Tomáš Štítný
Tomáš Štítný ze Štítného (* kolem 1333, † mezi 1401 a 1409 Praha) byl český šlechtic (chudá větev Benešoviců), spisovatel, církevní reformátor, překladatel a kazatel.
Tomáš Štítný ze Štítného byl spisovatel, církevní reformátor, překladatel a kazatel. Psal česky o náboženských otázkách. Je považován za prvního českého klasika. Ve svých kázáních a dílech se obrací především na nižší šlechtu, která by měla působit na lidi. Překládal z latiny, ale jeho překlady jsou považovány za nepřesné.
Tomáš Štítný se Štítného pocházel z jihočeské zemanské rodiny, které patřila tvrz Štítné u Žirovnice. Byla to nižší šlechta z větve Benešoviců. Mezi lety 1348–55 studoval na artistické fakultě pražské univerzity, ale ještě než dosáhl akademické hodnosti, vrátil se do jižních Čech. Pod vlivem reformních kazatelů, zvláště mravně přísného Milíče z Kroměříže, začal svou vlastní literární a překladatelskou činnost: obracel se k malému kroužku svých nejbližších, dětem a sousedům, aby posílil jejich mravnost i víru a prohloubil náboženský život. V roce 1381 přesídlil natrvalo do Prahy, aby se mohl literární tvorbě plně věnovat.
V roce 1386 pak Tomáš ze Štítného odchází natrvalo do Prahy, aby se mohl plně věnovat literární tvorbě. Zde někdy mezi lety 1401 až 1409 umírá.
Ve Štítném má i pomník.
Jméno Tomáše Štítného bylo umístěno pod okny Národního muzea v Praze spolu s mnoha dalšími, viz Dvaasedmdesát jmen české historie.