Jiří Stach Knihy
Jiří Stach (* 26. května 1944, Praha) je český fotograf, výtvarník a ilustrátor.







Prvotina Tomáše Zahrádky – doprovázená ilustracemi respektovaného fotografa a výtvarníka Jiřího Stacha – nás zavede na blíže neurčené místo, kde čas plyne pomalu a lidé jsou zde tak trochu zvláštní. Hlavním hrdinou knihy je dobrotivý a moudrý dědeček, který rozumí ptačí řeči, pěkně vypráví a sází stromy na sněhu. Dědečkův svět je plný nadpřirozených prvků, jež spolu s poetickým vyprávěním vytváří laskavou a tajuplnou atmosféru příběhu. V několika povídkách se s dědečkem setkávají různé postavy – listonoš, král, car, jenž je tak trochu strojem, či muž, který jezdí na pavoucích – a dědeček jim vaří čaj, pomáhá i léčí. V otevřeném závěru pohádky dědeček odlétá na šlapací vzducholodi se třemi stromosprávci na neznámé místo země, které na mapě svítí. Kde to místo je a co tam dědeček najde, zůstává již na čtenáři...
Ponorka
- 490 stránek
- 18 hodin čtení
Děj románu se odehrává na přelomu let 1941 a 1942, kdy prudce stoupá letecká aktivita spojenců a kdy se Britům podařilo rozluštit německý kód pro spojení ponorek s velením. V té době je též z Hitlerova rozkazu část ponorek převelena z Atlantiku do Středozemního moře ve snaze bránit námořní komunikace zásobující Afrika korps. Průnik ponorek Gibraltarskou úžinou se stal pro mnohé osudným. Ponorce, na které se plavil autor knihy, se přes těžké poškození podařilo vrátit na základnu... Ponorka se řadí ke světově proslulým dílům o druhé světové válce.
V zapadlém, ospalém městečku kdesi na Balkáně, kde život jde ve svých ustálených kolejích, objeví mladý inženýr Jacques Gregor na statku podivínského sedláka Mania bohaté naleziště ropy. Z místních obyvatel nechce zprvu nikdo uvěřit takovou zvěst inženýrovi, který patříval ke zlatémládeži města a nikdy neměl ani na zaplacení vlastní útraty. Jaký má tento objev význam, pochopí velmi rychle zahraniční těžaři. Teprve když cizinci skupují jeden pozemek za druhým a když se roznese, že celé město plave na naftě, zmocní se obyvatel podnikatelská horečka. Teď už ale musí bojovat s tvrdou konkurencí zahraničních, hlavně německých naftařů, kteří už zahájili výnosnou těžbu. Život se mění ze dne na den, pozemky stoupají závratně v ceně, množí se spekulace, do města se hrnou podvodníci všeho druhu. Nafta změnila lidské osudy a lidské vztahy. Dravější vyhrává.
Velká cesta Malého pána
- 64 stránek
- 3 hodiny čtení
Knihu Jiřího Stacha a Lenky Uhlířové vydalo nakladatelství Meander v roce 2008. Jedinečný příběh doplněný o autentické fotografie ze světa Malého Pána získal mnohá ocenění včetně nominace Magnesia Litera na Objev roku. Režisér Radek Beran příběh zpracoval jako loutkový film za pomoci Výtvarníka Františka Antonína Skály. Ve filmu Malý Pán, který přijde do kin letos na jaře, budou nitě a drátky přiznané, takže divák uvidí, jak se loutky vodí. Žádná animovaná kouzla, jen reálně vytvořené kulisy a rekvizity. Velký vliv na režiséra Berana měla i tvorba Jana Švankmajera. Právě u příležitosti uvedení filmu do českých i slovenských kin připravujeme druhé vydání knihy, která se stala prvotní inspirací pro film, avšak také samostatným dílem, který pohyblivý obraz v mnohém doplňuje. Malý pán si žije spokojeně ve svém malém světě, a když má dost nudlí, nikam se zvlášť nežene. Jenže má sen, a se sny bývají jak známo jen samé potíže — nenechají člověka (ani malého) v klidu. Malý pán po probuzení překvapeně zjišťuje, že mu něco schází. A tak nerad opouští svůj útulný domov a vydá se na cestu, aby tomu přišel na kloub. Kdo ví, co na konci své velké cesty najde?
