Tak tyhle knihy doporučuje Bára Votavová. Baví vás naše knižní tipy? Dobrá zpráva: gromě blogu je často najdete také v newsletteru! Stačí se přihlásit k odběru.
4 tipy Knihobotu: Barbora Votavová
Další členkou knihobotího týmu, která přichází se svými tipy na čtení, je Barbora Votavová. Bára má na starosti značku Knihobotu a před příchodem k nám se věnovala marketingu v menších i velkých nakladatelstvích i v knihkupectvích. Takže knihami opravdu žije, a nejen v práci. Taky s básníkem Ondřejem Lipárem natáčí podcastový občasník Do slov. Čím byste měli podle Báry doplnit své knihovničky?
Druhé pohlaví
Simone de Beauvoir
Tahle feministická klasika by neměla chybět v žádné správné knihovně! Přestože jde o knihu ze 40. let, k Druhému pohlaví se největší osobnosti feministického myšlení stále odkazují. V knize autorka popsala například to, že ženou se člověk nerodí, a jak se jí stává. Druhé pohlaví inspirovalo třeba Betty Friedan a odstartovalo druhou vlnu feminismu. Podle Judith Butler to byla právě de Beauvoir, kdo v tomto textu poprvé oddělil gender od pohlaví… Zkrátka stojíme na ramenou obryň a měli bychom je znát.
Běguni
Olga Tokarczuk
Polská nobelistka Olga Tokarczuk stojí za pozornost tak nějak celkově, já ale už roky všem blízkým doporučuji a kupuji právě Běguně. Autorka tu v románu, který formálně jako román vlastně nepůsobí, zpracovává téma cestování. Nejde přitom jen o cesty do dálek, jde o přesouvání se v prostoru, čase i o snahu zachovat sama sebe. Název knihy odkazuje k sektě, která věřila, že ďábel má největší moc nad lidmi, kteří stojí na místě. Příběhy v knize vás přinutí přemýšlet, kam se chcete přesouvat a kde naopak chcete navždy zůstat, ať už se bojíte ďábla, samoty nebo třeba smrtelnosti.
Jen zvířata
Ceridwen Dovey
Knihu Jen zvířata si vzala jako oddechové čtení před lety k moři a nestačila jsem se divit, jaký poklad jsem docela náhodou objevila. Jen to tedy není tak úplně oddechové, i když se na pláž vlastně docela hodila. Ceridwen Doveytu skrze příběhy konkrétních zvířat, která dostávají vlastní hlas, mluví mnohem spíše o lidech a o našich válkách a bojích o moc. Do toho všeho ještě navíc zaplétá historii literatury spojené se zvířaty. Dozvíte se tedy něco o životě skutečných živočišných druhů, o lidské povaze i o tom, jak lidé o zvířatech už po staletí píší a uvažují. Nádherná kniha!
Beale Street Blues
James Baldwin
Jamese Baldwina by měli víc číst úplně všichni. Jeho non-fiction texty dokáží skvěle přiblížit boj za občanská práva černošských obyvatel USA se všemi jeho rozměry nejen v politické, ale i ve filosofické a osobní rovině, a to myslím může být inspirativní i pro uvažování o dalších společenských bojích a proměnách. Jeho beletrie je ale neméně důležitá a hlavně moc krásná. V této knize, kterou na konci 70. let přeložil Michael Žantovský, najdete dva romány, Jdi a hlásej to z vrchů a Beale Street Blues. Každý jiný, oba krásné. Baldwin by vám v knihovně neměl chybět.