Druhý svazek knihy del Castilla pokračuje líčením dobrodružství Cortésových vojáků při dobývání Mexika až do kapitoly 214, v níž autor informuje o guvernérech. kteří působili v Novém Španělsku do r. 1568. Díazovo vyprávění doplňují poznámky a vysvětlivky, které usnadňují lepšípochopení událostí souvisejících s dobytím a vyvrácením aztécké říše.
Bernal Díaz del Castillo Pořadí knih
Bernal Díaz del Castillo byl španělský conquistador a kronikář, jehož dílo představuje jedinečné očitý svědectví o dobývání Aztécké říše. Zaznamenal drsné realitu vojenských tažení, motivace vojáků a koloniální střet s domorodými kulturami. Jeho styl je přímý a věcný, často s důrazem na osobní zkušenosti obyčejného vojáka. Dílo je zásadním zdrojem pro pochopení jednoho z klíčových momentů v historii Ameriky.







- 1980
- 1980
Prvních 145 kapitol z válečné reportáže jednoho z dobyvatelů Mexika přináší nejen barvitý popis bojů a šarvátek Cortésových vojáků s domorodým obyvatelstvem a portréty dobyvatelů, ale podává i svědectví o vyspělé aztécké kultuře a umění. Díazovo vyprávění představuje nejlepší a nejúplnější vylíčení dobytí Nového Španělska a dokresluje tak naše představy o conquistě.
- 1980