Chorvatské pobřeží Jadranu: Dalmácie: Cestovní příručka se 46 vyobrazeními a 10 mapami
- 64 stránek
- 3 hodiny čtení
Příběh o životě svého dědečka F.X. Stannebeina, vyučeného sazeče a zástupce německé exportní firmy ve Španělsku, především pak zneuznalého vynálezce. Zatím co světem otřásají události první světové války, žije Stannebein jen a jen svým projektem řiditelné vzducholodi.
Autor zachycuje historii domestikace zvířat, která sloužila člověku nejen jako zásobárna potravin, ale i jako zdroj energie, dopravní prostředek nebo byla chována pro zábavu. Seznamuje s domácími zvířaty pravěkého zemědělství i ve vyspělých civilizacích v povodí velkých řek. Ukazuje důsledky chovu zvířat pro rozpad prvobytně pospolné společnosti a upozorňuje na biologické změny ve vzezření domestikovaných zvířat.
Natura Magica
- 156 stránek
- 6 hodin čtení
Kniha představuje první ucelený přehled prací pražského fotografa Jiřího Stacha. Fotografie a kresby vznikly v letech 1975 - 2005.
Nové vydání bestselleru, který provází už několik generací Seznamte se s intimním životem našich předků, vládců, umělců, králů, vojevůdců - Sapfó, Messaliny, Jindřicha VIII., Sandové, Napoleona, Metternicha, Verlaina, Rimbauda, Wildea a mnohých dalších. Sexuální život lidí je velmi rozmanitý. Ve všech obdobích se vyskytovaly proudy, koncepce a pojetí odporující platným normám. Každá doba, každý národ, dokonce i jedinci měli odlišné zvyky a názory na postavení ženy, manželskou věrnost, předmanželský pohlavní styk, na prostituci, homosexualitu, panenství, obřízku, sadismus, antikoncepci, oidipovský komplex. Poučný, seriózní, netradiční a odborně fundovaný pohled na lidskou sexualitu a její historii zaujme každého, kdo touží po poznání i pobavení.... celý text
Vincent,Simon a Paul se ze své vesnice Ugiuvak (ostrov King Island) vydávají na lov tuleňů. Cestou narazí na stopy medvěda,za kterým se chtějí co nejrychleji vydat,aby jim neutekl. Avšak najde je Angie,která utekla z vesnice aby mohla jít na lov s nimi. Jelikož je tlačí čas,vezmou Angie s sebou a tím se otevírá kruté dobrodružství,které pro některé z nich dopadně velice špatně ...
Román západoněmeckého autora (nar.1929) vypráví příběh chlapce z pruské vesnice po napoleonských válkách, který se s tesařskou partou svého dědečka vydává za svým otcem do Ameriky a poznává Nový svět po válce Severu proti Jihu se všemi rozpory a konflikty.
Atlas superlativů. V první kapitole jsou uvedeny unikátní a přírodní výtvory, jejichž jedinečnost nemá na naší planetě obdoby, Vydáme se úchvatným světem fotografií z nejtemnějších hlubin oceánů k nejvyšším vrcholům světadílů, poznáme činné sopky, nejdelší řeky, největší vodopády, nejhlubší kaňony a jeskyně, seznámíme se s rekordy ze světa zvířat a rostlin vyskytujících se v různých životních prostředích.
Dokud cikády spí
- 140 stránek
- 5 hodin čtení
Příběh patnáctileté Anny, kterou těžce poznamenala maminčina smrt, je především příběhem o překonávání bolesti, o schopnosti vyrovnat se s ní a proměnit trpkou zkušenost v naději na nový život.
Londýn
- 96 stránek
- 4 hodiny čtení
Londýn, Anglie a Wales. Cestovní příručka se 152 vyobrazeními a 18 mapami
- 256 stránek
- 9 hodin čtení
Průvodce představuje památky a zajímavosti Londýna a jednotlivých hrabství Anglie a Walesu (řazeno podle regionů). Je zde i pojednání o dějinách a kultuře a také praktické tipy na cestu.
