Moravian and Silesian Strongholds of the Tenth and Eleventh Centuries in the Context of Central Europe
Autoři
Parametry
Kategorie
Více o knize
Monografie zahrnuje nejvýznamnější výsledky projektu, které nejen vystihují vývoj opevněných center na Moravě a ve Slezsku v 1. polovině 11. století, ale přinášejí i srovnání se situací v sousedních zemích (souhrnné nebo příkladové), hlavně na Moravě a ve Slezsku, hlavně v Čechách, Slovensku, Velkopolsku a Slezsku, což doplňují práce s perspektivou z více vzdálených území (východní Německo, Anglie). Překvapivé výsledky výzkumu hradiště v Opavě-Kylešovicích přinesly zajímavé nálezy materiální kultury včetně mincí, které ukazují na kontakty směrem k severu a východu, z okolí tzv. Varjagů, jakož i kvalitní sekvenci dendrochronologických dat, která dovolila datování stavby hradu do rané fáze piastovské expanze. Jeho opevnění prozrazuj polský vliv. Monografie ukazuje rozdíly mezi Moravou a sousedními zeměmi, které spojily ranou fázi svou státnosti se sítí hradišť. Na Moravě nacházíme jen jednotlivé opory přemyslovské a polské moci. Skutečný systém administrativních hradišť vybudovali Přemyslovci krátce po dobytí Moravy ve 2. třetině 11. století.
Nákup knihy
Moravian and Silesian Strongholds of the Tenth and Eleventh Centuries in the Context of Central Europe, Pavel Kouřil, Rudolf Procházka
- Jazyk
- Rok vydání
- 2018
Doručení
Platební metody
2021 2022 2023
Navrhnout úpravu
- Titul
- Moravian and Silesian Strongholds of the Tenth and Eleventh Centuries in the Context of Central Europe
- Jazyk
- anglicky
- Autoři
- Pavel Kouřil, Rudolf Procházka
- Vydavatel
- Archeologický ústav AV ČR (Brno)
- Rok vydání
- 2018
- Vazba
- pevná
- ISBN10
- 8075240103
- ISBN13
- 9788075240101
- Kategorie
- Dějiny / Historie, Vojenství
- Anotace
- Monografie zahrnuje nejvýznamnější výsledky projektu, které nejen vystihují vývoj opevněných center na Moravě a ve Slezsku v 1. polovině 11. století, ale přinášejí i srovnání se situací v sousedních zemích (souhrnné nebo příkladové), hlavně na Moravě a ve Slezsku, hlavně v Čechách, Slovensku, Velkopolsku a Slezsku, což doplňují práce s perspektivou z více vzdálených území (východní Německo, Anglie). Překvapivé výsledky výzkumu hradiště v Opavě-Kylešovicích přinesly zajímavé nálezy materiální kultury včetně mincí, které ukazují na kontakty směrem k severu a východu, z okolí tzv. Varjagů, jakož i kvalitní sekvenci dendrochronologických dat, která dovolila datování stavby hradu do rané fáze piastovské expanze. Jeho opevnění prozrazuj polský vliv. Monografie ukazuje rozdíly mezi Moravou a sousedními zeměmi, které spojily ranou fázi svou státnosti se sítí hradišť. Na Moravě nacházíme jen jednotlivé opory přemyslovské a polské moci. Skutečný systém administrativních hradišť vybudovali Přemyslovci krátce po dobytí Moravy ve 2. třetině 11. století.