Heinrich Harrer
6. červenec 1912 – 7. leden 2006
Heinrich Harrer byl rakouský horolezec, tibetský cestovatel a autor literatury faktu. Od roku 1933 byl členem tehdy ještě ilegální SA v Rakousku. V roce 1938 byl jedním ze čtyř prvních horolezců severní stěny Eigeru, která byla nadšeně oslavována nacionálně socialistickou propagandou. Harrer se stal členem SS, kde byl Oberscharführerem, a NSDAP. Na podzim roku 1939 byl po expedici do Nanga Parbatu internován v Indii, uprchl do Tibetu a žil tam až do roku 1951. Během této doby se stal důvěrníkem 14. dalajlamy. Jeho kniha Sedm let v Tibetu a její filmová adaptace Harrera proslavila. V roce 1962 se mu podařil prvovýstup na Carstenszovu pyramidu na západě Nové Guineje. Od roku 1983 se v Hüttenbergu nachází Muzeum Heinricha Harrera.
Heinrich Josef Harrer se narodil jako první ze čtyř dětí Josefa Harrera a Johanny rozené Penkerové v Obergossenu u Knappenbergu. Jeho otec byl poštovní úředník, matka žena v domácnosti. Harrerův dědeček z matčiny strany pocházel z vesnice Penk v údolí Mölltal. V roce 1880 se usadil v Hüttenbergu, kde pracoval jako horník.
Harrerův otec Josef se narodil ve Štýrsku, rodiče se seznámili v Semmeringu. Harrerova sestra Lydia se narodila v roce 1921, bratr Josef v roce 1924 a sestra Ruth v roce 1931.
Po přeložení otce navštěvoval Harrer základní školu a střední školu v Brucku an der Mur ve Štýrsku. Tam se stal členem německého gymnastického klubu. Po dalším přeložení od otce (1927) přestoupil Heinrich na střední školu ve Štýrském Hradci. Ve věku 17 let se Heinrich Harrer stal členem studentského bratrstva Akademischer Turnverein Graz (A. T. V.).
Jako teenager objevil svou velkou vášeň, sport (alpské a severské lyžování, horolezectví, plavání, atletika, tenis, házená a od roku 1955 také golf). V patnácti letech podnikl své první horolezecké pokusy v Julských Alpách. V šestnácti letech se začal účastnit lyžařských závodů.
V zimním semestru 1933/1934 se stal aktivním hráčem A.T.V. Graz, v roce 1937 se stal akademickým mistrem světa ve sjezdu a později (1958) také rakouským mistrem v golfu.
V letech 1933 až 1938 studoval na univerzitě ve Štýrském Hradci učitele zeměpisu a sportu. Po úspěšném složení zkoušek lyžařského instruktora a horského vůdce si studium financoval mimo jiné lyžařskými a horolezeckými kurzy. Založil lyžařskou školu na Tauplitzu, kde byl také zodpovědný za vlastní klubovou útočišť Grazer Haus jako správce chaty, a pracoval také v Sestu v Dolomitech.
V roce 1936 se měl Harrer zúčastnit sjezdu a slalomu na zimních olympijských hrách. To se však nestalo, protože týmy alpského lyžování Rakouska a Švýcarska soutěž bojkotovaly kvůli sporům o profesní status lyžařských instruktorů. O rok později se stal národním trenérem rakouského ženského národního lyžařského týmu.
Teprve v roce 1996, v době před filmem Sedm let v Tibetu, našel redaktor a filmař ORF Gerald Lehner v amerických archivech členské průkazy. Harrer vstoupil do podzemí SA v říjnu 1933, téměř pět let před "anšlusem Rakouska" do nacionálně socialistické Německé říše. Sám Harrer tuto verzi vždy popíral. Ještě před expedicí na Eiger vstoupil Harrer do SS 1. dubna 1938, poté požádal o přijetí do NSDAP 11. srpna 1938 a byl přijat zpětně k 1. květnu téhož roku (členské číslo 6 307 081). V té době byl sportovním instruktorem SS v hodnosti SS-Oberscharführer. Harrer později nazval tyto přírůstky "hloupou chybou" a "ideologickou chybou". Jedním z jeho obdivovatelů a podporovatelů byl Heinrich Himmler. Himmler také urychlil schvalovací proceduru (obvyklou pro esesáky) pro Harrerův sňatek s Lotte Wegenerovou. Dne 20. prosince 1938 udělil "Hlavní úřad pro rasy a osídlení" v Berlíně povolení. Ústřední správa SS vytvořila 80stránkový spis o Harrerovi.