Dlouhá pouť do Santa Cruz
- 90 stránek
- 4 hodiny čtení
Autor Nekonečného příběhu přichází s dalším fantaskním příběhem. Dobrodružné putování nemusí vždycky znamenat jen cesty do dalekých zemí nebo divokých končin. Máme-li dost fantazie a také odvahy jako osmiletý Robert, hrdina téhle knížky, dokážeme se vydat na pouť, při níž objevíme věci, o kterých jsme dřív neměli ani tušení, přestože byly kolem nás i v nás.... celý text
Zátoka černých perel
- 250 stránek
- 9 hodin čtení
Román je zasazen do exotického prostředí tichomořských ostrovů, kde mladý dobrodruh objeví naleziště černých perel.
Chagall
- 95 stránek
- 4 hodiny čtení
M. C. Escher. Grafika a kresby
- 76 stránek
- 3 hodiny čtení
Od přesné a strohé architektonické kresby až k iluzivní expresi, která nalamuje jistotu lidského vnímání světa prochází tato kniha uměleckou cestu tohoto holandského výtvarníka.
Po uši zamilovaní : hodíme se k sobě?
- 150 stránek
- 6 hodin čtení
Patříš k dívkám, které mají pocit, že svého partnera dostatečně neznají? Ale to se dá změnit! Testy obsažené v této knize ti pomohou, abys lépe poznala sama sebe a lépe se vyznala ve svých citech i v tom, kdo se k tobě hodí a kdo vůbec ne.
Sourozenci žijí na islandském ostrově uprostřed divoké přírody ..... V tomto překladu 1. vyd. V roce 1988 vyšla v Německu knížka Jón Svensonn – Georg Telemann: Nonni a Manni – kluci z Ohňového ostrova, což jsou některé Svensonnovy povídky upravené Telemannem. Její překlad vyšel v roce 1994 v nakladatelství Vyšehrad, po skoro 40 let dlouhé přestávce ve vydávání Svenssonových knížek. Podle této knížky natočila německá televize seriál, který se vysílal u nás před Vánocemi 1990 pod názvem Nonni a Manni.
Ivan Wernisch vypravuje dítkám i dospělejší české mládeži. Znalci Wernischova díla naleznou ve svérázném výběru samotného autora dnes již klasické básně a prózy, jako je Střelnice nebo Doupě latinářů, ale také zcela nové básně a texty. Autor u mnoha z nich, které už dříve publikoval jako překlady cizí poezie, přiznává nyní své autorství nebo jen inspiraci „překládaným“ básníkem. S fotografem Jiřím Stachem, který důmyslnými kresbami a vystřihovánkami doprovodil poezii svého přítele, vysvětlují dětem bez obalu, že „život je skutečně těžký, ale chodit po provaze je snadné, jen kdo to neví, spadne.“ Sbírka Chodit po provaze je snadné Ivana Wernische obsadila první místo v kategorii Literatura pro děti a mládež v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2011.
Velký atlas světa
- 200 stránek
- 7 hodin čtení
Názorný a informativní obraz Země. V češtině z německého originálu, satelitní snímky Krkonoš a Vysokých Tater. Kromě map i přírodní a životní podmínky na světadílech a něco o jejich kultuře
Znáte knížku, která má hned tři různé konce? A za každou kapitolou hádanku, tematicky navazující na děj? Už jste někdy za správně vyluštěné hádanky sbírali body, které můžete na závěr vyměnit za jeden z konců? To vše vtáhne čtenáře do děje stejně hluboko, jako záludná mrkev hlavního hrdinu Ctibora do podzemní říše cihlového obra. Během své cesty zpátky na zem Ctibor najde nové přátele – zakrslého žesťového slona a myš z klíčové dírky – a společně zažijí spoustu napínavých příhod. Dobrodružnou interaktivní pohádku s prvky dětského hororu působivě dokreslují ilustrace respektovaného výtvarníka, fotografa Jiřího Stacha. Hledáte knihu, která aktivně rozvíjí dětskou fantazii a umí zaujmout i malé milovníky počítačových her? Pak jste ji právě našli.
Istanbul
- 148 stránek
- 6 hodin čtení
Istanbul - průvodce se skládací mapou a Cityatlasem.
Konec škorpiona
- 164 stránek
- 6 hodin čtení
Obyvatelé zapadlé mexické vesnice znají kouzelné zaříkávadlo na svou bídu: Amerika. Také Paulo tam odešel a udělal štěstí. Celina je hrdá, že to její nejmilejší bratr dokázal. Jenže Paulo nezískal své peníze poctivou prací. Stal se "škorpionem", jedním z těch, kdo pracují pro drogové mafiány a pro ně i zabíjejí. Když Celina pozná pravdu o pozadí bratrova úspěchu, vydá se za ním, aby ho zachránila před světem, kde platí jediný zákon: zákon silnějšího.Napínavý román, který upotá i dospělé.
