu, baroka i osvícenství. Resumé v ruštině, angličtině, němčině a francouzštině.

      Počátky sběratelství a strahovský kabinet kuriozit