Oldřich Vilém Hykeš
Prof. PhDr. MVDr. h.c. Oldřich Vilém Hykeš se narodil 11.10.1895 v Praze - Nuslích. Již od dětství měl zájem o přírodu a život v akváriu pozoroval od svých 8 roků. Jako student gymnázia začal „vydávat“ se svým bratrem Čeňkem „Akvaristické zprávy“. Chodil pilně do pražského spolku „Akvarium“ a v letech 1910-1914 naslouchal přednáškám B. Žežuly a prof. E. Babáka. To ovlivnilo mladého studenta natolik, že i po vstupu na filosofickou fakultu, kde se tehdy přírodní vědy vyučovaly, docházel mimoto i na fakultu lékařskou, kde přednášel prof. Babák. Stal se v jeho oddělení demonstrátorem a později po přechodu Babákově do Brna jeho asistentem. Odchod Babákův do Brna, kam ho následoval i Hykeš, měl za následek, že těžiště jeho vědecké a učitelské činnosti v dalších letech bylo v Brně až do vypuknutí druhé světové války.
V době války bydlil v Praze. Po jejím skončení dojížděl ještě kratší dobu do Brna, avšak od r. 1947 byl již zaměstnán organizačními pracemi při budování pedagogické fakulty UK, kde působil zprvu jako úřadující proděkan, později jako děkan (1948-1949), přičemž vedl i Biologický ústav VŠZv a působil jako správce Studentské bibliotéky a Akademické studovny VŠZv. Byl členem Moravské přírodovědecké společnosti v Brně, Société de chimie biologique v Paříži, Association des anatomistes v Paříži, Société centrale d´aquiculture et de peche v Paříži, Société nationale d´ acclimatation de France v Paříži, Přírodovědeckého klubu v Praze a v Brně, členem komise pro dějiny přírodovědecké práce a biografii při I. odboru Masarykovy Akademie práce v Praze, zakládajícím členem Čs. biologické společnosti v Brně a dalších. Kromě toho byl redaktorem Biologických spisů VŠZv a redaktorem Akvaristických listů v Praze. Množství úkolů a povinností, které na sebe prof. Hykeš vždy bral, ať již v Brně nebo v Praze, nezůstalo nakonec bez vlivu na jeho zdraví. Po překonání zdravotních problémů z let 1952-1953 se zdálo, že bude moci pokračovat v práci, na podzim r. 1955 po svém návratu z NDR však lehce ochuravěl a 9. 12. 1955 po nárazu mrtvice zemřel.
Během svého života jako doktor filosofie, mimořádný profesor všeobecné biologie (1927), docent biologie a pathologie ryb a včel (1928) uveřejnil 86 původních vědeckých prací, 15 prací o J. E. Purkyňovi, jehož díla byl vynikajícím znalcem, více než 100 populárně vědeckých prací v různých časopisech, na 900 referátů o rybách, terarijních živočiších, rostlinách, chorobách vodních živočichů, na 90 recenzí o různých odborných knihách a 20 úvah o naší i cizí akvaristice.
V akvaristice spolupracoval a později navázal na činnost prof. Babáka a svého učitele ještě podstatně předčil především ve vytrvalosti, s níž se věnoval vivaristům. Jejich časopisu věnoval bez nadsázky veškerý svůj volný čas. Od r. 1924 do r. 1952 vedl bez nároků na honorář časopis „Akvaristické listy“, upravoval a přepisoval příspěvky pro časopis a mnohdy jej svými články vyplňoval při nedostatku příspěvků sám. Stejně jako prof. Babák neúnavně přednášel na schůzích akvaristů v Praze i v Brně a stejně tak jako on jim otevřel svůj ústav. Od r. 1937 pracoval vytrvale na velké encyklopedii „Sladkovodní akvárium“, kterou však již nestačil dokončit. Po zastavení „Akvaristických listů“ neustal prof. Hykeš ve své popularizační práci a od r. 1953 byl hlavním vědeckým redaktorem znovuobnoveného časopisu „Živa“.
Ve své době udělal pro československou akvaristiku více práce než jakýkoli jeho současník.