Waldemar Matuška
Waldemar Matuška (původním občanským jménem Vladislav Matuška) se narodil v Košicích, dětství prožíval v Praze. Jeho matka Mia Malinová byla zpěvačkou Vídeňských operetních divadel. Vyučil se sklářem a zároveň se snažil vystupovat s různými kapelami – zpíval a hrál na rozličné hudební nástroje (např. kontrabas, banjo a kytara). V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor, kde se stal brzy jednou z jeho hvězd. Na prknech zpíval sólově i v duetu – s Karlem Štědrým, Jiřím Suchým a od roku 1961 s Evou Pilarovou, s níž sklízel největší úspěchy. Dvakrát vyhrál Zlatého slavíka (ve vůbec prvním ročníku v roce 1962 a druhého v roce 1967), několikrát byl druhý.
Jeho popularita rostla. Začal se objevovat ve filmech jako herec, nazpíval písně na začátku či konci oblíbených seriálů. Odešel i s Evou Pilarovou do divadla Rokoko. Poté, co se Eva Pilarová vrátila do Semaforu, zpíval v duetu s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Jitkou Zelenkovou a dalšími. Vedle práce v divadle se podílel i na jiných projektech, v rámci kterých nazpíval duety i s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem.
V soukromém životě Waldemara Matušky se vystřídalo několik partnerek. Jeho první manželkou byla Jiřina Šťástková, se kterou se mu narodila dvojčata. Kvůli pochybení při očkování obě holčičky zemřely. Jeho druhé manželství s Hanou, které se přezdívalo Dulina, také nedopadlo dobře. Další velkou láskou byla herečka Jitka Zelenohorská (známá jako Zdenička z filmu Ostře sledované vlaky). Po pětiletém vztahu však za bouřlivých okolností utekl ke své životní partnerce, kterou byla zpěvačka Olga Blechová.
S Olgou se v roce 1976 oženil a začal spolupracovat se skupinou K.T.O. (Kamarádi táborových ohňů). Jeho popularita byla v té době velká. Pravidelně koncertoval v zahraničí. V roce 1986 toho využil a zůstal i se ženou v USA, zabydlel se na Floridě. Komunistické úřady poté zakázaly hrát jeho skladby, zlikvidovaly jeho desku Jsem svým pánem, která teprve měla vyjít, v seriálu Chalupáři byl smazán jeho hlas, zůstala jen hudba, v Rozpacích kuchaře Svatopluka bylo odstraněno jeho jméno z titulků, byl mu odňat titul zasloužilý umělec, který mu byl dříve udělen. Waldemar Matuška zatím v USA pořádal koncerty pro krajany a vydával zde další desky. Jeho půdní byt na Václavském náměstí získal František Janeček, Matuška se po revoluci marně soudil o jeho navrácení.
Na Floridě zůstal i po roce 1989, kdy v Československu padla komunistická vláda a nastala renesance jím zpívaných skladeb. Česko ale často navštěvoval a občas ještě i vystupoval, byť vzhledem k pokročilému věku musel počet vystoupení omezit. O jeho oblibě svědčí i fakt, že vznikla i skupina Waldemar Matuška Revival Band, která svůj úspěch založila na podobně vypadajícím zpěvákovi a reprodukci Matuškových hitů.
Zemřel 30. května 2009 na Floridě na zápal plic a následné selhání srdce. Pohřeb měl 18. června 2009 a přišlo na něj kolem 12 000 lidí. Místem jeho posledního odpočinku se stal Vyšehradský hřbitov.