Neal Cassady
8. únor 1926 – 4. únor 1968
Neal Cassady se narodil v utahském Salt Lake City. Od malička byl vychováván na alkoholu závislým otcem v hotelu na Larimer Street v Denveru. Už od útlého dětství se mu nevyhýbaly žádné průšvihy a problémy. Jako nezletilý zlodějíček aut prošel mnoha nápravnými zařízeními a polepšovnami. Už v této době hodně cestoval a užíval života, jak nejlépe uměl (s pomocí alkoholu a marihuany). Neal procestoval celý americký kontinent, seznámil se s nejrůznějšími drogami a našel si spoustu přátel. Autor jedné jeho pozdější bibliografie Neala nazval "Johnym, rozsívačem marihuany".
V prosinci roku 1946 zajel navštívit svého přítele na Kolumbijskou univerzitu. Zde se seznámil s Jackem Kerouacem Jean Louis Lebris de Kerouac, Williamem Burroughsem William Seward Burroughs a Allenem Ginsbergem Irwin Allen Ginsberg, do kterého se zamiloval. S Jackem se spřátelili natolik, že společně podnikli několik cest po Spojených státech a Mexiku. Společně taky vyzkoušeli nejrůznější drogy jako benzedrin, marihuanu a peyolt a taky hodně pili. Díky těmto cestám později Jack Kerouac napsal legendární román Na cestě. Pokaždé, když se někde utábořili Jack hned začal zapisovat všechna dobrodružství. Často se však potýkal s problémy, nějak nemohl najít ten správný styl. Na nějakou dobu dokonce s psaním přestal až když v jednom z Nealových dopisů našel to pravé. Způsob Nealova vyjadřování, rychlé návaznosti myšlenek a "automatické psaní" se později stalo beats více než vlastní.
Neal Cassady se několikrát oženil a měl i několik dětí. Nakonec zůstal s Carolyn Cassadyovou v Los Gatos na okraji San Jose, kde si našel práci jako výhybkář na železnici. I s Carolyn však stále udržovali styky s Jackem, Allenem a ostatními. V roce 1960 (Jack byl v té době závislý na alkoholu) podnikl Neal novou sérii tuláckých výprav. Na Jackovo místo se dostal mladý novelista Ken Kesey Ken Elton Kesey, který v té době v Kalifornii experimentoval s "kyselinou" ve skupině "Merry Pranksters". Když Ken organizoval výlet v psychadelickém autobuse do New Yorku, Neal byl tím šílencem, co seděl za volantem. Tento super výlet pak popsal Wolf ve své knize The Electric Kool-Aid Acid Test.
Neal dokonce uspořádal v New Yorku party na seznámení Kena s Jackem Kerouacem. Toto střetnutí však nenaplnilo Nealovy předpoklady. Jack uražen Kenovým lehkomyslným zacházením s americkou vlajkou, ji zachránil, znovu složil a odešel.
Po jedné bláznivé party v roce 1968 se Neal vydal vedle opuštěné železnice do 20 km vzdáleného města, cestou však usnul. Měl na sobě jenom tričko a kalhoty, byla to mrazivá deštivá noc a tak ho druhý den našli už v kómatu. Neal Cassady zemřel vzápětí v nemocnici v mexickém San Miguel de Allende. Jack Kerouac zemřel rok poté. Nealův nedokončený životopis byl vydaný až posmrtně.
Ačkoli Neal Cassady stál dá se říci v pozadí hnutí a během svého života vůbec nepublikoval, je Beat generation s jeho postavou pevně spojeno. Stal se nepostradatelným přítelem a pomocníkem mnoha vůdčích osobností a na každého zapůsobil svým osobitým způsobem. Ztvárnil hlavní postavu v několika knihách např. Go od J. C. Holmese, v Kerouacově Jean Louis Lebris de Kerouac románě Na cestě a v The Electric Kool-Aid Acid Test od Wolfa. Zpívali o něm legendární Greadful Death v písni The Other One a objevil se i v básni Howl od Allena Ginsberga Irwin Allen Ginsberg.