Knihobot

Aleš Kozár

    Aleš Kozár
    Vně hranic. Antologie současné slovinské krátké prózy
    „Spanilost Vaše cizozemcům se líbí…“: České kuchařské knihy v 19. století
    Jezero
    Alamut
    Stýkání : výběr současné slovinské, české a slovenské LGBT literatury
    A láska samotná
    • A láska samotná

      • 344 stránek
      • 13 hodin čtení
      4,3(36)Ohodnotit

      Jedna dívka, dva muži na opačné straně barikády a příběh nejedné lásky.Píše se rok 1941 a slovinský Maribor je po okupaci německými vojsky připojen ke Třetí říši. Sousedé a rodiny jsou od sebe násilně odtrženi a v okolních horách se organizuje hnutí odporu. V ulicích stísněných strachem potká mladá Sonja rodinného známého, který ji kdysi zachránil, když zapadla při lyžování do sněhu. Tehdy mu říkala Ludek, nyní je z něj přísný a odměřený německý důstojník SS Ludwig Mischkolnig. Sonja má ale na srdci něco, s čím by jí mohl pomoci… Co vše za tu službu bude ochotná obětovat?

      A láska samotná
    • Román o orientálním vládci, který si pomocí rafinovaného mýtu vytváří spolehlivý úderný odddíl naprosto oddaných bojovníků, se odehrává v 11. století v Persii. Román byl napsán na základě jedné epizody z románu Marca Pola Milion. Je to příběh o ďábelsky inteligentním a rafinovaném perském vládci, jenž si získal naprostou oddanost vybraných mladíků tak, že je ve stavu drogového omámení přenášel do fiktivního ráje, který vystavěl podle orientálního vkusu. Krásné, v umění a lásce vyškolené dívky byly vychovávány k potěše bojovníků jako odměna za jejich hrdinské skutky. Dívky jim vytvářely iluzi ráje, který jim slíbil Alláh po mučednické smrti. Mládenci, kteří se v této promyšlené pasti jednou ocitnou, jsou pak ochotni jít dobrovolně na smrt, jen aby se znovu dostali do vysněných míst. Za základě současných politických zkušeností je román překvapivě aktuální.

      Alamut
    • Jezero

      • 391 stránek
      • 14 hodin čtení
      3,5(46)Ohodnotit

      Jak najít vraha, když nevíte, kdo je oběť? Hvězda slovinské krimi Tadej Golob se poprvé představuje českým čtenářům. Taras Birsa, kriminální inspektor Policejního oddělení v Lublani, se na Silvestra vrací z lyžování na Voglu. Když skrz sněhovou vichřici míří domů, narazí na dívku, která v řece našla tělo mladé ženy. Kdo je oběť? Kdo vrah? Způsobil zločin osamělý blázen, nebo byla její smrt součástí spiknutí? Autor v románu zahrnuje i téma farmaceutického průmyslu a jeho zisků, nové receptury, které podléhají takovému utajení, kvůli kterému se vyplatí i zabíjet Inspektor Taras Birsa se případem musí prokousat spolu se skupinou odvážných lékařů, mezi něž patří i jeho manželka. Společnost, práce a konflikt se prolínají na všech úrovních, spolu s žárlivostí, nevěrou, komplikovanými vztahy v týmu a anomáliemi struktury policie a změnami společenského postavení Jezero je kriminální román, který posunul hranice beletrie na slovinské literární scéně. Povedlo se mu přitáhnout široké publikum a sjednotit literární kritiky na verdiktu, že je to velmi dobře promyšlený a extrémně šikovně napsaný příběh. Dalším důkazem toho jsou tři dotisky knihy během krátké doby po jejím vydání v listopadu 2016. Děj je umístěn do rozpoznatelného slovinského prostředí, turisticky přitažlivého Bohinjského jezera a každodenní rutiny hlavního města Lublaně. Protagonista je hlavou příkladné rodiny, detektivem s dobrou reputací a také bývalým horolezcem. Jezero je kniha pro ty, kteří rádi sáhnou po chytrém a zábavně napsaném krimi příběhu plném napětí.

      Jezero
    • Kolektivní monografie s názvem „Spanilost Vaše cizozemcům se líbí…“ přibližuje v mezioborovém pohledu vývoj a proměny českých kuchařských knih vydávaných v průběhu „dlouhého“ 19. století. Autoři se soustřeďují na otázku, jakou roli tato knižní tvorba plnila v každodenním životě obrozující se české společnosti. Tematicky se věnují podobě gastronomických schémat, která kuchařské knihy svým obsahem přirozeně dotvářely. Stranou autorského zájmu ovšem nezůstávají ani další hlediska potvrzující, že kuchařské knihy mohou být jedním z modelů interpretace veškerých procesů a společenských změn, jež 19. století přineslo v kolektivním i individuálním smyslu.

      „Spanilost Vaše cizozemcům se líbí…“: České kuchařské knihy v 19. století