Isaac Asimov
2. leden 1920 – 6. duben 1992
Také znám/a jako: Paul French | H. B. Ogden
Isaac Asimov, narozen jako Izák Judovič Ozimov (rusky Исаак Юдович Озимов; 2. ledna 1920, Petroviči, Rusko – 6. dubna 1992, New York, USA), byl americký spisovatel a biochemik židovského původu. Napsal přes 300 vědeckých, vědecko-populárních a sci-fi knih. Počátek jeho tvorby patří do období tzv. Zlatého věku sci-fi. Získal celou řadu prestižních cen (Hugo, Nebula, Locus,...). Je autorem tří zákonů robotiky.
Vlastním jménem Izák Judovič Ozimov. Původně v Rusku (Petroviči) narozený americký profesor biochemie a autor více než 500 vědeckých, populárně vědeckých (geografie, historie), sci-fi a detektivních knih.
Isaac Asimov (Айзек Азимов) začínal stejně jako druhý velikán střední generace amerických spisovatelů sci-fi, Robert A. Heinlein, publikovat v roce 1939. Tehdy začal v časopisech otiskovat povídky o robotech, později sebrané do dvou sbírek I, Robot (Já, robot!, 1950, česky 1981) a The Rest of the Robots (Zbytek robotů, 1964), v nichž prakticky aplikoval své tři zákony robotiky, formulované v roce 1941 a dodnes přejímané valnou většinou spisovatelů sci-fi. V roce 1982 pak vyšla kompletní sbírka všech dvaatřiceti povídek o robotech, které kdy Asimov napsal, The Complete Robot (Kompletní robot). V roce 1958 opustil Isaac definitivně akademickou dráhu a od té doby byl svobodným spisovatelem, především popularizátorem vědy. Jeho po všech stranách největším dílem je „trilogie“ Foundation, Foundation and Empire a Second Foundation (Nadace, 1951, Nadace a impérium, 1952, Druhá nadace, 1953), skládající se z celé řady navzájem propojených epizod z historie vzdálené budoucnosti. Seriál byl v roce 1966 oceněn Hugem jako nejlepší sci-fi seriál v dějinách. Isaac Asimov ostatně patří k nejpilnějším sběratelům literárních cen – jeho povídka Nighfall (Soumrak, 1941), byla americkým Svazem spisovatelů sci-fi zvolena za nejlepší sci-fi povídku napsanou před rokem 1965.
V roce 1982 přestala být slavná Trilogie trilogií; přibylo totiž pokračování, tentokrát ve formě románu, Foundation's Edge (Na hranicích Nadace), oceněného Hugem jako nejlepší román v roce 1982, v roce 1986 se objevil pátý díl, Foundations and Earth (Nadace a Země), a v roce 1988 už šestá část, Prelude to Foundation (Předehra k Nadaci). Těsně před smrtí napsal poslední část Forward the Foundation (A zrodí se Nadace, 1993).
Od člověka těžko rozeznatelný R. (Robot) Daneel Oliwav a jeho lidský kolega Eliáš Baley jsou hrdiny dvou zajímavých vesmírných detektivek The Caves of Steel (Ocelové jeskyně, 1954) a The Naked Sun (Nahé Slunce, 1957). Po dlouhém odstupu přibyl ještě třetí román o osudech této sympatické dvojice vyšetřovatelů, Robots of Dawn (Roboti soumraku, 1983).
Asimovův první sci-fi román byl Pebble in the Sky (Oblázek na obloze, 1950). Následovaly The Currents of Space (Kosmické proudy, 1952) a The Stars, like Dust (Hvězdy jako prach, 1951). V roce 1955 se objevilo slavné drama v čase The End of Eternity (Konec věčnosti).
Svého druhého Huga obdržel Asimov v roce 1963 za „významný příspěvek k rozvoji žánru“, k němuž zajisté patřily především jeho povídky o robotech, a třetího za román The Gods Themselves (Ani sami bohové, 1972), zároveň odměněný i Nebulou. Jde v něm o výměnu energie mezi Zemí a paralelním světem, která by mohla mít katastrofální následky. Nemenší úspěch mu přinesly i četné sbírky povídek, v nichž se projevují hlavní znaky jeho tvorby – neotřelé nápady, humanismus, pochopení pro lidské slabůstky a smysl pro humor. Za povídku The Bicentennial Man (Dvěstěletý člověk, 1976) z této antologie získal Asimov rovněž obě hlavní ceny udělované ve Spojených státech za sci-fi, Huga a Nebulu.
Isaac Asimov zemřel v New Yorku dne 6 dubna 1992.