Harrer popřel – na žádost Geralda Lehnera – svou známost s Brunem Begerem, který byl jako "rasový výzkumník" národních socialistů antropologem s expedicí SS v Tibetu několik let před Harrerem. Beger však uvedl, že se oba znají již dlouho a byli neformálními přáteli. Harrerův horský kamarád Andreas Heckmair také tvrdil, že Harrer měl ve svém batohu červenou vlajku s hákovým křížem, ale nemohl ji vyzvednout na vrchol kvůli silnému větru.
Horolezectví Harrera stále velmi fascinovalo. V březnu 1938 bylo Rakousko připojeno k Německé říši. Během přestávky v univerzitním semestru se Harrer setkal s horolezcem Fritzem Kasparkem při lezení v Dolomitech. Dne 9. července 1938, ihned po složení poslední státní zkoušky, odjel do Grindelwaldu, aby se zúčastnil prvovýstupu severní stěnou Eigeru (červenec 1938). Dříve zde mnoho zkušených alpinistů selhalo. Od 21. do 24. července 1938 se mu podařilo podstoupit riziko s Anderlem Heckmairem, Fritzem Kasparkem a Ludwigem Vörgem. Čtyři úspěšní horolezci pak byli přivítáni Adolfem Hitlerem a každý z nich od něj obdržel fotografii s osobním věnováním.
V prosinci 1938 se oženil s Hannou Charlotte "Lotte" Wegenerovou (1920–1989), dcerou německého polárníka Alfreda Wegenera, který zemřel v grónském ledu v roce 1930. V prosinci 1939 se Harrerovi narodil syn Peter. Harrer byl v té době internován v Indii. Manželství s Lotte bylo rozvedeno během jeho pobytu v Asii; její druhé manželství s Ettou Truxou trvalo od roku 1952 do roku 1958. Jeho třetí manželství s Carinou Haarhausovou (1922–2014), se kterou se seznámil v roce 1957 v golfovém klubu, trvalo až do Harrerovy smrti.
V létě 1939 se uskutečnila průzkumná expedice na Nanga Parbat organizovaná německou himálajskou nadací, které se Harrer zúčastnil pod vedením Petera Aufschnaitera spolu s Lutzem Chickenem a Hansem Lobenhöfferem (1916–2014). Když Němci na konci srpna čekali v Karáčí na opožděný návrat nákladní lodi domů, byli zadržováni kvůli druhé světové válce, která začala 1. září 1939: nejprve v tranzitních táborech, poté, co Anglie vstoupila do války 3. září, v britském internačním táboře v Ahmadnagaru u Bombaje; naposledy byly převezeny do Dehra Dun na úpatí Himalájí. Mnoho internovaných se chtělo dostat na útěk a dostat se k japonským liniím: Harrerovi se podařilo prorazit v roce 1944 na pátý pokus. Úspěšný čtvrtý pokus o útěk, který Harrer podnikl v roce 1943 společně s italským generálem Marchesem (který podnik financoval), skončil po měsíci, když vyčerpaný Marchese odmítl pochodovat do nejbližšího lesa (oba pochodovali v Indii pouze v noci a přes den se skrývali). Vězni byli přivedeni zpět se zdvořilostí a určitým respektem k jejich sportovním úspěchům, ale Harrer se po dalším útěku rozhodl jít vlastní cestou. Po obvyklých 28 dnech samovazby za tento trestný čin to začal plánovat a finančně ho podporoval starší Marchese, který se nechtěl znovu zúčastnit.
Pátý pokus 29. dubna 1944 ve skupině sedmi lidí, včetně Aufschnaitera, byl úspěšný. Do této skupiny patřili také Rolf Magener a Heins von Have z Hamburku, kteří se dostali do Barmy přes Kalkatu asi za šest týdnů, zatímco ostatní uprchlíci chtěli dosáhnout japonských linií na východě přes Tibet, který byl považován za neutrální. Kromě Harrera a Aufschnaitera mezi nimi byli Hannes Kopp z Berlína, Friedl Sattler z Porýní a Bruno Treipl ze Salcburku. Ihned po útěku se skupina rozdělila, později se pět pochodujících směrem k Tibetu opět našlo, spíše náhodou; Sattler se vrátil do internačního tábora dobrovolně brzy poté po záchvatu horské nemoci. Ostatní pochodovali někdy ve čtyřech, někdy ve skupinách po dvou (Harrer tehdy s Koppem), zprvu jen v noci. Dne 17. května 1944 překročili hranici přes 5300 metrů vysoký průsmyk Tsangčokla. Od té doby vyrážejí prozatím i přes den.
