Terry Pratchett
28. duben 1948 – 12. březen 2015
Sir Terence David John Pratchett, OBE byl britský spisovatel fantasy. Jeho nejznámějšími díly jsou jeho romány o Zeměploše, které byly přeloženy do 37 jazyků. Po celém světě se prodalo kolem 85 milionů jeho knih.
Terry Pratchett publikoval své první dílo ve věku 13 let. Byla to povídka The Hades Business, která byla nejprve publikována ve školních novinách a později v časopise Science Fantas. Po opuštění školy v roce 1965 se Pratchett ve stejném roce začal vzdělávat jako novinář v místních novinách. Během své novinářské práce se v rozhovoru s Peterem Banderem van Durenem, šéfem malého nakladatelství, zmínil, že napsal také román: The Carpet Peoples.
Pratchett byl od roku 1968 ženatý s Lyn Marian Purvesovou; její dcera Rhianna (narozena 1976) je také spisovatelkou.
V roce 1980 se Pratchett stal tiskovým mluvčím Ústřední rady pro výrobu elektřiny (CEGB). CEGB byla státní společnost ve Velké Británii, která regulovala distribuci výroby elektřiny mezi různými způsoby výroby. Když bylo jasné, že by se mohl živit svými knihami, Pratchett v roce 1987 ukončil svou práci na CEGB a od té doby publikoval asi dva romány ročně. V roce 2003 byl nejúspěšnějším autorem ve Velké Británii po Joanne K. Rowlingové.
V roce 1998 byl Pratchett jmenován důstojníkem Řádu britského impéria (OBE). Dne 18. února 2009 byl královnou jmenován rytířem bakalářem za své služby literatuře a od té doby mu bylo dovoleno nazývat se Sirem Terrym Pratchettem. Dne 28. dubna 2010 mu byl udělen vlastní erb králem zbraní rodu Clarenceux. Mimo jiné jsou na něm vyobrazeni ankh a morpørková sova, které jsou převzaty z erbu města Ankh-Morpork, který vymyslel, dějiště mnoha jeho děl, a motto "Noli timere Messorem" ("Neboj se smrtky", což je narážka na píseň (Don't Fear) The Reaper od Blue Öyster Cult a na sympatickou povahu postavy "Death", který hraje hlavní roli v mnoha zeměplošských románech). V roce 2004 obdržel poprvé cenu Locus, v roce 2011 Cenu Karla Edwarda Wagnera a cenu Margaret A. Edwardsové udělovanou Americkou knihovnickou asociací za vynikající službu literatuře pro mládež.
V prosinci 2007 Pratchett oznámil, že mu byla diagnostikována velmi vzácná forma Alzheimerovy choroby s časným nástupem. Pratchett hovořil o nemoci 13. března 2008 v rozhovoru v rozhlasovém pořadu BBC Today Programme. Podle vlastního vyjádření se vzdal řidičského průkazu a měl potíže s psaním, proto od té doby píše své texty pomocí softwaru pro rozpoznávání řeči. Pratchett daroval jeden milion dolarů Alzheimer's Research Trust a kritizoval, že na výzkum demence je vyčleněno příliš málo finančních prostředků. "Snědl bych zadek mrtvého krtka, kdyby mi to pomohlo," řekl. V této souvislosti se také vyslovil pro eutanazii. Pratchett vedl kampaň proti zákazu eutanazie ve Velké Británii. Produkoval dokument BBC, ve kterém doprovází dva lidi do Švýcarska, když spáchají sebevraždu. Neil Gaiman během přednášky řekl, že Pratchett měl ve svém sejfu uložené pilulky na sebevraždu, aby se v případě pochybností mohl sám rozhodnout, kdy zemře.
Pratchett zemřel 12. března 2015 ve věku 66 let na svém panství v Broad Chalke v hrabství Wiltshire v důsledku zadní kortikální atrofie (PKA, také známé jako Bensonův syndrom), neurodegenerativního onemocnění velmi podobného Alzheimerově chorobě. Jeden z jeho fanoušků reagoval na zprávu o jeho smrti peticí adresovanou Change.org požadující, aby byla smrt Terryho Pratchetta vrácena. Během dvou dnů jej podepsalo přes 25 000 fanoušků. Provozovatelé různých internetových serverů přidávají k odchozím datům svých serverů další řádky záhlaví na Pratchettovu památku – a jako odkaz na formu vzpomínky vyobrazenou v Ab die Post.