Svoboda nad Úpou - Nahlédnutí do historie města pod zlatými Rýchorami
Autoři
Parametry
Více o knize
Po řadě vlastivědných publikací vydávají členové redakčního týmu soustředěného okolo pracovníků Státního okresního archivu v Trutnově další publikaci věnovanou tentokrát městu Svoboda nad Úpou. V takovém rozsahu vlastivědná publikace o dějinách tohoto bývalého hornického městečka od nejstarších dob do současnosti dosud nevyšla. Jedná se o knihu informačně velmi bohatou, doplněnou o historické i současné obrazové přílohy. Po úvodním slovu představitelů města následuje kapitola věnovaná jednak tomu, co již bylo o Svobodě napsáno (autorem je Roman Reil), a především pojednání o přírodních poměrech a počátcích hornictví od Radko Táslera. Následují kapitoly zaměřené na historii. První dvě z nich se zabývají historií někdejšího Maršova I a Maršova II (od roku 1960 součásti města Svobody nad Úpou) a jejich autory jsou Martin Kubásek a Roman Reil. Následuje obsáhlá kapitola věnovaná dějinám Svobody nad Úpou od prvních počátků až do současnosti od autorů Martina Kubáska, Pavla Zahradníka a svobodského patriota Antonína Tichého, který se dlouhá léta zabývá historií města a jeho okolí. Autoři v publikaci popsali správní vývoj a samosprávu, první písemnou zmínku, městský znak (ten dodnes připomíná, že Svoboda užívala práva horních měst), církevní správu a památky, školství, spolkový život. Neopomněli ani velkou povodeň z roku 1897. Rozsáhle se věnovali cechům, řemeslům, živnostem a průmyslu, především papírenskému v čele s papírnou Prosper Piette. V souvislosti s tím je v knize zdařile vypracovaný přehled příbuzenských vztahů rodiny Piette-Rivage. Nechybí samozřejmě popisy dění během světových válek i po nich, přes soudobé dějiny po roce 1989 až do současnosti. Texty jsou doplněny velkým množstvím obrazového materiálu, především historickými fotografiemi, přehlednými mapami celého katastru od Jana Slovíka, reprodukcemi historických plánů a jiných archiválií, počínaje první písemnou zmínkou o Svobodě v trutnovské kronice Simona Hüttela z roku 1553. Závěrečnou kapitolu tvoří fotografie ze současnosti, které pořídil fotograf Pavel Křivka. Na snímcích zachytil místní památky i řadu zajímavých míst tohoto podkrkonošského městečka. Knihu uzavírá doslov s poděkováním, bohatý seznam použitých pramenů a literatury a rovněž nezbytné resumé v němčině, angličtině a polštině. Zdařilou grafickou úpravu knihy připravili Růžena Řezníčková, Ing. Jaroslav Řezníček a Kazi Štelzigová. Tato barevná publikace by měla sloužit všem místním obyvatelům, návštěvníkům i dalším zájemcům o zdejší kraj jako důležitý zdroj informací o historii i přírodě.
Nákup knihy
Svoboda nad Úpou - Nahlédnutí do historie města pod zlatými Rýchorami, Antonín Tichý, Pavel Zahradník, Radko Tásler, Roman Reil, Martin Kubásek
- Chybí přebal
- Jazyk
- Rok vydání
- 2018
Doručení
Platební metody
2021 2022 2023
Navrhnout úpravu
- Titul
- Svoboda nad Úpou - Nahlédnutí do historie města pod zlatými Rýchorami
- Jazyk
- česky
- Autoři
- Antonín Tichý, Pavel Zahradník, Radko Tásler, Roman Reil, Martin Kubásek
- Vydavatel
- Město Svoboda nad Úpou
- Rok vydání
- 2018
- Vazba
- pevná
- ISBN10
- 8027044243
- ISBN13
- 9788027044245
- Kategorie
- Mapy a cestování, Dějiny / Historie, Zvířata a chovatelství
- Anotace
- Po řadě vlastivědných publikací vydávají členové redakčního týmu soustředěného okolo pracovníků Státního okresního archivu v Trutnově další publikaci věnovanou tentokrát městu Svoboda nad Úpou. V takovém rozsahu vlastivědná publikace o dějinách tohoto bývalého hornického městečka od nejstarších dob do současnosti dosud nevyšla. Jedná se o knihu informačně velmi bohatou, doplněnou o historické i současné obrazové přílohy. Po úvodním slovu představitelů města následuje kapitola věnovaná jednak tomu, co již bylo o Svobodě napsáno (autorem je Roman Reil), a především pojednání o přírodních poměrech a počátcích hornictví od Radko Táslera. Následují kapitoly zaměřené na historii. První dvě z nich se zabývají historií někdejšího Maršova I a Maršova II (od roku 1960 součásti města Svobody nad Úpou) a jejich autory jsou Martin Kubásek a Roman Reil. Následuje obsáhlá kapitola věnovaná dějinám Svobody nad Úpou od prvních počátků až do současnosti od autorů Martina Kubáska, Pavla Zahradníka a svobodského patriota Antonína Tichého, který se dlouhá léta zabývá historií města a jeho okolí. Autoři v publikaci popsali správní vývoj a samosprávu, první písemnou zmínku, městský znak (ten dodnes připomíná, že Svoboda užívala práva horních měst), církevní správu a památky, školství, spolkový život. Neopomněli ani velkou povodeň z roku 1897. Rozsáhle se věnovali cechům, řemeslům, živnostem a průmyslu, především papírenskému v čele s papírnou Prosper Piette. V souvislosti s tím je v knize zdařile vypracovaný přehled příbuzenských vztahů rodiny Piette-Rivage. Nechybí samozřejmě popisy dění během světových válek i po nich, přes soudobé dějiny po roce 1989 až do současnosti. Texty jsou doplněny velkým množstvím obrazového materiálu, především historickými fotografiemi, přehlednými mapami celého katastru od Jana Slovíka, reprodukcemi historických plánů a jiných archiválií, počínaje první písemnou zmínkou o Svobodě v trutnovské kronice Simona Hüttela z roku 1553. Závěrečnou kapitolu tvoří fotografie ze současnosti, které pořídil fotograf Pavel Křivka. Na snímcích zachytil místní památky i řadu zajímavých míst tohoto podkrkonošského městečka. Knihu uzavírá doslov s poděkováním, bohatý seznam použitých pramenů a literatury a rovněž nezbytné resumé v němčině, angličtině a polštině. Zdařilou grafickou úpravu knihy připravili Růžena Řezníčková, Ing. Jaroslav Řezníček a Kazi Štelzigová. Tato barevná publikace by měla sloužit všem místním obyvatelům, návštěvníkům i dalším zájemcům o zdejší kraj jako důležitý zdroj informací o historii i přírodě.