Henry Miller
26. prosinec 1891 – 7. červen 1980
Henry Valentine Miller byl americký spisovatel a malíř. Proslul odklonem od forem existencialistické literatury a vytvořením nového typu románu (směs fikce, autobiografie, sociální kritiky, filozofické reflexe, surrealistické volné asociace a mystiky), který zřetelně vždy popisuje skutečný život Henryho Millera a zároveň je fiktivní. Díla, která tento jeho styl nejvíce charakterizují, jsou Obratník Raka, Obratník Kozoroha a Černé jaro. Psal také cestopisy a společensko-kritické eseje a analýzy.
Henry Miller se narodil 26. prosince 1891 v newyorské čtvrti Yorkville (Manhattan) za prostých okolností. Oba rodiče byli katolíci a pocházeli z Německa; matka Louise Marie Neiting z Hesenska a otec Heinrich Miller, který byl povoláním krejčí, z Bavorska.
Během školních let žil v New Yorku-Williamsburgu (Brooklyn). Po absolvování střední školy začal Henry Miller studovat na City College of New York University, ale po dvou měsících studia zanechal, protože se mu nelíbil daný seznam četby. "Pokud musím číst takové čtení," řekl Miller s odkazem na Faerie Queene od Edmunda Spensera, "vzdávám to." Po odchodu ze školy pracoval pro Atlas Portland Cement Company v newyorské finanční čtvrti. Práce ho však neuspokojila: v roce 1913 se pokusil o "útěk" a odcestoval na Západ, aby pracoval jako kovboj a unikl nenáviděnému životu ve velkoměstě. Jeho romantické představy se však rychle střetly s realitou. Jen o několik měsíců později byl zpět v New Yorku. Začal pracovat pro svého otce v krejčovství, kde objevil svou zálibu v jemných látkách a oblecích, které si uchoval po zbytek života.
V roce 1917, ve věku 26 let, se Miller oženil s první z pěti žen, Beatrice Sylvas Wickensovou. Myslel si, že je to "hodná holka", která by potěšila jeho matku, a manželství ho zachránilo před odvodem do války. Po svatbě se ale jeho první dojem změnil, nyní měl pocit, že opět žije se svou matkou. Beatrice k němu byla kritická a náročná a vysmívala se jeho ambicím stát se spisovatelem. Dlouho se nedokázal udržet v práci, která by Beatrici uspokojila. Znovu a znovu se nechával uvolňovat, aby psal nebo studoval filozofické spisy. Z tohoto manželství se narodila první dcera jménem Barbara.
V roce 1920, poté, co otcova krejčovská firma zkrachovala, se Miller ucházel o práci poslíčka u Western Union Telegraph Company v New Yorku, ale byl odmítnut. Pak si naštvaně postěžoval vyšším pozicím ve společnosti a zeptal se, proč ho nechtějí zaměstnat na tak jednoduchou práci. To udělalo dojem a dostal práci, která mu byla předtím odepřena. S dalším úkolem: Jako kurýr měl poznávat různá odvětví a pravidelně dodávat zprávy pro management, tj. špióna. Na oplátku mu bylo nabídnuto místo manažera lidských zdrojů v jedné z četných poboček telegrafní společnosti Western Union, jakmile získá dostatečné zkušenosti a osvědčí se. Na tuto pozici nastoupil po několika měsících. Každodenní najímání a propouštění, lidské tragédie a to, co považoval za pekelnou mašinérii společnosti, se později staly základem pro jeho román Obratník Kozoroha.
Šéf Telegrafní společnosti za ním jednoho dne přišel s nápadem, že by někdo měl napsat knihu o poslech ve stylu Horatia Algera. Miller dostal od svého zaměstnavatele dovolenou a knihu napsal během tří týdnů. Miller představil knihu nazvanou Ostříhaná křídla, která obsahuje dvanáct poslů telegrafní společnosti. Miller psal o "jemných duších, které jsou uražené a zraněné, které zešílí nebo snášejí a trpí násilí; Příběhy plné utrpení a hořkosti, v nichž se lidé buď stanou vrahy, nebo se zabijí, obvykle obojí." Miller považoval knihu za neúspěch, protože toho o dobrém psaní mnoho nevěděl; Tento první pokus však v něm vyvolal silné nutkání učit se a učit se více o psaní.
Miller pracoval pro telegrafní společnost čtyři roky, dokud nepotkal svou druhou ženu, June Edith Smith Mansfieldovou. June byla povoláním "taxikářka", tanečnice, kterou lze najmout na tanec. Povzbuzovala ho, aby se vzdal práce a pokračoval v pokusech o psaní. Finančně podporovala Millera, aby mohl pokračovat ve vzdělávání samouka a intenzivněji se věnovat svému snu o psaní. Během této doby si začal na vlastní náklady tisknout kratší díla a vydávat je ve formě malých předplatných, které za pomoci své manželky June a několika přátel rozdával na ulici, v restauracích a barech.