V Tibetu se však ukázalo, že Tibeťané mají zakázáno prodávat jídlo cizincům bez průkazu. I když by se to dalo příležitostně koupit za ceny na černém trhu, prostředky by nestačily na dlouho. Uprchlíci byli odkázáni na opata nejbližšího kláštera Thuling, který měl pravomoc vydávat povolení, ale činil tak pouze pod zárukou, že cizinci budou okamžitě pokračovat do Schangtse (na hranici s Indií).
Poté, co Treipl také uprchl do Indie, zůstala trojice Harrer, Aufschnaiter a Kopp pohromadě až do konce války (což učinilo dosažení japonských linií zastaralým). V pohraniční vesnici Tradün (do Nepálu), do které konečně dostali dočasnou propustku, je chtěli donutit k emigraci do Nepálu, ale pouze Kopp tak učinil. O několik dní později byl okamžitě deportován do Indie, kde byly britské internační tábory rozpuštěny až na začátku roku 1948, jak se později ukázalo. Od této chvíle Harrer a Aufschnaiter plánovali dosáhnout Lhasy a uprchli z pohraniční vesnice.
Během celé cesty oba překonali nejméně 50 průsmyků - žádný nebyl nižší než 5000 metrů - a pěšky urazili přibližně 2100 kilometrů. Dne 15. ledna 1946 dorazili do tehdy "zakázaného města" Lhasy.
Aufschnaiter se stal poradcem tibetské vlády v otázkách zemědělství a územního plánování, Harrer nejprve překladatelem a fotografem tibetské vlády, později učitelem (angličtiny, zeměpisu a matematiky) a nakonec také přítelem mladého 14. dalajlamy, pro kterého také opravil soukromé kino; srdečný vztah je spojoval až do Harrerovy smrti. Je zde odkaz na zveřejněné dokumenty, podle nichž je Harrer zmíněn ve Lhase "jako informátor a předpokládaný zaměstnanec americké tajné služby CIA" v 50. letech. Kvůli tibetsko-čínskému konfliktu v letech 1950/1951 Harrer v roce 1951 uprchl do Indie, kde zpočátku doprovázel dalajlamu na hranice země. Odtud se Harrer vrátil do Evropy následující rok. V roce 1952 se Harrer vrátil do Evropy a usadil se v Kitzbühelu. Později žil nějaký čas také ve vesničce Münichau u Kitzbühelu a v Lichtenštejnsku.
V červenci 1962 Harrer jen o vlásek unikl letecké havárii letu Alitalia 771 při svém zpátečním letu z prvovýstupu na Carstensz Pyramid (Puncak Jaya). Při dalším letu se letadlo zřítilo při přiblížení do Bombaje, nikdo nepřežil.
Mnoho Harrerových cestopisných příběhů bylo uvedeno v televizním seriálu Heinrich Harrer erzählt, který vysílala ARD v letech 1965 až 1983.
Jako autor napsal přes 20 knih. Jeho nejznámějším dílem je Sedm let v Tibetu, ve kterém Harrer popisuje své působení s Peterem Aufschnaiterem v Tibetu a své seznámení se 14. dalajlamou. O těchto zážitcích začal psát v Indii. Kniha se stala celosvětovým úspěchem (přeložena do 53 jazyků, celosvětový náklad zatím přes čtyři miliony kusů) a proslavila ho. V roce 1997 natočil Jean-Jacques Annaud knihu pod stejným názvem s Bradem Pittem v roli Heinricha Harrera.
V roce 1977 byl jedním ze zakládajících členů P.E.N. Club Liechtenstein. Heinrich Harrer zemřel 7. ledna 2006 ve věku 93 let v nemocnici ve Friesachu v Korutanech. Byl pohřben v Hüttenbergu v čestném hrobě.