Stanislav Langer
21. únor 1924 – 29. červen 2004
Stanislav Langer se narodil v Mnichově Hradišti. Po maturitě na gymnáziu nastoupil v roce 1945 na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde studoval obor čeština – filozofie. Po ukončení studia v roce 1948 pokračoval v přípravě na doktorát filozofie – obor psychologie. Doktorát složil v roce 1951. V roce 1963 obhájil kandidaturu věd a v roce 1968 docenturu, obojí z oboru psychologie.
Zaměstnání nastoupil v roce 1949 na základní škole v Doksech. Dále vyučoval na základní škole v Semilech a na uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě. V roce 1952 nastoupil jako klinický psycholog do poradny ve zdravotnictví v Hradci Králové. Odtud přešel v roce 1960 na Pedagogický institut, později Pedagogickou fakultu, v Hradci Králové. Zde působil až do roku 1980, kdy přešel na Pedagogickou Fakultu v Ústí nad Labem. Současně působil i externě na Vysokém učení technickém v pedagogickém studiu inženýrů.
Během své učitelské činnosti se věnoval především výzkumné činnosti na školách i ve zdravotnictví a napsal o tom velký počet publikací v různých periodických psychologických, pedagogických i zdravotnických časopisech. Zároveň vydal i několik knižních publikací. Spolupracoval též s Vysokou školou v Drážďanech. Byl průkopníkem poradenské psychologie v republice: spoluzakladatelem první lékařsko-psychologické poradny (společně s MUDr. Miroslavem Novákem) a zakladatelem psychologické poradny na základní škole v Chlumci nad Cidlinou (50. a 60. léta). Po odchodu do důchodu pokračoval ve výzkumné činnosti v různých poradnách i ve své vlastní poradně. Provedl více než 9 000 psychologických vyšetření a zpracoval je ve svých výzkumných pojednáních. V roce 1990 obhájil velmi úspěšně doktorát věd z psychologie, ale ten mu později univerzitní komise z neznámých důvodů zamítla.
Kromě činnosti v oboru psychologie dosáhl Stanislav Langer věhlasu i jako amatér v oboru mineralogie. V Klenotnici drahých kamenů v Nové Pace zaujímá jeho fotografie čestné místo mezi sběrateli minerálů. Nejlepší ukázky z jeho bohatých sbírek byly věnovány nejen novopacké Klenotnici, ale také Muzeu Českého ráje v Turnově a Národnímu muzeu v Praze.