Giorgio de Chirico
10. červenec 1888 – 20. listopad 1978
- července 1888 Volos, Řecko — 20. listopadu 1978 Řím) řecko-italský malíř a sochař. Jeho matka pocházela z italského Janova, otec ze Sicílie. Byl hlavním představitelem tzv. metafyzické malby, hnutí blízkému surrealismu. Ovlivnil jej futurismus, dynamismus, civilismus. Jeho příjmení je tradičně psáno De Chirico (začínající ve slovnících na De).
De Chirico, který brzy ztratil otce, vystudoval malířské školy v Athénách, Florencii a Mnichově, kde se kromě umění seznamoval s filosofií (zejm. Schopenhauer a Nietzsche). Důležitý pro něj byl vztah k bratrovi Andreovi, jenž se později proslavil pod pseudonymem Alberto Savinio, a také krátký pobyt v Turíně cestou do Paříže (1911), kde se zformoval jeho charakteristický styl, tzv. metafyzická malba. Ten je pozoruhodný svou napjatou náladou, inspirovanou prostranstvími středomořských měst. Nostalgicky se obrací k antice, užívá snů a podvědomých podnětů, pýthagorejské úcty k magické moci čísel a geometrických obrazů, za každou prostou věcí odhaluje kus tajemna. Na těchto plátnech většinou nenajdeme lidské postavy; ty jsou někdy nahrazeny sochami, torzy, figurínami.
V Paříži si jeho práce si všiml Pablo Picasso a Guillaume Apollinaire (1913), nicméně první světová válka přinutila umělce k návratu do Itálie. Na podzim 1919 De Chirico publikoval článek skupiny Valori Plastici nazvaný „Návrat uměleckých řemesel“, ve kterém obhajoval návrat tradičních metod a ikonografie. Tento článek vyjadřoval neočekávanou změnu v jeho umělecké orientaci: De Chirico přijal klasický styl inspirovaný starými mistry, jako byl Rafael a Signorelli, a stal se přímým oponentem moderního umění.
Koncem 30. let se De Chirico přijal barokizující, rubensovský styl. Díla tohoto období již nebyla tak oceňována, De Chirico je však často považoval za lepší než své metafyzické kusy, ke kterým se nicméně vracel v tzv. „vlastnoručních falzech“, jimiž popouzel své kritiky. De Chirico byl dvakrát ženatý zůstal obdivuhodně umělecky plodný až do svých 90 let.