Gabriel García Márquez
6. březen 1927 – 17. duben 2014
Gabriel José García Márquez, ve španělsky mluvících zemích známý také jako Gabo, byl kolumbijský spisovatel, novinář a nositel Nobelovy ceny za literaturu. García Márquez zpopularizoval magický realismus, který integruje magické prvky do realistických situací. Mnoho jeho děl se zabývá individuální izolací i izolací Latinské Ameriky.
Gabriel García Márquez se narodil jako syn telegrafisty, homeopata a pozdějšího lékárníka Gabriela Eligia Garcíi Martíneze a jeho manželky Luisy Santiagy Márqueze Iguarána v malém severkolumbijském městě Aracataca poblíž karibského pobřeží. Byl nejstarším z jedenácti sourozenců, šesti bratrů a čtyř sester. Druhý nejstarší bratr, Luis Enrique, se narodil 8. září 1928. Jeho nejmladší bratr (1947–2001) se jmenoval Eligio Gabriel García Márquez a stal se také spisovatelem.
V literatuře se objevily různé zmínky o roce narození Gabriela Garcíi. Některé zdroje nesprávně uváděly jako rok narození rok 1928; Ve své autobiografii se sám zmiňuje o roce 1927. V lednu 1929 se rodina přestěhovala do departementu Sucre, zatímco on sám vyrůstal v Aracatace se svými prarodiči z matčiny strany, Doňou Tranquilinou Iguarán Cortésovou a plukovníkem Nicolásem Ricardem Márquezem Mejíou, veteránem Tisícidenní války. Když jeho dědeček v roce 1936 zemřel, musel se Gabriel vrátit ke svým rodičům do Sucre.
Ve dvanácti letech získal García Márquez stipendium, které mu umožnilo navštěvovat jezuitskou kolej v Zipaquirá, 30 km severně od Bogoty. V roce 1946 začal na přání svých rodičů studovat práva na Universidad Nacional de Colombia v Bogotě. V této době se také García Márquez seznámil se svou budoucí manželkou Mercedes Barchou Pardo, která zemřela v srpnu 2020 ve věku 87 let. Znuděn právnickou fakultou, kterou nakonec v roce 1950 opustil, začal García Márquez studovat poezii a literaturu (zejména díla Ernesta Hemingwaye, Jamese Joyce, Virginie Woolfové a Williama Faulknera).
Od roku 1954 pracoval pro noviny El Espectador, kde psal nejprve povídky a filmové recenze, později také pro El Universal a El Tiempo. V následujících letech ho práce novináře zavedla do Říma, Ženevy, Polska, Maďarska, Paříže, Barcelony, Mexika, Caracasu a New Yorku, kde se mu v roce 1959 narodil první syn Rodrigo.
Ve stejném roce byl požádán Fidelem Castrem, aby napsal knihu o své vítězné revoluci a stal se Castrovým dobrým přítelem. García Márquez také později často pobýval na Kubě. Toto přátelství bylo opakovaně kritizováno: vedlo k přerušení jeho dlouholetého literárního přátelství s peruánským spisovatelem Mariem Vargasem Llosou, který ho v projevu na kongresu P.E.N. v roce 1986 označil za Castrova dvořana ("cortesano de Castro"), a Susan Sontagová v roce 2003 marně požadovala, aby se García Márquez připojil k protestům proti "vlně represí" na Kubě. García Márquez byl zapřisáhlým socialistou.Gabriel García Márquez psal scénáře, sloupky, zprávy, povídky, povídky, romány a paměti. Románem Sto roků samoty (Cien años de soledad), odehrávajícím se v Kolumbii, kterého se prodalo více než 30 milionů výtisků, se mu v roce 1967 podařil spisovatelský průlom. V roce 1972 mu byla udělena Mezinárodní cena za literaturu v Neustadtu. V roce 1982 byla Garcíovi Márquezovi udělena Nobelova cena za literaturu – za jeho díla, "v nichž jsou fantastické a realistické [...] které odrážejí život a konflikt kontinentu". Finanční prostředky z Nobelovy ceny investoval do založení deníku El Otro; V roce 1998 se stal spolumajitelem časopisu Cambio.
García Márquez byl velmi politicky aktivní, což je zřejmé z jeho knih: Dobrodružství Miguela Littína popisuje represe, které musel lid snášet pod diktaturou Augusta Pinocheta v Chile. Zprávy o únosu se týkají únosů civilistů kolumbijskou drogovou mafií.
Kromě článků se angažoval i v politických záležitostech prostřednictvím veřejných projevů, například 6. srpna 1986 na Conferencia de Ixtapa v Mexiku k výročí prvního atomového bombardování japonského města Hirošima. V témže roce bylo z politických důvodů spáleno několik tisíc výtisků knihy Dobrodružství Miguela Littína ve Valparaísu (Chile). Z politických důvodů García Márquez anglicky nekonverzoval. V roce 1999 García Márquez onemocněl rakovinou a podstoupil chemoterapii. Později trpěl demencí. Zemřel 17. dubna 2014 ve věku 87 let v Mexico City, kde většinu času žil. Na jeho pohřbu promluvili jak kolumbijský prezident, tak prezident Mexika. Dědicové prodali jeho majetek Texaské univerzitě. Od listopadu 2015 je otevřena literárním vědcům. Po jeho kremaci byla část jeho popela pohřbena 22. května 2016 v Claustro de la Merced v Cartageně de Indias, zatímco část zůstala v Mexiku.