Kniha o městě Pardubice
- 238 stránek
- 9 hodin čtení







Po stopách pražského vodárenství – kniha, v níž je zachycen historický vývoj zásobování Prahy vodou od středověku až do dnešní doby. Kapitoly jsou řazeny přehledně po jednotlivých městských částech. Věnuje si odvádění a čištění odpadních vod, které je v okrajových částech hlavního města problémem i ve 21. století. Bohatě ilustrováno historickými i současnými fotografiemi.
Kniha o Praze 13 očima historiků, jež krátce a čtivě přibližují dobu od pravěku až po 18. století, očima architekta, který je autorem a jedním z tvůrců Jihozápadního Města, přírodovědců, jež znají a fotografují to, co lidem v dnešní uspěchané době často uniká a především očima těch, kteří tu žijí a znají zdejší současné společenské dění.
Další publikace ediční řady Knih o Praze zachycuje minulost i současné dění Holešovic, Letné, Bubenče a Troje. Sedmá městská část Prahy je představena prostřednictvím statí věnovaných dějinám, architektuře (sakrální stavby, moderní architektura, technické budovy, mosty), kulturnímu a společenskému životu (divadla, kina, muzea, výstavy, školy), přírodě, sportovnímu vyžití i rozvoji dopravy, průmyslu a podnikání. Vedle vzpomínek několika pamětníků a významných osobností doplňuje text řada fotografií a dobových pohlednic.
V této publikaci nabízíme procházku po ostrovech, které krášlí Vltavu. Čtivé vyprávění, fakta, zajímavosti, unikátní staré snímky a současné barevné fotografie jsou zárukou kvality této knihy. Jejím účelem je potěšit zájemce a nevšedním způsobem řeku a její ostrovy přiblížit široké veřejnosti.
Bohatě obrazově vybavená kniha sleduje historii výroby čokolády a cukrovinek v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Obsahuje i kapitolu o situaci po roce 1989, o kakaovníku, o čokoládě a zdraví apod.
Dějinné reminiscence, Po hranicích městské části, O názvech ulic, Hospodářské dvory a usedlosti, Sochy a pomníky, O literátech, Rokytka a její mlýny, Toulky přírodou, zajímavosti z dopravy i podnikání apod. – to je stručný obsah další publikace mapující část Prahy, tentokrát čtvrtí Vysočany, Libeň, Prosek, Hrdlořezy, část Hloubětína a stručně i okolní obce. Kniha nenásilně upozorňuje na zdejší nepříliš známé rarity a zajímavosti. Je barevná a na křídovém papíře.
Tato kniha se zabývá historií a životem mladé městské části, která zahrnuje Kyje, sídliště Černý Most a značnou část Hloubětína. Zavede čtenáře také za hranice Prahy – do blízkých Počernic, Klánovic či lesa Vidrholce.
Celobarevná publikace na křídovém papíře přinese kromě zajímavostí o obvyklých atrakcích a cílech návštěvníků Petřína, jako je rozhledna, bludiště nebo hvězdárna, také informace o dalších objektech na Strahově, o parcích, sochách či církevních památkách ležících u paty tohoto nádherného pražského vrchu. Poutavé vyprávění doplňuje množství ilustrací včetně technických výkresů a velmi neobvyklých fotografií. Ojedinělá publikace svého druhu se svým polygrafickým vybavením řadí mezi luxusnější knihy.
Městská část Praha 8 v současnosti zahrnuje celkem 9 karastrálních území. Kniha podorbně mapuje historii i současnost Prahy 8 se všemi jejími zajímavostmi a rozmanitostí.