Martin Hengel
14. prosinec 1926 – 2. červenec 2009
Martin Hengel se narodil v Reutlingen, jižně od Stuttgartu, v roce 1926 a vyrostl poblíž Aalen. V roce 1943 byl jako sedmnáctiletý student povolán do německé armády, aby sloužil na západní frontě v protiletecké baterii. V roce 1945, po jedné ze závěrečných bitev druhé světové války, odložil zbraně a uniformu a vydal se z Francie pěšky domů. Studia dokončil v roce 1946. Ke konci roku 1947 Hengel započal svá teologická studia v Tübingen, odkud se v roce 1949 přesunul na univerzitu v Heidelbergu. Roku 1951 získal kvalifikaci pro práci luteránského faráře, proti čemuž se v roce 1954 vyslovil jeho otec, který trval na tom, aby se Martin připojil k rodinné textilce Hengella v Aalen.
To pro Martina způsobilo deset let trvající nesnáze, které mu dovolovaly studovat jen v době, kdy měl volno od práce. Nápor na jeho zdraví vedl k opakovaným zhroucením. Později se o těchto deseti letech vyjádřil jako o „ztracených letech“, kdy nemohl dostatečně studovat. Ředitelem firmy ovšem zůstal až do své smrti. V roce 1957 se oženil s Marianne Kistler. Krátký čas byl schopen přednášet na teologické škole, kde vypomáhal jako asistent profesoru Otto Michelovi v Tübingen, ale toto období skončilo roku 1957, kdy byl na několik let poslán řídit továrnu v Leicesteru. Nadále však ve volném čas pokračoval ve své doktorské práci. Titul PhD získal roku 1959. Svá postgraduální studia dokončil habilitací, v níž se věnoval vztahu judaismu a helenismu, na univerzitě v Tübingen roku 1967. Od následujícího roku začal přednášet na univerzitě v Erlangen, odkud se v roce 1972 vrátil do Tübingen, kde nastoupil na uvolněné místo profesora Michela.
Hengelovou specializací bylo rané období rabínského židovství, včetně raného křesťanství a jeho původu. Současní odborníci věnující se tomuto tématu vycházejí z Hengelova odkazu, který přišel s novým konceptem chápání daného období, patrným např. v díle Judentum und Hellenismus. Hengel založil „Institut pro starověké židovství a řecké náboženství“ a „Ústav Filipa Melanchtona“, které dodnes přitahují vědce z celého světa toužící po studiích řecké a římské antiky.
V roce 1992 byl Hengel na univerzitě v Tübingen jmenován emeritním profesorem Nového zákona a raného židovství. Obdržel čestné doktoráty z univerzit v Uppsale, St. Andrews, Cambridge, Durhamu, Štrasburku a Dublinu. Byl korespondenčním členem Britské akademie a Královské Nizozemské akademie umění a věd.
Zemřel ve věku 82 let v Tübingen, přežit svou ženou Marianne.