Jan Čáka
12. červen 1929 – 2. září 2018
Narodil se 12. června 1929 v Praze, ale jeho rodové kořeny sahají na Příbramsko do sklonku 18. století, kdy se rod Čáků usídlil na Březových Horách. Bylo to v době nového vzepětí zdejšího rudného hornictví, jemuž rod Čáků zůstal po řadu generací věrný. Na sklonku 19. století se přestěhovali do Příbrami a právě hospodářský úpadek Příbramska na počátku 20. století donutil Čákova otce, aby město opustil. Tomu se podařilo získat práci u "dráhy", proto odešel do Říčan a později se přestěhoval do Prahy - Hostivaře. Zde Jan Čáka prožil svá dětská léta a zpět do Příbrami se jeho rodina přestěhovala roku 1941. Jan Čáka v Příbrami vychodil měšťanskou školu a stal se žákem Veřejné obchodní školy, kde absolvoval jen první ročník, neboť škola byla roku 1944 zrušena a její žáci byli totálně nasazeni. Jan Čáka pak pracoval na příbramském nádraží. Po válce školu dokončil a stal se úředníkem Obchodního družstva Plzeň, nejprve v pobočce v Příbrami, později v roce 1947 v ústředí v Plzni. Opustil Příbram jen nakrátko, protože úřednická kariéra, ho nijak neuspokojovala. Stále více tíhnul ke své lásce, k malování, která ho doprovázela již od dětských let. A tak po půldruhém roce opustil úřednickou dráhu, poté co v červnu roku 1948 složil úspěšně přijímací zkoušku do druhého ročníku Státní grafické školy v Praze, se zaměřením na obor užitá grafika a knižní ilustrace. Studoval u profesora Jaroslava Vodrážky a později u profesora Petra Dillingera. Po studiích si v letech 1951-1953 odsloužil povinnou vojenskou službu, a po ní se znovu vrátil do Příbrami, kde žije dodnes.
Zaměstnání našel v oboru svému zájmu dosti blízkém – pracoval jako kartograf u příbramských Uranových dolů. Současně se věnoval pozoruhodně rozmanité a rozsáhlé grafické práci, která stále více pohlcovala jeho volný čas. Rostoucí zájem o jeho tvorbu přivedl Jana Čáku k tomu, že usiloval o to, aby se mohl stát členem Svazu (později Unie) československých výtvarných umělců. To se mu podařilo na počátku roku 1967 a toto členství mu umožnilo věnovat se svobodném povolání, tedy grafické tvorbě a literární činnosti. Jan Čáka je také autorem nástěnné malby /z roku 1998/, na téma historického hornictví v zasedací síni příbramské radnice, autorem grafické úpravy knihy Dr. J. Velfla „Příbram v průběhu staletí“. Vytvořil několik stovek dalších děl - převládá méně známá tzv. vyškrabovací technika - ve volné tvorbě pak užívá i lept, mědirytinu a dřevoryt. Nepřehlédnutelná je též Čákova spolupráce se středočeskými muzei, skautským hnutím, betlémáři, numismatiky a dalšími. Podle jeho návrhu bylo vyraženo již 21 pamětních medailí vztahujících se k historickým událostem či osobnostem příbramska. Kromě umění a literatury zasvětil svůj život i skautingu. Do Junáka vstoupil v roce 1945 v Příbrami, kde se stal vedoucím 2. oddílu. Když v roce 1947 odešel do Plzně, bydlil v podnájmu u skauta Jana Krause - Šiwy v ulici U tržiště 1. Bratra Šiwy si pro jeho obětavost nesmírně vážil a v jím vedeném skautském středisku "STOPA", se stal vedoucím 22. oddílu. Před komunistickou likvidací Junáka, v létě roku 1948 s plzeňskými skauty tábořil u Myslívského rybníka. Na podzim toho roku odešel do Prahy a vstoupil do ilegálního roverského kmene G vedeného Mirko Vosátkou, autorem řady skautských příruček. V letech 1969 a 1970 přednášel na skautských Západočeských lesních školách na šumavském Brčálníku a v Horních Lazech. Hojně článků se skautskou tématikou zveřejnil v letech 1968-1970 v časopisech Skaut-Junák a Skauting.
Své knihy, které se na pultech nikdy moc neohřejí, vlastnoručně ilustruje a ty nejstarší jsou těžce dostupné i v antikvariátech.
V roce 2008, 28. září, bylo na zámku Jemniště oceněno 24 osobností Středočeského kraje, které za svoji činnost obdržely medaile a plakety, které jsou symbolickým oceněním mimořádných lidských činů, celoživotní práce či mimořádných zásluh na rozvoji regionu. Středočeský kraj tyto ceny uděloval poprvé a mezi oceněnými byl i Jan Čáka. Dne 18. května 2009 byl Jan Čáka jmenován zastupitelstvem čestným občanem města Příbram na návrh spolku Prokop. Jan Čáka získal toto ocenění za svou výtvarnou a literární tvorbu, kterou věnoval zejména příbramskému regionu a Podbrdsku.