Masanobu Fukuoka
2. únor 1913 – 16. srpen 2008
Masanobu Fukuoka (2.2.1913 - 16.8.2008) byl japonský filozof, ekologický aktivista a propagátor tzv. přírodního farmaření (šizen nóhó, 自然農法), jehož koncept založil a propracoval. Jeho podstatou je pěstování tradičních odrůd, bez zbytečných prací tj. neorat, neplít, trvale nezavodňovat, nestříkat herbicidy ani pesticidy a nehnojit chemicky (a samozřejmě nepěstovat plodiny, které jsou v Japonsku cizí) s tím, že je třeba na pole vrátit veškerou slámu. Někdy je tento koncept též nazýván tzv. nicnedělajícím zemědělstvím. Má blízko k permakultuře či ekologickému zemědělství. Kořeny této ideologie jsou v roce 1937, kdy Fukuoka onemocněl zápalem plic a v horečkách prý prožil spirituální zážitek, který ho vedl k opuštění práce agronoma, návratu na farmu v rodném kraji a stvoření konceptu přírodního farmaření (kolem roku 1938).
Farmaření považuje jen za jednu část nezbytného návratu člověka k tradičním a duchovním hodnotám - třeba ke konzumaci sezónního ovoce a principu že méně je více.
Narodil a vyrůstal na japonském ostrově Šikoku, studoval patologii rostlin a strávil několik let jako celní inspektor v Jokohamě. Byl autorem několika japonských knih, vědeckých i jiných publikací a vystupoval v televizních dokumentech a rozhovorech od 1970.
Populárním se v Japonsku stal v 70. letech, zejména poté, co v roce 1975 vydal knihu Revoluce jednoho stébla slámy, která byla přeložena do 20 jazyků.