Přemysl Tájek
Mgr. Přemysl Tájek (*1980). Vystudoval botaniku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (2003). Už od střední školy se věnuje studiu květeny na hadcích Slavkovského lesa. V roce 2004 nastoupil jako botanik na Správu chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, kde pracuje dodnes. Po škole svůj botanický zájem soustředil na flóru a vegetaci mokřadů Tepelské vrchoviny a tyto znalosti pak zúročil při vymezování mezinárodně významných (tzv. ramsarských) mokřadů, které se podařilo vyhlásit v roce 2012 (pod názvem "Pramenné vývěry a rašeliniště Slavkovského lesa").
Je autorem návrhů několika nových chráněných území ve Slavkovském lese – PR Rašeliniště u myslivny, PP Těšovské pastviny, PP Podhorní slatě, PP Čertkus, PP Kounické louky, PP Na Vážkách, PR Hloubek – a zároveň se podílel na jejich vyhlášení. Profesně se věnuje zajišťování péče o cenné přírodovědné lokality v CHKO Slavkovský les, sledování a mapování vegetace a vzácných druhů rostlin nebo přípravě podkladů pro plánovací dokumentace pro orgány státní správy a samosprávy.
Od roku 2005 se každoročně věnuje mapování a monitoringu netopýrů na více než 200 zimovištích v Karlovarském a Plzeňském kraji. Svou zimní "netopýří vášeň" postupně rozšířil o výzkum spojený s odchyty netopýrů do sítí během podzimních netopýřích rojení a o letní mapování netopýrů s pomocí bat-detektoru. Se svou manželkou se v posledních letech intenzivně věnuje regionální faunistice, především vážkám a denním motýlům.
Ve volném čase se zabývá popularizaci přírody a krajiny Karlovarského kraje, především na přírodovědných vycházkách pro veřejnost a na stránkách časopisu Arnika. Je organizátorem Netopýřích nocí a Setkání příznivců Slavkovského lesa.
Močály Slavkovského lesa opouští zpravidla pouze jednou ročně mimo hlavní botanickou a netopýří sezónu a směřuje obvykle za přírodou jižních krajů. Procestoval tak již kromě Evropy i Venezuelu, Turecko, Chile, Thajsko, Argentinu, Mexiko, Čínu, Keňu, Ekvádor, Indii, Nepál, Barmu, Kambodžu, Kolumbii, Kostariku, Arménii a Gruzii.