Maupassant G.
Guy de Maupassant, celým jménem Henri René Albert Guy de Maupassant (5.8.1850 – 6.7.1893) byl francouzský povídkář, romanopisec a dramatik.
Narodil se na zámku Miromesnil. Jeho lotrinští předkové byli za Marie Terezie povýšeni do šlechtického stavu. Hutným výrazem, promyšlenou kompozicí a působivým stylem se řadí k mistrům žánru. Po rozvodu rodičů žil s matkou v rodné Normandii. Jeho studium práv v Paříži přerušila prusko-francouzská válka, v níž bojoval. Nad jeho literárními začátky bděl spisovatel Gustave Flaubert, který se znal od dětství s jeho matkou. Ten ho také seznámil s jinými spisovateli, např. se Zolou nebo Turgeněvem. Po zhoršení finanční situace rodiny pracoval Maupassant od roku 1872 jako úředník na různých ministerstvech. Od roku 1882 se jako úspěšný autor mohl již zcela věnovat literatuře.
Okamžitý úspěch povídky Kulička uveřejněné ve Večerech médanských, předurčil jeho uměleckou dráhu prozaika. V krátkém, ale velmi plodném tvůrčím období let 1880–1891 napsal přes tři sta povídek, šest románů, tři divadelní hry a tři cestopisy. Kromě toho také stovky studií, předmluv, novinových článků a kronik.
Od konce 80. let se u něj navzdory výborné fyzické kondici i aktivnímu sportování začaly projevovat příznaky duševní choroby. Zemřel na progresivní paralýzu v psychiatrické léčebně v Paříži 6. července 1893.