Na severním pobřeží Německa se odehrává příběh malé rybářské lodi Tambari, příběh chlapce Jana a jeho kamarádů. Starý námořník, který obeplul svět, se vrací do své vesnice a přiváží s sebou krásný kutr podivného jména Tambari. Přijel domů umřít a odkazuje v závěti loď rybářskému družstvu. Rybáři však loď nechtějí, nehodí se pro jejich těžké řemeslo. Kutr pomalu chátrá, a tehdy o něj začne bojovat chlapec Jan Töler. Získá své kamarády a taky kočího Kassbouma, aby Tambari opět dali do pořádku. Právě v těch dnech však rybáři zjistí, že jednali zbrkle. Mezi dětmi a dospělými dojde k zápasu o Tambari.
Jak si zlepšit známky
- 110 stránek
- 4 hodiny čtení
Autoři předkládají žákům souhrn osvědčených způsobů, které vedou ke zlepšení přístupu k učení a tím i lepších výsledků - známek. Tato příručka není sbírkou nic neříkajících pouček, ale v krátkých, přehledných kapitolách popisuje praktické postupy, které se mohou používat ve všech oblastech učení. Pomoc zde naleznou žáci i studenti, mající problém například: jak si zapamatovat novou látku, zlepšit jazykové znalosti, sloh a kde hledat informace.
O třech sůvičkách a jiných zvířátkách
- 92 stránek
- 4 hodiny čtení
Soví mláďata, rejskové, chytří krtci, blecha, tchoř, světluška, beruška a další zvířátka, to jsou obyvatelé pohádkového světa, který pro vás vytvořil ilustrátor a spisovatel Erwin Moser. V jeho světě nechybí vzrušující dobrodružství, ale především tam vládne porozumění a laskavá pohoda. Dobře se v něm cítí nejen zvířátka, ale i malí čtenáři
Co se musí mladý pes naučit nejdříve? Jak se dorozumívají psi? Proč vidí pes i za soumraku? Ať již jde o vodicího psa, pomocníka policie, záchranáře, loveckého či pasteveckého psa nebo kamaráda pro hry v kruhu rodinném všichni tito psi s námi navázali úzké přátelství. Odlišují se velikostí, podobou a charakterem a přesto je jejich náklonnost ke svému člověku jedinečná a pro psy jako celek veskrze typická.
Po stopách všemocných
- 189 stránek
- 7 hodin čtení
V této knize se slavný záhadolog Erich von Däniken vydává po stopách dalších záhad naší planety a snaží se pro ně najít vysvětlení. Jak to, že prastaré zříceniny v africkém pralese přesně zobrazují oběžnou dráhu hvězd objevených teprve v minulém století? Je možné, že egyptské sfingy jsou genovými manipulacemi vytvoření kříženci? Pocházejí kilometry dlouhé, geometricky vyrovnané kamenné aleje v Bretani z nějaké zapomenuté astronomické vědy?
Děti kapitána Nema – Mike a jeho přátelé, se s ponorkou NAUTILUS ocitnou na mořském dně, ve fantastickém světě korálových útesů, kde žijí lidské bytosti. Serena, poslední princezna z bájné Atlantidy, využije svých magických sil a chce nad nimi získat vládu. Aby posádka NAUTILU mohla uniknout z říše Sereniných předků, musí Mike se svým přítelem, jednookým Astarothem, vejít do tajuplného podmořského města a tam se utkat se záhadnou bytostí...... celý text
Vrabčák Pepík
- 27 stránek
- 1 hodina čtení
Pepík žije se svými rodiči a sourozenci v hnízdě na střeše, potom v parku a nakonec se nastěhuje do psího vína na domovní zdi. Během svých výletů pozná nebezpečnou kočku, neškodné netopýry a samozřejmě i další ptáky. Zejména mezi vrabčáky si najde spoustu nových kamarádů. Když přijde čas, založí svoji vlastní rodinu. Knížka je vhodná pro děti od 5 let.
