Mende Nazer
1. leden 1980
Spisovatelka a aktivistka za lidská práva.
Mende Nazer (* asi 1982, není známo) je súdánská spisovatelka a aktivistka za lidská práva žijící ve Spojeném království. Osm let byla otrokem v Súdánu a v Londýně. Později se stala spoluautorkou knihy Byla jsem otrokyní (v originále Sklavin), která vyšla v září 2002 v Německu a stala se bestsellerem.
Mende se narodila ve vesnici Karko v pohoří Núba v jižním Súdánu, pochází z černošského núbijského kmene. Prožila idylické dětství v horské vesnici se svými milujícími rodiči, dvěma sestrami a dvěma bratry. V 11 letech musela podstoupit obřízku.
Podle vlastního vyprávění když bylo Mende asi 12 let, provládní milice v rámci súdánské občanské války vtrhly do vesnice, zabily mnoho dospělých a unesly asi 100 dětí včetně Mende. Přestože její rodina uprchla před nájezdníky do hor, byla od rodiny oddělena a chycena jedním z arabských otrokářů. Při únosu byla znásilněna a poté prodána do otroctví v Súdánu. Šest let sloužila arabské rodině v Chartúmu, kde byla zbavena veškerých práv, nucena k těžké práci a vystavena fyzickému týrání. Zastávala práci dospělých, jedla zbytky jídla, spala v kůlně na matraci, každou chvíli ji nepřiměřeně trestali. Nevěděla, co se stalo s její rodinou.
Po šesti letech zajetí, v roce 2000, rodina poslala Mende k příbuzným do Londýna, kam přicestovala na falešné vízum a kde bez nároku na plat nebo čas na odpočinek pracovala v domácnosti súdánského diplomata Abdela al-Koronkyho, zastupujícího chargé d'affaires na súdánském velvyslanectví. Po třech měsících se jí s pomocí súdánského krajana podařilo uprchnout a požádla v Británii o azyl. Ministerstvo vnitra však její žádost po dvou letech zamítlo a hrozila jí deportace zpět do Súdánu.
Vznikla kampaň na její podporu, do níž se zapojili jednotlivci a lidskoprávních organizace, včetně Anti-Slavery International.
V době zamítnutí žádosti o azyl již v Německu vyšla její autobiografie Byla jsem otrokyní, jejímž spoluautorem byl britský novinář a odborník na Súdán Damien Lewis. V listopadu 2002 britské ministerstvo vnitra zamítavé rozhodnutí zrušilo a udělilo jí politický azyl.
V roce 2005 vyšlo anglické vydání její autobiografie. V roce 2010 byl její životní příběh zdramatizován ve filmu stanice Channel Four "I Am Slave" s Wunmi Mosaku v hlavní roli a v roce 2012 se stal námětem divadelní hry s názvem "Slave - A Question of Freedom", kterou uvedla společnost Feelgood Theatre Productions.
Mende se naučila anglicky a zapojila se do dění v Británii, dál se vzdělává a aktivně bojuje za lidská práva a proti otroctví. V roce 2006 získala britské občanství a přestože je svobodná, velmi trpí odloučením od své africké rodiny. Naplánovala proto velmi riskantní výpravu do Súdánu, aby se mohla po letech setkat se svými blízkými. Ve své druhé knize Slzy ticha (v originále Freedom) popisuje nejen strasti a překážky této výpravy, ale také přibližuje těžký a skromný život lidí na africkém kontinentu.