František Lýdie Gahura : 1891-1958 : projekty, realizace a sochařské dílo
Autoři
Parametry
Kategorie
Více o knize
Publikace k výstavě František L. Gahura 1891–1958 - projekty, realizace a sochařské dílo. Architekt František L. Gahura měl od dvacátých let minulého století rozhodující vliv na utváření a architektonický charakter zlínského prostředí. Jeho rozsáhlé architektonické, urbanistické a sochařské dílo i složité životní osudy měly být po roce 1945 zapomenuty pro úzké vazby s firmou Baťa a především s jejím vedením - Tomášem Baťou, později Janem A. Baťou a Dominikem Čiperou. Dokázal umělecky zhodnotit ekonomicky motivované požadavky svých investorů a dal ryze pragmatické firemní architektuře umělecký rozměr, obohacený o lokální zdroj. Ve Zlíně patřil k předním osobnostem, navazoval a udržoval kontakty s významnými architekty, výtvarníky a literáty v Československé republice i v zahraničí. Díky svému původu měl František L. Gahura jako Tomáš Baťa velké sociální cítění. Nesnažil se o zviditelnění vlastního rukopisu, šlo mu o zajištění kvalitních podmínek a potřeb pro zaměstnance Baťových závodů. Publikace obsahuje též: Vzpomínky na mé dětství a otce Františka L. Gahuru / Jan Gahura.
Nákup knihy
František Lýdie Gahura : 1891-1958 : projekty, realizace a sochařské dílo, František Lydie Gahura, Ladislava Horňáková, Jan Gahura, Česko Dům umění Zlín
- Jazyk
- Rok vydání
- 2006
Doručení
Platební metody
2021 2022 2023
Navrhnout úpravu
- Titul
- František Lýdie Gahura : 1891-1958 : projekty, realizace a sochařské dílo
- Jazyk
- česky
- Autoři
- František Lydie Gahura, Ladislava Horňáková, Jan Gahura, Česko Dům umění Zlín
- Vydavatel
- Krajská galerie výtvarného umění ; Muzeum města Brna
- Rok vydání
- 2006
- Vazba
- měkká
- ISBN10
- 8085052679
- ISBN13
- 9788085052671
- Kategorie
- Architektura a urbanismus
- Anotace
- Publikace k výstavě František L. Gahura 1891–1958 - projekty, realizace a sochařské dílo. Architekt František L. Gahura měl od dvacátých let minulého století rozhodující vliv na utváření a architektonický charakter zlínského prostředí. Jeho rozsáhlé architektonické, urbanistické a sochařské dílo i složité životní osudy měly být po roce 1945 zapomenuty pro úzké vazby s firmou Baťa a především s jejím vedením - Tomášem Baťou, později Janem A. Baťou a Dominikem Čiperou. Dokázal umělecky zhodnotit ekonomicky motivované požadavky svých investorů a dal ryze pragmatické firemní architektuře umělecký rozměr, obohacený o lokální zdroj. Ve Zlíně patřil k předním osobnostem, navazoval a udržoval kontakty s významnými architekty, výtvarníky a literáty v Československé republice i v zahraničí. Díky svému původu měl František L. Gahura jako Tomáš Baťa velké sociální cítění. Nesnažil se o zviditelnění vlastního rukopisu, šlo mu o zajištění kvalitních podmínek a potřeb pro zaměstnance Baťových závodů. Publikace obsahuje též: Vzpomínky na mé dětství a otce Františka L. Gahuru / Jan Gahura.