Jiří Mlčoušek
25. srpen 1946
Jiří Mlčoušek se narodil 25.8.1946 v Brně. Myslivost a lesařina mu byla dána do vínku po předcích. Jak sám říká, podařilo se mu vystopovat vlastní „zelené“ kořeny více než 300 let zpět do minulosti. V této rodové linii se obvykle přes další generace spojovaly různé lesnické rody a syn hajného si nacházel životní partnerku na některé jiné hájovně.
Jiří Mlčoušek po vychození základní školy absolvoval maturitní vzdělávání na tehdejší Střední všeobecně vzdělávací škole, po které nastoupil na lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. Po promoci v roce 1969 našel první zaměstnání na Lesním závodu Albrechtice, kde prošel funkcemi lesníka, technika polesí, vedoucího polesí a provozního inspektora lesního závodu. Ve vlastním vzdělávání pokračoval v rámci postgraduálního studia myslivosti na své původní fakultě v Brně a koncem roku 1974 nastoupil na podnikové ředitelství Severomoravských státních lesů v Krnově. Postupně vystřídal pozice provozního inspektora, vedoucího provozního inspektora a zástupce vedoucího útvaru řízení výroby. V pracovní náplni měl vždy mimo jiného také řízení myslivosti a ochranu lesů. Po vzniku státního podniku Lesy české republiky nastoupil u této organizace jako inspektor pro myslivost a ochranu lesů, později jako inspektor pro genetiku, pěstění a ochranu lesa.
Od roku 1992 působí jako soudní znalec v oboru lesní hospodářství, ekonomika, myslivost, odhady škod zvěří a oceňování loveckých trofejí.
V oblasti zájmové myslivosti vystřídal Jiří Mlčoušek řadu funkcí na okresní i místní úrovni. Byl členem předsednictva Českého mysliveckého svazu v Bruntále, předsedou myslivecké komise, na místní úrovni předsedou MS a mysliveckým hospodářem. Posledně jmenovanou funkci vykonává dodnes. Více než deset let Jiří Mlčoušek působil jako lektor a zkušební komisař ČMMJ. Jeho dlouholetá práce byla po zásluze odměněna udělením všech tří stupňů vyznamenání Za zásluhy o myslivost a posléze i Věrnostní medailí ČMMJ.
Do literatury vstoupil Jiří Mlčoušek jako autor odborně laděné literatury. Jeho prvním dílem byla kniha „Kamzíci v Jeseníkách“ (1993) věnovaná historii výskytu tohoto jedinečného prvku naší fauny na území nejvyšších moravských hor. Po nich již následovaly pro autora typické úsměvné historky, které nasbíral během svého mnohaletého působení mezi myslivci a lesníky. Postupně tak vyšla řada beletristických knížek „Hajný Vítězslav a fořt Bořivoj“ (1994), „Osudy lesníka Lamberta Keclíka“ (1998), „Úsměvy loveckých chat“ (1999), „Veselý revír myslivce Poldiho“ a „Zapadlovská odysea“ (2005). Ke svému oblíbenému tématu – kamzíkům – se autor ještě vrátil v roce 2000, kdy vydal velmi známou publikaci „Kamzíci v Jeseníkách za úsvitu i za soumraku“. Právě za posledně jmenované dílo mu byla udělena Umělecká cena ČMMJ.
Jiří Mlčoušek je ovšem znám také svojí spoluprací s mysliveckými periodiky i denním tiskem. Jeho jméno tak můžeme nalézt pod řadou odborných článků. Jakožto člen Klubu autorů při ČMMJ publikoval svoje příspěvky i v antologiích „Myslivecká vyznání“ (2001) či „Z lesů, luk a strání“ (2008).