June našetřila dost peněz, aby oba mohli strávit několik měsíců na dovolené v Paříži v letech 1928 a 1929 a okusit bohémský život. Díky June Miller v roce 1930 odcestoval na delší dobu do Paříže v rámci cesty do Evropy, kde napsal více než 36 tvůrčích a analytických děl. V roce 1931 přijal práci jako korektor v pařížském vydání Chicago Tribune, díky svému příteli Alfredu Perlèsovi, který zde pracoval a nějakou dobu s ním žil. Toto období je popsáno v částečně autobiografickém románu Silent Days in Clichy, poprvé vydaném v roce 1940 a revidovaném v roce 1956, který se původně skládal ze dvou románových fragmentů Silent Days in Clichy a Mara Marignon.
V Paříži cítil obzvláště blízko k nekonvenčním umělcům, což mu pomohlo rozvinout vlastní literární styl. Jeho nejvýznamnější múzou a mecenáškou byla americká spisovatelka francouzského původu Anaïs Nin, která mu díky své psychologické empatii dala rozhodující impulsy k jeho spisovatelskému sebepoznání a s níž on i později jeho žena June udržovali intenzivní sexuální vztah. Anaïs Nin nakonec napsala předmluvu k Millerově první knize a zpracovala vztah těchto tří ve svých deníkových záznamech Henry, June a já. Během svého pobytu v Evropě napsal díla jako Obratník Raka (1934), Černé jaro (1936) a Obratník Kozoroha (1939), do kterých zapsal mnoho svých vlastních sexuálních zkušeností, ale také filozofických postřehů.
V roce 1939 se Henry Miller přestěhoval do Řecka a následující rok se vrátil do Spojených států kvůli druhé světové válce. V roce 1940 podnikl cestu z New Yorku na jih USA s malířem Abrahamem Rattnerem (1895–1978), s nímž se seznámil ve třicátých letech v Paříži. Millerův popis a Rattnerovy ilustrace cesty byly publikovány v knize The Air-Conditioned Nightmare v roce 1945. V roce 1944 se Miller usadil v kalifornské pobřežní oblasti Big Sur, kde strávil dalších 18 let svého života a pokračoval tam ve svém psaní. Millerovým hlavním dílem z tohoto období je třísvazkové dílo "The Rosy Crucifixion", které zahrnuje "Sexus" (1949), "Plexus" (1953) a "Nexus" (1960). Tyto tři svazky obsahují jeho dřívější zážitky a dobrodružství. Kromě toho Miller napsal: "Lawrence Durrell/Henry Miller" – Dopisy 1935–1959, publikováno v roce 1962. Korespondence pokračovala až do roku 1980.
"Dopisy Anaïs Nin", vydáno v roce 1965.
"Svět D. H. Lawrence: Vášnivé uznání", vydáno v roce 1980. "Opus Pistorum", vydané posmrtně v roce 1983. Většina kritiků pochybuje, že toto čistě pornografické dílo je skutečně Millerovým dílem. Ví se jen to, že Miller prý znovu a znovu prodával jednotlivé stránky vydavateli této knihy. Vydání knihy "Obratník Raka" ve Spojených státech v roce 1961 vedlo k řadě soudních slyšení, při nichž musela americká justice knihu prozkoumat kvůli jejímu šokujícímu obsahu, který porušoval všechna sexuální tabu. V roce 1964 Nejvyšší soud USA prohlásil knihu za neobscénní a za součást moderní literatury. Jazyková otevřenost erotických popisů vedla k tomu, že Millerovy knihy byly v USA a Velké Británii až do 60. let zakázány. Ve Francii nebyla jeho kniha "Sexus" schválena k vydání po dobu 18 let. V roce 1957 byl zvolen do Americké akademie umění a literatury.
V pozdějších letech byl Miller obdivován především pro svou roli řečníka a myslitele. Kritizoval prázdný materialismus moderní existence a volal po novém náboženství těla a mysli založeném na myšlenkách filologa a filozofa Friedricha Nietzscheho (1844–1900) a dvou spisovatelů Walta Whitmana (1819–1892) a D. H. Lawrence (1885–1930).
Zajímal se také o otázky vzdělávání a finančně podporoval školu A. S. Neilla v Summerhillu. Miller žil v posledních letech života sám a věnoval se hlavně akvarelové malbě, aniž by se zde považoval za umělce. Byl blízkým přítelem francouzského malíře Grégoira Michonzeho. Byl také amatérským klavíristou.
Miller byl ženatý celkem pětkrát: s Beatrice Sylvas Wickensovou (1917–1928), June Edith Smithovou (1928–1934), Janinou Marthou Lepskou (1944–1952), Eve McClureovou (1953–1960) a Hiroko Tokudovou (1967–1977). Jeho nejznámější milenkou byla spisovatelka Anaïs Nin.
Zemřel 7. června 1980 v Pacific Palisades v Kalifornii.