Li Čching čao
Li Čching-čao byla pozoruhodná básnířka a esejistka sungské doby. Narodila se v roce 1084 ve vysoké úřednické rodině. V dětství se ji dostalo velice pečlivé výchovy a vzdělání. Ve svých 21 letech se vdala za talentovaného básníka Čao Ming-čchenga, jenž se později stal vysokým státním úředníkem. Tento manželský pár oplýval jenem literárním nadáním, ale i sběratelskou vášní. Výsledkem systematického sbírání uměleckých předmětu byla rozsáhlá sbírka, kterou společné popsali v podrobném katalogu. Poklidný život sungského císařského dvoru přerušil v roce 1127 vpád Džürčenů ze severu a severovýchodu. Císařský dvůr se tehdy úprkem stěhoval na jih země. Tehdy, v bojích a při útěků na jih Li Čching-čao a Čao Ming-čchen přišli o většinu své umělecké sbírky. Básnířka pak žila v různých městech na jihu země a zemřela pravděpodobně někdy kolem roku 1151. Ovšem téměř 30 let předtím pohřbila svého manžela a žila prakticky sama.
Poezie Li Čching-čao byla úzce spjata s jejím osobním životem. Její básně, plné šťastné pohody ze šťastného období jejího života, se ve stáří mění v tesknou poezii. Jazyk básní byl velice melodický a využívala všech poetických kvalit hovorového jazykového projevu. Svůj literární talent prezentovala i v esejistické tvorbě. Své schopnosti esejistické dokázala mimo jiné i v biografickém doslovu ke Katalogu, kde líčí katastrofu, která jí a jejího manžela potkala.
Většína její tvorby se ztratila. Zachovaly se dvě sbírky, a to Píseň průzračného nefritu a Doslov ke katalogu uměleckých sbírek. Obě, spolu se všemi jejími zachovanými básněmi vyšly v češtině v roce 1962 pod názvem Spisy Li Čching-čao. Česká antologie Jara a podzimy staré Číny, 1961.