Děti kapitána Nema – Mike a jeho přátelé Ben, Chris, André a Juan – podnikají první samostatnou plavbu na Nautilu. Podivuhodné světlo vycházející z hlubin Atlantiku je přiměje ponořit se až na mořské dno, kde se před nimi objeví zářící kovová kopule. V ní leží spící dívka střežená černým kocourem. Kdo je tajemná neznámá? Je to snad obyvatelka dávné, bájemi opředené Atlantidy? Mike a jeho přátelé však nejsou jediní, kdo chtějí tuto záhadu rozluštit. Kapitán Winterfeld, s nímž museli bojovat o Mikovo dědictví, ponorku Nautilus, usiluje dál o vládu nad světem, a proto se chce zmocnit i neznámé dívky a jejího tajemství. Posádka Nautilu svádí krutý boj s kapitánem Winterfeldem o dívku z Atlantidy a poselství dávné civilizace.
Hrdina, bývalý voják, který zabil svou nevěrnou ženu, po odpykání trestu přijme jako poslední záchranu před nouzí místo u bohatého podnikatele. Od počátku je náhodně zapleten do vyděračské aféry a špinavé praktiky svého zaměstnavatele sleduje se vzrůstající nechutí a hrůzou. Ve svých kruzích uplatňuje jako šéf vůči konkurentům nejhrubší metody a stále více své řidiče používá jako jejich nástroj. Hrdina ho krátce poté, co se sblíží s jeho atraktivní ženou, začne skutečně nenávidět a rozhodne se ho zabít. Než se odhodlá k činu, je podnikatel zavražděn neznámým pachatelem a hrdinův rafinovaný plán se obrátí proti němu samotnému. Skutečného pachatele se policii podaří najít jen shodou okolností.
V nové verzi vychází mimořádné Dürrenmattovo dílo, které bývá i díky původnímu podtitulu Opera o jedné soukromé bance přirovnáváno k Brechtově Žebrácké opeře. Tato verze má podtitul Komedie o jedné soukromé bance. Autor v příběhu o pádu banky, která je po pět generací tradičně založena na zločinu, s neodolatelným kritickým a zároveň humorným pohledem poukazuje očima nové nastupující generace na neslučitelnost kapitálu a lidskosti. Ve světě kde moc je provázena finančními zájmy vládců, nemá místo demokracie a svoboda. Ke své hře, kde próza přechází ve zpěv, autor říká: „Ve Franku Pátém lidé zpívají, když lžou – v Třígrošové opeře, když mluví pravdu.“ V překladu Jiřího Stacha vychází jako 166. svazek edice D.
Goofy a gondola: Dobrodružství v Itálii
- 32 stránek
- 2 hodiny čtení
Při další plavbě na Nautilu objevil Mike a jeho kamarádi neznámý ostrov, jakoby celý z ledu. Když se pak před nimi na ostrově otevře široké zalesněné údolí, kde žijí veleještěři, pochopí, že se ocitli v pravěku. Setkání s pravěkými zvířaty však není to jediné nebezpečí, které na ně na ostrově čeká. V nouzi nejvyšší je v bezvýchodné situaci opět zachrání Astaroth, kocour, který dovede číst lidské myšlenky.
Na křídlech lásky
- 137 stránek
- 5 hodin čtení
Láska je jistě nejkrásnější z pocitů, které můžeme zažít každý den. Kdo se už někdy zamiloval na první pohled, ví: Láska může opravdu čekat za každým rohem. A kdo to ještě nepoznal, doufá z celého srdce, že ho to jednou potká. Co všechno se nachází mezi poblouzněním, zamilováním, chozením s někým a životním vztahem, vědí mnozí, teprve když to všechno vyzkouší. Tato kniha vám chce pomoci, abyste své city posuzovali správně už teď a uchránit vás zklamání.
