Zdeněk Vogel
Prof. Zdeněk Vogel byl jeden z předních českých herpetologů a ochránců ohrožených druhů obojživelníků a plazů.
Narodil se 10. listopadu 1913 v Kutné Hoře. Už od mládí jevil velký zájem o přírodu, především o ryby, obojživelníky a plazy. Později se v rámci studií zaměřil především na ekologii, etologii a ochranu nižších obratlovců.
Mnoho let byl vedoucím Herpetologické stanice v Praze 6 – Suchdole, kde studoval biologii vzácných (hlavně tropických) obojživelníků a plazů. Aby poznal život těchto zvířat v jejich přirozeném prostředí, podnikl cesty do nejjižnějších oblastí Evropy, na Kubu a do tropických oblastí Afriky a Jižní Ameriky. Všechny tyto cesty podnikl na pozvání tamějších vědeckých institucí a všechny měly za úkol nejen hlubší poznání přírody těchto zemí, ale především aktivní pomoc při ochraně ohrožených živočišných druhů a pomoc při zřizování národních parků, rezervací či chráněných oblastí.
Popsal řadu nových vědě dosud neznámých forem živočichů, publikoval několik set odborných a populárně vědeckých článků a pojednání v našich i zahraničních časopisech. Jako autor i spoluator napsal 16 knih, mimo jiné i ve své době populární knihu Akvarijní rybky, která vyšla ve dvou vydáních (1955, 1965).
Od založení Společnosti přátel Národního muzea v Praze vedl prof. Vogel její Ichtyologicko-herpetologickou sekci, byl místopředsedou vivaristického odboru Rybářské a vivaristické sekce České vědeckotechnické společnosti. Byl čestným členem Státního přírodovědeckého muzea ve Stuttgartu, členem Societas herpetologica eauropaea, společnosti Salamnder a dalších odborných zahraničních společností.
Dlouhá desetiletí spolupracoval s Národním muzeem, kterému daroval mnoho vzácných, často nedostupných a nesmírně vzácných plazů, obojživelníků a ryb, které jsou dnes chloubou sbírek Národního muzea.
Zemřel po dlouhé těžké nemoci 9. prosince 1986 v Praze.