Slovníkově pojatá poetika, která chce být méně příručkou a více antologií z české i světové poezie. Kniha, která má podobu terminologického slovníku, avšak slovníkové roztřídění básnických prostředků a forem, provázené nezbytným minimem teoretického poučení, je zde záminkou k nejrozmanitějším exkurzím do poezie naší i světové. „Předkládáme vám knížku, která má podobu terminologického slovníku, autorská ctižádost nás však vedla k jinému cíli, než je teoretická preciznost slovníkářů. Usilovali jsme spíše o to, aby o věcech poetiky vzniklo čtení, v němž by poezie nebyla jen objektem pro pitvu. Na počátku této knihy bylo především čtenářské zaujetí, k němuž jistá praxe přidala trochu zkušeností a zvědavost nezbytné minimum teoretického poučení. (...) Slovníkové roztřídění básnických prostředků a forem budiž raději záminkou k nejrozmanitějším exkurzím do poezie, jež se samozřejmě vzpírá a brání každému zjednodušování.“
Jiří Filip Knihy






Legionáři v boji za vznik Československa: Legionáři okresu Trutnov
- 184 stránek
- 7 hodin čtení
Sborník příspěvků kolektivu autorů navazující na celou řadu obdobných publikací o legionářích z jednotlivých okresů České republiky. Publikace se věnuje charakteristice domácího a zahraničního politického odboje během 1. světové války, představuje jednotlivé legie, legionářské stejnokroje a zbraně. Rozsáhlá pozornost je v publikaci věnována legionářským organizacím, pomníkům, tradicím a problematice legionářů v obecních kronikách. Připomenuty jsou i tři významné legionářské osobnosti z regionu - Otto Gutfreund, Jindřich Bém a František Rejchrt. Významnou část publikace představuje zveřejněný seznam legionářů z okresu Trutnov a katalog k výstavě Legionáři Trutnovska v boji za vznik Československa v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově.
Informativní příručka pro pracovníky v zahraničním obchodu.
Broučci
- 176 stránek
- 7 hodin čtení
Vyprávění o rodině svatojánských broučků, jejichž prací je v noci svítit lidem, vyšlo poprvé v roce 1876 a díky neutuchající oblibě čtenářů se již dočkalo více než stovky vydání. Poetické příběhy rodiny Broučků inspirovaly mnohé výtvarníky, zejména Jiřího Trnku, a byly několikrát převedeny na filmové plátno. Hlavní postavou je malý nezbedný Brouček, který má svou hlavu a neposlouchá své rodiče a tetu Janinku, ačkoliv na to často doplácí. Autor broučků Jan Karafiát byl evangelický kněz a „Broučci“ jsou alegorickým zobrazením rodiny, která žije podle křesťanských hodnot, v souladu s přírodou.
Státy Arabského poloostrova a Perského (Arabského zálivu sv. 1. Informace o Kuvajtu se zřetelem k jeho hospodářské, ekonomické, politické a obchodně-zahraniční situaci v 70. letech.
Státy Arabského poloostrova a Perského (Arabského) zálivu - sv.2. Kromě nástinu historického vývoje a přírodních podmínek přináší údaje o obyvatelstvu, kultuře a politickém uspořádání státu v 70. letech minulého století. Pozornost věnuje charakteru ekonomiky, měnovému systému a zahraničnímu obchodu.