Děti kapitána Nema. Zapomenutý ostrov
- 160 stránek
- 6 hodin čtení
Také jste rádi četli verneovky? Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby se vynálezci Julesa Verna přenesly do 20. století? K čemu by se daly využít? A jak zneužít? Jaká další dobrodružství by se nimi dala zažít? Podobné otázky si klade německý spisovatel Wolfgang Hohlbein a odpovídá na ně v románové řadě Děti kapitána Nema. V prvním svazku nazvaném Zapomenutý ostrov se čtenáři setkají s šestnáctiletým Mikem a jeho kamarády a zažijí s nimi týdny plné nebezpečí na otevřeném moři. Když se jim přece jen podaří uniknout pronásledovatelům a dosáhnout cíle – najít Zapomenutý ostrov, kde je ukryto Mikovo dědictví, odhalí i tajemství, kdo byl doopravdy Mikův otec…
Zatoulaná vydra: Dobrodružství v USA
- 32 stránek
- 2 hodiny čtení
Já, náčelník Apačů
- 218 stránek
- 8 hodin čtení
Autobiografie, v níž kromě životopisných údajů autor objasňuje své názory, které ho vedly k psaní dobrodružné literatury. Veliká část knihy je věnována autorovým sporům s nakladateli při vydávání řady jeho knih.
Dvacet let po smrti Vinnetoua dostává Old Shatterhand do své vily v Radebeulu dopis od náčelníka kmene Šošonů, aby přijel k hoře Mount Vinnetou, kde se bude rozhodovat o dalším osudu rudého lidu. Neváhá a spolu se svou ženou Klárou odjíždí. A opět se setkává se starými známými postavami z předcházejících dílů. Knížka vyšla i pod jménem Závěť Vinnetoua.
Karl je v Montevideu a chystá se na výpravu do Gran Chaka, přičemž veze dopis od amerického obchodníka seňorovi Tupidovi. Neopatrně zlomí pečeť a zjistí, že má být figurkou v plánu zásobit zbraněmi revolucionáře Lopeze Jordana. Hned na začátku pobytu si jej místní obyvatel splete s plukovníkem Latorrem, což spustí řadu potíží. Karl se zastane yerbatera Mauricia Montesa, ale po konfliktu s Tupidem odchází. Mauricio mu pomůže při dalším napadení a domluví se na společné cestě do Gran Chaka. Vypráví o sendadorovi Geronimu Sabucovi, který ví o pokladu Inků, přičemž Karlovi přijdou podezřelé okolnosti kolem získání informací o pokladu. Děj se dále točí kolem záměny s Latorrem, přičemž se k nim přidává podezřelý policista, který se ukáže jako přisluhovač nepřátel Latorra. Seňor Rixio, přívrženec Latorra, nabízí Karlovi, aby se za něj vydával, což Karl odmítá. Na ranči Montesova bratra jsou zajati, a mezi útočníky je i falešný policista. Při útěku se Karl seznamuje s bratrem Hilariem, zvaným Jaguár. Po setkání na ranči umírá svědek vraždy, kterou spáchal sendador. Bratr Jaguár se přidává k cestě za sendadorem, zatímco pokračují potyčky s Jordanovými lidmi. Karl osvobodí kapitána Fricka Turnersticka a jeho kormidelníka, ale později jsou všichni zajati a odvlečeni do Jordanova tábora. S pomocí znalostí o spojení s Tupidem a americkým zásobovatelem uprchnou. Na cestě se setkávají s Indiány Gomezem a Antoniem Gomarrou, přičemž Karl podez
Klasické německé drama o vzpouře jedince, který byl křivě obviněn a rozhodl se vzít spravedlnost do svých rukou. Klasická romantická tragedie. Vzrušující drama mladého německého autora vypráví příběhy dvou bratří, Karla a Franze Moora, jejich tragický osud, utrpení, které způsobí svému otci i milence jednoho z nich. Ale i morálka a osudy bandy loupežníků, kteří se pohybují v českých lesích, nabízejí mnoho vzrušení, ale i námětů, které vedou k zamyšlení i dnes. Vydáno k 150 výročí smrti Friedricha Schillera.
Dana se považuje za tlustou, ošklivou a nespolečenskou dívku, což je v ostrém kontrastu s její dokonalou sestrou Beátou. Beáta je krásná, štíhlá a oblíbená, což Danu trápí a vede k tomu, že své problémy utápí v jídle. Kluci, kteří se o Danu zajímají, většinou chtějí jen její sestru, což posiluje její nízké sebevědomí. Rodiče upřednostňují Beátu, což Danu ještě více zraňuje a cítí se jako přítěž. Rozhodne se změnit svůj život a začne hubnout, přičemž se zaměřuje na kalorické tabulky a různé diety. Její metody jsou však extrémní; téměř přestává jíst a její jedinou stravou se stávají suchary. Rychlý úbytek váhy ji sice potěší, ale její zdraví se výrazně zhoršuje. Často omdlévá a nakonec ji učitel ve škole posílá k lékaři, který diagnostikuje chorobné nechutenství. Rodiče si jejího stavu ani nevšimli a Dana je hospitalizována. V nemocnici potkává vážně nemocné lidi a cítí se trapně. Její léčbu zpříjemňuje nový přítel Tomáš, který ji měl rád už v jejím dřívějším vzhledu, ale ona si ho tehdy nevšímala kvůli svým komplexům.
