Thomas Stearns Eliot
Thomas Stearns Eliot byl anglický básník, dramatik a esejista amerického původu, jeden z vrcholných a nejvlivnějších tvůrců anglofonní i světové poezie 20. století. V roce 1948 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu a to za jeho pozoruhodný, průkopnický příspěvek obohacující současnou poezii.
Thomas Stearns Eliot se narodil v americkém městě St. Louis ve státě Missouri ve starobylé novoanglické rodině. Nejdříve studoval na Smithově akademii v St. Louis, později na Miltonově akademii v Massachusetts. V letech 1906–1909 studoval na Harvardově univerzitě v Cambridgi. Zde se seznámil s filozofickým dílem Irvina Babbita a George Santayany, s italskou renesancí, především s Dantem a s indickou mystickou filozofií. V těchto studiích pokračoval na francouzské Sorbonně, na německých univerzitách a na Merton College v Oxfordu, kde se zajímal především o řeckou filozofii.
V roce 1916 se Thomas Stearns Eliot trvale usadil v Anglii. Krátce učil na střední škole. V roce 1917 se stal redaktorem časopisu The Egoist a zároveň pracoval v letech 1917–1925 v zahraničním oddělení Lloydovy banky.
V roce 1922 založil T. S. Eliot čtvrtletník The Criterion. V jeho prvním čísle otiskl vlastní báseň Pustá země. V roce 1927 se stal ředitelem nakladatelství Faber and Faber, v němž postupně uveřejňoval díla moderních britských básníků. Téhož roku se stal britským občanem a vstoupil do anglikánské církve.