Thomas Pynchon
8. květen 1937
Thomas Pynchon je americký prozaik, klasik americké postmoderny.
Pynchon pochází ze staré a vážené rodiny, jejíž americké kořeny sahají až do roku 1630. Má dva sourozence. Roku 1953 absolvoval střední školu v Oyster Bay, kde byl považován za jednoho z nejlepších studentů, poté začal studovat fyziku na Cornell University. V roce 1955 studia zanechal a odešel k americkému námořnictvu. Roku 1957 se vrátil na Cornell University, studovat anglickou literaturu a studia úspěšně dokončil (1959). Účastnil se kurzů tvůrčího psaní pod vedením významného americko-ruského postmoderního spisovatele Vladimíra Nabokova. Když byl ale Nabokov tázán, jak se Pynchon jako student projevoval, Nabokov si nedokázal vzpomenout. Po ukončení školy Pynchon pracoval jako autor technických textů u firmy Boeing – což mělo silný vliv na jeho tvorbu. Poté, co podal výpověď, žil krátce v New Yorku a Mexiku, následně v Kalifornii, kde flirtoval s životním stylem beat generation a hippies. Brzy se od obou distancoval. Později je ve svém díle (například Pomalý učeň) vykreslil jako pokrytecké.
Jelikož se Thomas Pynchon straní veřejného života, kupí se kolem jeho osoby řada fám a legend, některými kritiky je dokonce považován pouze za pseudonym jiného autora, případně jiní autoři jsou považováni za pseudonym Thomase Pynchona.
Zajímavosti o Pynchonově životě:
Pynchon při veřejném vystupování vzbuzuje dojem silného paranoika. V roce 1963 v Mexico City vyskočil před reportérem oknem a utekl do vzdálené vesnice.
Roku 1976 byla v časopise Soho Weekly News zveřejněna domněnka, že Thomas Pynchon je ve skutečnosti J. D. Salinger. Pynchonova odpověď byla lakonická: "Not bad. Keep trying" („Nezní špatně. Zkoušejte dál.“).
Namluvil sebe sama v 10. epizodě 15. řady seriálu Simpsonovi. Jednalo se o první ověřené veřejné vystoupení po 40 letech. Jeho postava má na hlavě papírový pytlík.