Václav Šplíchal
12. srpen 1932
Václav Šplíchal se narodil 12. srpna 1932 českým rodičům v Bratislavě. Svůj tvůrčí život zasvětil Vysočině a Orlickým horám. Byl autorem či spoluautorem okolo 40 vědeckých publikací a mnoha odborných článků.
Z jeho knih jmenujme populárně odborné knihy Zlaté ruce - Poselství dřeva, Svět hraček v orlickém a podorlickém kraji, Křehká krása z Orlických hor nebo Nekonečný svět české hračky. Napsal ale také knihu pověstí Kačenka z Orlických hor.
Publicisticky se zabýval i Vysočinou. Řadu prací napsal o Bohumíru Šmeralovi nebo se editorsky podílel na vydání pamětí poslance Čestmíra Hofhanzla.
Hojně přispíval také do Jihlavských listů. Byl například spoluautorem seriálu v JL Po stopách zamlčených zločinů, který mapoval komunistickou perzekuci na Vysočině.
Měl lví podíl na tom, že po dlouhých letech peripetií získal čestné občanství Jihlavy Evžen Plocek, který se upálil na protest proti intervenci vojsk Varšavské smlouvy v Československu.
V minulosti byl Šplíchal sám perzekvován normalizačním režimem, protože patřil ke stoupencům obrodného procesu pražského jara.
Po Listopadu 1989 byl nakrátko činný také v politice. A to jako starosta Deštného v Orlických horách a poslanec České národní rady (ČNR).
Jako politik prokázal velkou dávku statečnosti, když odjel v roce 1991 s delegací do válkou zmítaného Chorvatska. Zde se významným způsobem podílel na evakuaci českých dětí z Daruvaru.
I na základě jeho iniciativy bylo odvezeno do tehdejšího Československa více než 1300 českých dětí s jejich matkami a učiteli z válečné Slavonie.