Eroticky laděný příběh plný vztahových propletenců. Proč starší ženy milují mladé muže, jak snadné je podlehnout švagrovi, proč si nic nezačínat s kolegou a čí je to dítě? Na tyto otázky autorka v románu vtipně odpovídá.
Švýcarsko
- 96 stránek
- 4 hodiny čtení
Přímo detektivně napinavá fabule je osnovou pro řešení zavažné filosofické a mravní otazky: Může člověk, jedinec, sáhnout k individualní odplatě tam, kde selže spravedlnost společnosti? Vypravěč příběhu Dan Brendel objeví po válce člověka, který zradil své přátele z tanečního orchestru "Stříbrná šestka" gestapu a přivedl je na šibenici. Obrátí se na statního navladního, aby podal žalobu, ale prokurátor i advokát žádají důkazy, svědky. Edice Svazu protifašistických bojovníků Živé knihy, sv. 82.
Chorvatsko : pobřeží Jadranu, Dalmácie
- 96 stránek
- 4 hodiny čtení
Nový Zéland
- 262 stránek
- 10 hodin čtení
USA. Západní pobřeží, Rocky Mountains, jihozápad
- 96 stránek
- 4 hodiny čtení
Pohádky, ságy a legendy na motivy z Oceánie, které sebrala a zapsala etnoložka Birgit Schepsová. Kniha obsahuje příběhy z Polynésie, Mikronésie, Nového Zélandu a Austrálie.
V dějinách jsme četli a slyšeli o ledačem, ale velmi málo o tom, jak soukromý sexuální život vedoucích lidí i celých národů utvářel dějiny. A přece je to faktor nadmíru důležitý, i když pro něj nemáme takové podklady jako pro různé jiné, o nichž nebylo tak choulostivé mluvit a zvláště psát v určité době a určitém prostředí. Je tedy těžší proniknout do poznání tohoto pozadí života, a pochopit je vyžaduje zvláštní nadání a znalosti. V tom je nutno obdivovat autora knihy, která se v trojsešitovém vydání dostává do rukou českému čtenáři. Na prvý ráz je zřejmé, že autor má nejen široké vzdělání a veliké znalosti medicínské, ale že je seznámen i s posledními poznatky o podstatě sexuální funkce u člověka a jejím ovládání. Je doktorem medicíny a státních věd, studoval sociální hygienu a národní hospodářství a hlavně zná svět a jeho dějiny. Dovede nejsložitější věci podat velmi živě, názorně a decentně; upoutá svým líčením, vzbudí zájem a uspokojí náročného čtenáře. Ale kdo očekává hlavně příjemné vzrušení z pikantních historek, bude asi poněkud zklamán a dočte knihu s jiným naladěním, nežli očekával.
Román je výmluvným svědectvím o hrůzách 1. světové války je vlastně zobrazením rozvratu životních hodnot, který člověk prožívá, když je nucen zabíjet, aby sám přežil. Hrdina roománu, mladý, citlivý intelektuál, prožívá jako obyčejný německý voják výcvik, první válečné nasazení, zákopovou válku i boj muže proti muži. Jeho emocionální prožitky odsuzují válku jako ničitelku lidskosti více než podrobný popis válečných událostí.
Španělština
- 96 stránek
- 4 hodiny čtení
Grafika a kresby
- 92 stránek
- 4 hodiny čtení
Gran Canaria
- 96 stránek
- 4 hodiny čtení
Průvodce po ostrově popisuje město Las Palmas a další zajímavosti ostrova podle pěti tras.
Detektivka autora scénáře filmu Poslední svědek, jenž se i u nás těšil mimořádné pozornosti. Uvádí znovu na scénu sympatického obhájce dr. Foxe a nechá jej řešit případ vraždy, v němž odhalí pachatele v dokonale zakukleném válečném zločinci a vrátí čest vyšetřovacím i soudnímaparátem mechanicky a nelítostně drcenému lékaři.
