Ann Radcliffová
9. červenec 1764 – 7. únor 1823
Ann Radcliffe, rozená Ann Wardová, (9. července 1764, Londýn, Velká Británie – 7. února 1823 tamtéž) byla anglická spisovatelka, jedna z nejpopulárnějších představitelek gotického románu své doby.
Narodila v Londýně, v městské části Holborn, jako dcera obchodníka s látkami Williama Warda, své dětství a mládí strávila u společensky výše postavených příbuzných. Roku 1772 se s touto rodinou přestěhovali do Bath, kde chodila také do školy. Ve věku 23 let se provdala za Williama Radcliffa, absolventa Oxfordu a politického reportéra, který se později stal vlastníkem a vydavatelem English Chronicle. Povzbuzoval svou ženu, aby si volný čas krátila psaním.
Prvními pokusy byly milostné romány The Castle of Athlin and Dunbayne (1789) a A Sicilian Romance (1790), které byly oba vydány anonymně. Velkého úspěchu dosáhla s románem The Romance of the Forest (1791). První vydání bylo ještě publikováno anonymně, všechny ostatní nesou už, ale jméno své autorky. Tento román je považován za prvotřídního zástupce gotické novely, skrze který autorka propůjčuje tomuto žánru svůj osobitý styl, který zřetelně převyšuje dosavadní hrůzostrašný román. V jejích knihách se ve středobodu událostí ocitá romanticky čistá a citlivá hrdinka, která v průběhu děje prochází skličujícími zážitky. Velice pozitivně bylo chváleno nadání Radcliffové pro detailní a dojemně procítěný popis krajiny. Její knihy byli přeloženy do mnoha cizích jazyků. Za svého života zveřejnila ještě další dva romány a to The Mysteries of Udolpho (1794) a The Italian (1797) Ann Radcliffová také velice ráda cestovala, v roce 1795 vydala svou A Journey Made in the Summer of 1794 through Holland and the Western Frontier of Germany (Cesta podniknutá v létě 1794 Holandskem a západní částí Německa).
Romány Radliffové inspirovaly různými způsoby díla mnohých jejích kolegů, jako například romány Opatství Northanger Jane Austenové, Malá Dorritka od Charlese Dickense, Oválný portrét Edgara Allana Poea či Rebecca Daphne du Maurier. Sir Walter Scott ji popsal jako první básnířku milostného románu.
Navzdory své velké popularitě žila v ústraní. O jejím životě se traduje mnoho pověstí, ještě za života byla mnohokrát prohlášena za mrtvou a myslelo se, že propadla šílenství. Nasvědčovalo by tomu anonymní zveřejnění jejího díla Ode to Terror (1810). V pozdním věku trpěla astmatem a zemřela na jeden z četných záchvatů roku 1823. Po její smrti byl vydán její poslední román Gaston de Blondeville a část cestopisu s názvem St. Alban's Abbey.