Čestmír Loukotka
Čestmír Loukotka (* 12. listopadu 1895, Chřášťany u Českého Brodu – 13. dubna 1966, Praha) byl český amerikanista-lingvista
Po absolvování obchodní akademie zahájil 1913 studium americké etnologie a lingvistiky u prof. P. Riveta na Sorbonně v Paříži. 1914 musel studia přerušit. Do Paříže se pak vracel na studijní pobyty. Roku 1953 obhájil kandidátskou práci na téma Klasifikace jihoamerické keramiky a získal titul CSc.
Teprve od 1950 se mohl plně věnovat vědeckému bádání (předtím pracoval jako účetní úředník). Nejprve působil v Náprstkově muzeu všeobecného národopisu v Praze a od 1954 jako pracovník Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV. Roku 1957 byl pozván k ročnímu studijnímu pobytu v Brazílii, kde se zúčastnil výzkumné expedice univerzity v Curitiba do Serra dos Dourados k posledním zbytkům kmene Šetá.
Těžiště jeho vědecké práce spočívalo ve studiu indiánských jazyků a na tomto poli se zabýval především klasifikací jazyků jihoamerických domorodců (vedle toho i jazyky australskými, papuánskými a formózskými). Jeho zájem zároveň patřil kultuře a historii původních obyvatel Ameriky. Působil také jako kulturněhistorický publicista. Jeho rozsáhlá bibliografie zahrnuje kromě knih na tři sta vědeckých studií, recenzí a publicistických prací otištěných v českých i zahraničních časopisech.
Roku 1947 byl jmenován čestným členem Societé des Americanistes, na 32. mezinárodním kongresu amerikanistů v Kodani, v roce 1958 byl jako první Evropan vybrán za dopisujícího člena Brazilské antropologické společnosti. V neposlední řadě dosáhl také jmenování Důstojníkem Francouzské akademie.