Italština
- 96 stránek
- 4 hodiny čtení
Konverzační jazyková příručka vhodná na cesty do Itálie. Tématicky řazené celky (např. příjezd, ubytování, jídlo a pití, pamětihodnosti, nákupy) nabízejí slovní zásobu pro běžné situace při cestování.
Hledání Atlantidy – vyprávění o dva a půl tisíce let staré tužbě lidstva nalézt bájný zmizelý kontinent. Autor sleduje stopy zaniklých civilizací v Evropě a v Africe, zkoumá dílo řeckého filozofa Platóna, který nám zprostředkoval znalost Atlantidy, a nakonec dospívá k pozoruhodnému závěru...
V dějinách jsme četli a slyšeli o ledačem, ale velmi málo o tom, jak soukromý sexuální život vedoucích lidí i celých národů utvářel dějiny. A přece je to faktor nadmíru důležitý, i když pro něj nemáme takové podklady jako pro různé jiné, o nichž nebylo tak choulostivé mluvit a zvláště psát v určité době a určitém prostředí. Je tedy těžší proniknout do poznání tohoto pozadí života, a pochopit je vyžaduje zvláštní nadání a znalosti. V tom je nutno obdivovat autora knihy, která se v trojsešitovém vydání dostává do rukou českému čtenáři. Na prvý ráz je zřejmé, že autor má nejen široké vzdělání a veliké znalosti medicínské, ale že je seznámen i s posledními poznatky o podstatě sexuální funkce u člověka a jejím ovládání. Je doktorem medicíny a státních věd, studoval sociální hygienu a národní hospodářství a hlavně zná svět a jeho dějiny. Dovede nejsložitější věci podat velmi živě, názorně a decentně; upoutá svým líčením, vzbudí zájem a uspokojí náročného čtenáře. Ale kdo očekává hlavně příjemné vzrušení z pikantních historek, bude asi poněkud zklamán a dočte knihu s jiným naladěním, nežli očekával.
Hrdinou je německý manažer s minulostí "Nové levice",který je vyslán zaměstnavatelem do Salvadoru,aby pomohl vyjasnit záhady kolem únosu tamnějšího pracovníka firmy.Příběh je plný dějového napětí a dobrodružných zápletek,ale také vypjatých okamžiků závažných rozhodnutí cizince v rozbouřené zemi.
Pověst o lstivém a moudrém ithackém králi Odysseovi, jak ji známe ze slavného homérského eposu, poskytla autorovi jenom základní látku k novele, v níž nám představuje starověkého hrdinu ve zcela novém světle. Jensův Odysseus není válečník - naopak, celé své životní úsilí věnuje snaze o zajištění trvalého míru. Trójská válka pro něho není hrdinskou výpravou, ale tragédií, kterou se snaží do posledního okamžiku odvrátit.
Románová freska je barvitým obrazem rodící se kapitalistické společnosti, která se tvrdě sráží s naivní vírou o možnosti života podle představ starých kresťanů. Jeho hrdinou je potulný lidový prorok, ohlašující brzký příchod Božího království. Podkladem románu je historický fakt,že v tomto období vznikaly ve slezském pohraničí různé náboženské sekty, které ve svých nadějích dávaly průchod nenaplněným tužbám utlačovaného a posmívaného člověka je současně oslavou obětavosti a humanismu.
Stavby zvířat nám umožňují zajímavý pohled na způsob života a chování jejich stavitelů. Někteří stavitelé pastí vytvářejí složité sítě či propadliště, do nichž loví kořist. Dětskými kolébkami pro výchovu mláďat nejsou jen ptačí hnízda - také některé druhy hmyzu, žab a ryb staví přístřeší pro své potomky. Mnozí živočichové si budují složitá obydlí. Nejznámější jsou hnízda společenských vos, včel, mravenců a termitů.
Populárně vědecká práce o otázkách hibernace a jejího využití v lékařství a při výzkumu vesmíru.
Logika
- 84 stránek
- 3 hodiny čtení









































































